Huśtawki, dłuuugie schody i szkolne mury - inwestycje w Zielonej Górze

Huśtawki, dłuuugie schody i szkolne mury - inwestycje w Zielonej Górze fot. wzg
W mieście przybywa nowych miejsc, o które zabiegali zielonogórzanie. Skwer przy Kopernika zmienił swe ponure oblicze i teraz tętni życiem za sprawą dzieciaków, mieszkańcy Obywatelskiej migiem zejdą do pięknej Doliny Gęśnika, a mali melomani śledzą jak szybko pną się do góry mury szkoły muzycznej.

 

 

KWADRANS WYTCHNIENIA

Na skwerze przy ul. Kopernika „zadomowiły się”: tor przeszkód, pieńki do przeskoków, głazy, stojaki na rowery, ławki i stół, a nawet wieloosobowe huśtawki. Jest też wieloosobowy leżak, kosze na śmieci i na psie odchody, tablica do rysowania. Pomyślano o budkach lęgowych i karmniku dla ptaków z poidłem oraz zdroju ulicznym. Posadzono drzewa, krzewy i rabaty z bylinami kwitnącymi w korze.

Najsłynniejszy mieszkaniec tego skweru, staruszek, bo około 800-letni cis, ma się dobrze, jego system korzeniowy zabezpieczono. W minionym roku wydał piękne owoce!

Ponadto pod nadzorem Lubuskiego Konserwatora Zabytków renowacji doczekał się zabytkowy mur. Na nim kreatywny mural stworzą Pogromcy Bazgrołów.

Na skwerze zastosowano przepuszczalną nawierzchnię. Projekt uwzględnił założenia fundacji LYADA, która przeprowadziła konsultacje z mieszkańcami. Teren przy Kopernika miał być miejscem na symboliczny kwadrans wytchnienia od miejskiego zgiełku.

- Trzy lata temu brałem udział w spotkaniach konsultacyjnych, podczas których przygotowano różne koncepcje zagospodarowania terenu - mówi radny Paweł Wysocki (Zielona Razem). - W tym projekcie ważne było zagospodarowanie wód opadowych. Chciałbym uspokoić mieszkańców, późną wiosną skwer nabierze więcej życia, kiedy zazielenią się drzewa i krzewy.

Zadanie wykonano w ramach tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury, dzięki dofinansowaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kosztowało 688 tys. 655 zł.

 

 Najbardziej z nowych atrakcji na skwerze cieszą się dzieciaki / Fot. Bartosz Mirosławski 

 

SKRÓT NAD GĘŚNIK

Osiedle mieszkaniowe przy ul. Obywatelskiej jest już połączone schodami z Doliną Gęśnika. Jak nam powiedziała Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie, powstał ciąg pieszy o długości 210 metrów i szerokości dwóch metrów, oświetlony ośmioma latarniami parkowymi typu LED. Schody wyposażone są w zjazd dla wózków dziecięcych i w dwustronne barierki. O inwestycję zabiegali mieszkańcy w budżecie obywatelskim.

- Przy ciągu pieszym posadziliśmy 20 jesionów - dopowiada Izabela Bernaczek-Borek z Departamentu Inwestycji Miejskich. - Usunęliśmy 12 drzew kolidujących z inwestycją, ale trzy małe dąbki ostatecznie zostały przesadzone. Prywatna osoba zadeklarowała się, że posadzi je na swojej posesji. Udało się zachować maksymalną ilość drzew.

Cały teren oczyszczono i zasiano trawę przy chodniku.

Temat od początku pilotował radny Filip Gryko (Zielona Razem). - Schody ułatwią komunikację pomiędzy osiedlami wielorodzinnymi przy ul. Obywatelskiej i Ludowej z Doliną Gęśnika i zbliżą mieszkańców tych ulic do terenów zielonych - mówi F. Gryko. - Do tej pory trzeba było nadrabiać drogę, a teraz będzie można poruszać się wygodnym skrótem. Tym bardziej jest to ważne, bo trwa remont Ludowej i nie jest zbyt bezpiecznie spacerować z dzieckiem wzdłuż tej ulicy.

 

 

 Nowe schody są jednymi z dłuższych w Zielonej Górze - Fot. Materiały UM 

 

 

UCZNIOWIE JUŻ CZEKAJĄ

 

Bez poślizgu przebiega budowa nowej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy ul. Dzikiej. Za drugi etap inwestycji odpowiada zielonogórski oddział firmy Exalo Drilling. Dokończenie budynku edukacji artystycznej pochłonie ok. 32 mln zł. W zakresie prac są: część nadziemna budynku, sale kameralna i koncertowa wraz z zapleczem (tzw. stan surowy zamknięty), wykończoną elewacją i dachem oraz montażem stolarki okiennej i drzwiowej na elewacji oraz we wnętrzu obiektu, jak również zagospodarowanie terenu wokół obu budynków.

Pieniądze na to zadanie przekazało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- Budowa nabiera tempa - cieszy się Honorata Górna, dyrektorka szkoły. - Powstają kolejne piętra budynku edukacji artystycznej i fundamenty budynku koncertowego. Wieloletnie starania o nową siedzibę dla naszej szkoły stają się rzeczywistością. Jest plan, aby uczniowie realizowali zajęcia w nowym obiekcie już w 2024 roku. Na szkołę z niecierpliwością czekają uczniowie, nauczyciele, rodzice uczniów, Zielona Góra i całe województwo. Powstanie jedyna tego typu placówka w Lubuskiem.

Obiekt będzie miał łącznie cztery kondygnacje.

H. Górna dodaje, że zostanie powołany zespół szkół muzycznych, w ramach którego uczniowie będą mogli łączyć kształcenie ogólnokształcące z muzycznym - od poziomu podstawowego do matury. Póki co szkoła realizuje swoje zajęcia w dotychczasowej siedzibie przy ul. Chrobrego i al. Niepodległości. Po okresie nauki zdalnej z rozpędem wróciła do aktywności edukacyjnej i koncertowej. Uczniowie występują na cyklicznych koncertach dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Szkołę odwiedzają liczne grupy melomanów. Rozpoczął się już okres zapisów na nowy rok szkolny. W sobotę, 23 kwietnia, szkoła zaprasza do siebie na dni otwarte. Będzie okazja poznać placówkę, uczniów i nauczycieli, uzyskać informację i wysłuchać koncertu w wykonaniu utalentowanych młodych artystów.

 

 

 Powstają kolejne piętra budynku edukacji artystycznej - Fot. Piotr Jędzura 

 

(rk) - łz
sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.