Idą jak burza – przebudowa skrzyżowania na Batorego zgodnie z planem [ZDJĘCIA / VIDEO]

Przebudowa kolizyjnego skrzyżowania na Batorego odbywa się bez poślizu Przebudowa kolizyjnego skrzyżowania na Batorego odbywa się bez poślizu fot. Piotr Jędzura
Bez poślizgu przebiega przebudowa kolizyjnego skrzyżowania ulic Batorego, Rzeźniczaka i Zamoyskiego. - Przy okazji przebudowy skrzyżowania powstają ścieżki rowerowe przy ul. Energetyków i na Batorego od ronda Jaworskiego w kierunku Trasy Północnej. Te brakujące odcinki ścieżki, połączą się z trasą dla rowerów przy Trasie Północnej i biegnącą po obu stronach ulicy Zjednoczenia na wysokości Elektrociepłowni – mówi Robert Górski, szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu.

 

  

 

Jak nam powiedział Wojciech Sobierajski z Biura Budowy Dróg w magistracie obecnie trwają prace związane z przebudową kanalizacji deszczowej na skrzyżowaniu. – Wykonane zostały już roboty związane z ułożeniem kabla zasilającego nowe oświetlenie, doprowadzane jest zasilanie sygnalizacji świetlnej. Rozpoczęto też układanie masy asfaltowej na ścieżce rowerowej po stronie zachodniej ul. Batorego oraz północnej ul. Energetyków – skrupulatnie wylicza W. Sobierajski.

Usuwają kolizje z sieciami

- Wykonawca przebudowuje podziemną infrastrukturę, która koliduje z naszą inwestycją – dodaje Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami. – Układa obrzeża pod ścieżki rowerowe i chodniki, buduje studnię pod kanalizację deszczową, żeby miała odwodnienie. Przebudowywane są zjazdy do posesji. Firma Bud-Dróg z Kożuchowa układa już też podbudowę pod ścieżki rowerowe.

Koncepcję przebudowy skrzyżowania przygotowała firma Jaros Inżynieria Ruchu. Za docelowy projekt budowlany odpowiadała firma projektowa Olpro.

- To newralgiczny punkt w mieście, osoby które znają Osiedle Zastalowskie, wiedzą, że trudno z niego wyjechać – mówił w „Łączniku Zielonogórskim” prezydent Janusz Kubicki. -  – Często dochodziło tu do kolizji drogowych. Dzięki dodatkowym pasom ruchu, skrzyżowanie będzie bardziej bezpieczne. Zastanawialiśmy się nad budową ronda, ale nasze symulacje ruchu wykazały, że sygnalizacja świetlna lepiej się sprawdzi.

Będzie bezpieczniej

Inwestycja kosztuje około 9 milionów złotych. Przypomnijmy. Po remoncie na skrzyżowaniu będzie bezpieczniej i jaśniej, a ruch upłynni się. Lewoskręty z ul. Batorego w Zamoyskiego i z Batorego w Rzeźniczaka mają działać bezkolizyjnie. W ramach zadania na ul. Batorego powstanie prawoskręt w Rzeźniczaka (osobny pas do skrętu w prawo) oraz osobny pas do skrętu w lewo w ul. Zamoyskiego, natomiast ulica Rzeźniczaka przed samym skrzyżowaniem będzie dwupasowa: pas w prawo oraz pas na wprost i w lewo. Miasto zlikwiduje jedno, mniej uczęszczane przejście przez ul. Batorego (bliżej centrum miasta, jadąc od ul. Energetyków).

Przybędzie ścieżek rowerowych

Mamy dobrą wiadomość dla rowerzystów. Po obu stronach ul. Batorego powstają brakujące odcinki ścieżek rowerowych. Projekt ścieżek opiniował Robert Górski, radny i szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu.  -  Przy okazji przebudowy tego kolizyjnego skrzyżowania powstają ścieżki rowerowe przy ul. Energetyków i na Batorego od ronda Jaworskiego w kierunku Trasy Północnej – mówi Robert Górski. I dodaje: - To brakujące odcinki ścieżki, połączą się z trasą dla rowerów przy Trasie Północnej i biegnącą po obu stronach ulicy Zjednoczenia na wysokości Elektrociepłowni.

Przebudowa obejmuje też chodniki. Wszystko wskazuje na to, że prace zakończą się jeszcze w tym roku, bo pogoda sprzyja wykonawcy.

 

 

rk

 

 

 

 

 

 

 

grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

Zielonogórzanie rozświetlili miasto. Na Kaczym Dole kopią i równają. Senator Dowhan obrażał byłą żonę w…

Podsumowanie minionego tygodnia zaczynamy oczywiście od świątecznej atmosfery, która na dobre rozgościła się w Zielonej…

Zielona Góra rozświetliła się na Święta! Był Mikołaj i choinka z lasu! [ZDJĘCIA]

Raz w roku jest taki moment, kiedy zielonogórzanie wspólnie tworzą magiczną atmosferę świąt. Właśnie dziś…

Mikołaj odwiedził Ogród Botaniczny. Odebrał setki listów od dzieci [ZDJĘCIA]

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Ogrodzie Botanicznym przyciągnęło mnóstwo dzieci. – Wspólnie pisaliśmy listy, tworzyliśmy…

16-miesięczny Nikoś potrzebuje wsparcia w walce

Malwina i Piotr Kruszewscy do niedawna byli szczęśliwymi rodzicami małego Nikodema. Mieli plany i marzenia.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.