Inwestycje: Zielona Góra 2030. To musi być spójna wizja

Inwestycje: Zielona Góra 2030. To musi być spójna wizja fot. łz
Komunikacja, budownictwo mieszkaniowe, kultura, wyzwania edukacyjne, sport i rekreacja – w Strategii Rozwoju Zielonej Góry do 2030 roku musi zostać zawarta kompleksowa wizja rozwoju miasta w tych wszystkich obszarach. – Elektromobilność, nowe rozwiązania drogowe, miejsca odpoczynku i rekreacji dla zielonogórzan – nad tym pracujemy – mówił na antenie Radia Index radny Andrzej Bocheński.  – To musi być spójna wizja, która da mieszkańcom jasną odpowiedź na pytanie w jakim kierunku będzie zmierzało miasto – dodał.

 

Rozwój samorządów na wszystkich szczeblach administracji publicznej powinien być oparty o strategiczne dokumenty wyparowane w szerokim gronie ekspertów i przy udziale mieszkańców. W Zielonej Górze ta praktyka jest z powiedzeniem realizowana. Świadczy  o tym chociażby,  skuteczna realizacja zapisów jakie pojawiły się w poprzednim strategicznym dokumencie, który kształtował rozwój miasta do 2021. Dzięki precyzyjnym planom i włączeniu się zielonogórzan w proces konsultacji społecznych Zielona Góra przeszła ogromną metamorfozę. Nowoczesna baza MZK, nowe rozwiązania komunikacyjne w centrum miasta i na obrzeżach, nowe tereny inwestycyjne, rewitalizacja parków, skwerów zieleni i rozbudowa ważnych miejsc użyteczności publicznej, to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie spójna wizja rozwoju miasta.

 

Jaka będzie Zielona Góra za kolejne 10 lat? Jak tłumaczył na antenie Radia Index radny Andrzej Bocheński, trwają prace nad kolejnym ważnym dokumentem, które będzie instrukcją tego w jakim kierunku będzie rozwijało się miasto – mowa o Strategii Rozwoju Zielonej Góry 2030.

 

- Mamy doskonałą bazę, z której korzystają pasażerowie Miejskiego Zakładu Komunikacji, teraz musimy ją rozszerzyć o kolejne elektryczne autobusy. Musimy zwiększyć elektromobilność w mieście, bo wszystkie badania pokazują, że jest to korzystne i dobre rozwiązanie – tłumaczył Bocheński.

- Komunikacja miejska to tylko jeden z obszarów, którym się zajmujemy kolejne to rozwój infrastruktury drogowej, rewitalizacja terenów zielonych oraz edukacja, sport i kultura.

Strategia Rozwoju Zielonej Góry do 2030 daje mieszkańcom pogląd na to w jakim kierunku w najbliższych latach będzie się rozwijało miasto – tłumaczył Bocheński. 

- Strategii nie można traktować w ten sposób, że my coś wam damy. Tu chodzi o wspólne działanie i tworzenie nowej przestrzeni do życia. Każdy kto ma wiedzę i chce się nią podzielić powinien uczestniczyć w tworzeniu tej strategii – dodał.

 

Radny Andrzej Bocheński mówił także o koniecznej współpracy miasta i województwa przy realizacji zadań, które są kluczowe dla rozwoju Zielonej Góry, ale wykraczają poza granice miasta.

 

- Współpraca z województwem musi nastąpić. Patrząc przez pryzmat rozwiązań komunikacyjnych, to przy budowie Zachodniej Obwodnicy Zielonej Góry potrzebne będą działania miasta i województwa – mówił. - Podobnie jest z kolejnymi ważnymi zadaniami komunikacyjnymi, jak chociażby budowa szybkiej kolei miejskiej. To nie jest tylko zadanie władz Zielonej Góry – dodał.  - Mama nadzieję, że w tych tematach będziemy blisko współpracować.

 

 

wzg / ri

 

 

czerwiec 21, 2022

Spełniają amerykański sen - Futboliści będą mieli zaplecze szatniowo-sanitarne - Ruszyły prace [ZDJĘCIA]

Fundamenty już stoją, a najpóźniej w październiku obok boiska do…
czerwiec 20, 2022

Miliony z różnych źródeł. Zielona Góra pozyskała z zewnątrz 520 mln zł.

Budując obwodnicę południową, zachodnią oraz Trasę Aglomeracyjną władze Zielonej Góry…
czerwiec 15, 2022

Pojedziemy ścieżką z Zatonia do Nowej Soli – umowa na budowę podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Dzisiaj (15.06) w Parku Książęcym w Zatoniu podpisano umowę na…
czerwiec 14, 2022

Jędrzychów doczeka się boiska przy Kąpielowej - umowa podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Dzisiaj (14.06) prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z firmą Mizar…
czerwiec 10, 2022

Już wygląda pięknie! Nowoczesna hala sportowa przy ul. Energetyków [ZDJĘCIA]

To będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów w mieście, w którym…

Kawiarnia Kaiserkrone w 1935 r. na dzisiejszej al. Niepodległości - było miejsce na przydomowe ogródki

To jedna z 170 pocztówek prezentowanych na otwartej wczoraj w muzeum wystawie Tradycje winiarskie na…

Raj w Zatoniu na wyciągnięcie ręki! W Berlinie odbyła się premiera książki poświęconej łużyckim parkom

W czwartek, 30 czerwca, w Polskim Instytucie w Berlinie odbyła się premiera książki „Zielone raje.…

Na ochłodę kąpiel w jeziorze!

Gdzie schronić się przed upałem? Najlepiej nad wodą! Kąpiel w jeziorze to z pewnością przyjemne…

Uboczne skutki dobrych decyzji [FELIETON]

W planach wszystko wygląda dobrze. W praniu okazuje się, że pojawiają się uboczne skutki, które…

Igrzyska na deptaku! Zaczną najmłodsi!

Na starówkę powracają biegi z przeszkodami. W niedzielę, 3 lipca, odbędzie się rywalizacja zaplanowana z…

Wino księżnej i wystawa

Nie musimy wyjeżdżać do Żagania, żeby zobaczyć jak wygląda winnica Saganum. Wystarczy zajrzeć do Muzeum…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.