Inwestycje: Zielona Góra 2030. To musi być spójna wizja

Inwestycje: Zielona Góra 2030. To musi być spójna wizja fot. łz
Komunikacja, budownictwo mieszkaniowe, kultura, wyzwania edukacyjne, sport i rekreacja – w Strategii Rozwoju Zielonej Góry do 2030 roku musi zostać zawarta kompleksowa wizja rozwoju miasta w tych wszystkich obszarach. – Elektromobilność, nowe rozwiązania drogowe, miejsca odpoczynku i rekreacji dla zielonogórzan – nad tym pracujemy – mówił na antenie Radia Index radny Andrzej Bocheński.  – To musi być spójna wizja, która da mieszkańcom jasną odpowiedź na pytanie w jakim kierunku będzie zmierzało miasto – dodał.

 

Rozwój samorządów na wszystkich szczeblach administracji publicznej powinien być oparty o strategiczne dokumenty wyparowane w szerokim gronie ekspertów i przy udziale mieszkańców. W Zielonej Górze ta praktyka jest z powiedzeniem realizowana. Świadczy  o tym chociażby,  skuteczna realizacja zapisów jakie pojawiły się w poprzednim strategicznym dokumencie, który kształtował rozwój miasta do 2021. Dzięki precyzyjnym planom i włączeniu się zielonogórzan w proces konsultacji społecznych Zielona Góra przeszła ogromną metamorfozę. Nowoczesna baza MZK, nowe rozwiązania komunikacyjne w centrum miasta i na obrzeżach, nowe tereny inwestycyjne, rewitalizacja parków, skwerów zieleni i rozbudowa ważnych miejsc użyteczności publicznej, to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie spójna wizja rozwoju miasta.

 

Jaka będzie Zielona Góra za kolejne 10 lat? Jak tłumaczył na antenie Radia Index radny Andrzej Bocheński, trwają prace nad kolejnym ważnym dokumentem, które będzie instrukcją tego w jakim kierunku będzie rozwijało się miasto – mowa o Strategii Rozwoju Zielonej Góry 2030.

 

- Mamy doskonałą bazę, z której korzystają pasażerowie Miejskiego Zakładu Komunikacji, teraz musimy ją rozszerzyć o kolejne elektryczne autobusy. Musimy zwiększyć elektromobilność w mieście, bo wszystkie badania pokazują, że jest to korzystne i dobre rozwiązanie – tłumaczył Bocheński.

- Komunikacja miejska to tylko jeden z obszarów, którym się zajmujemy kolejne to rozwój infrastruktury drogowej, rewitalizacja terenów zielonych oraz edukacja, sport i kultura.

Strategia Rozwoju Zielonej Góry do 2030 daje mieszkańcom pogląd na to w jakim kierunku w najbliższych latach będzie się rozwijało miasto – tłumaczył Bocheński. 

- Strategii nie można traktować w ten sposób, że my coś wam damy. Tu chodzi o wspólne działanie i tworzenie nowej przestrzeni do życia. Każdy kto ma wiedzę i chce się nią podzielić powinien uczestniczyć w tworzeniu tej strategii – dodał.

 

Radny Andrzej Bocheński mówił także o koniecznej współpracy miasta i województwa przy realizacji zadań, które są kluczowe dla rozwoju Zielonej Góry, ale wykraczają poza granice miasta.

 

- Współpraca z województwem musi nastąpić. Patrząc przez pryzmat rozwiązań komunikacyjnych, to przy budowie Zachodniej Obwodnicy Zielonej Góry potrzebne będą działania miasta i województwa – mówił. - Podobnie jest z kolejnymi ważnymi zadaniami komunikacyjnymi, jak chociażby budowa szybkiej kolei miejskiej. To nie jest tylko zadanie władz Zielonej Góry – dodał.  - Mama nadzieję, że w tych tematach będziemy blisko współpracować.

 

 

wzg / ri

 

 

grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Dziś w Zielonej Górze Mikołaj zostawia sanie i renifery, będzie jeździł autobusem MZK! [ROZKŁAD JAZDY]

Będą drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji i sponsorzy…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

Zielonogórzanie rozświetlili miasto. Na Kaczym Dole kopią i równają. Senator Dowhan obrażał byłą żonę w…

Podsumowanie minionego tygodnia zaczynamy oczywiście od świątecznej atmosfery, która na dobre rozgościła się w Zielonej…

Zielona Góra rozświetliła się na Święta! Był Mikołaj i choinka z lasu! [ZDJĘCIA]

Raz w roku jest taki moment, kiedy zielonogórzanie wspólnie tworzą magiczną atmosferę świąt. Właśnie dziś…

Mikołaj odwiedził Ogród Botaniczny. Odebrał setki listów od dzieci [ZDJĘCIA]

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Ogrodzie Botanicznym przyciągnęło mnóstwo dzieci. – Wspólnie pisaliśmy listy, tworzyliśmy…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.