Janusz Kubicki: Inwestujemy i cały czas monitorujemy na co nas stać

Janusz Kubicki: Inwestujemy i cały czas monitorujemy na co nas stać fot. Bartosz Mirosławski UM
- Decyzje o wielu inwestycjach podejmowaliśmy w zupełnie innych realiach – nie było wojny – mówił w Radiu Index prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki. - Teraz ze względu na różne źródła finasowania, rozpoczęcie prac i terminy muszą być one kontynuowane. Cały czas monitorujemy sytuację – dodał. To komentarz prezydenta do zarzutów opozycji, że w trudnym czasie miasto nie rezygnuje z kosztownych inwestycji. - Gdyby ktoś mi dzisiaj powiedział jakie liczby padną w totolotka, to pójdę i skreślę kupon. Nikt nie był w stanie przewidzieć wojny – dodał Janusz Kubicki.

 

Miasto powinno zrezygnować z kosztownych inwestycji – twierdzą lokalni politycy Platformy Obywatelskiej. Jako powód podają trudną sytuację geopolityczną, a jako przykład dobrych praktyk przywołują prezydenta Gorzowa Wlkp., który wycofuje się z niektórych zadań inwestycyjnych.

Politycy PO pomijają ważne fakty. Mianowicie Gorzów wycofuje się z inwestycji, które są w planach i nie zostały rozpoczęte. Natomiast w przypadku Zielonej Góry radni Platformy Obywatelskiej sugerują, że miasto nie powinno realizować przebudowy kąpieliska w Ochli, która już ruszyła.

 

- Pewne decyzje inwestycyjne zapadły przed wojną. Teraz ze względu na różne źródła finasowania, rozpoczęcie prac i terminy muszą być one kontynuowane - mówił w Radiu Index prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki

 

Przypominamy, PO od samego początku neguje działania miasta związane z przebudową kąpieliska. Radni tego klubu głosowali przeciw zwiększeniu puli pieniędzy potrzebnej na wykonanie tego zadnia.

O modernizację kąpieliska od lat ubiegają się zielonogórzanie. - Tak duże miasto potrzebuje akwenu o wysokim standardzie – komentowali mieszkańcy.

Prezydent miasta wyszedł naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Przygotowano szerokie konsultacje w sprawie modernizacji, podczas których to zielonogórzanie wskazali jakich zmian oczekują w tym miejscu. Prezydent Janusz Kubicki, pozyskał też zewnętrzne źródła finansowania na realizacje tej inwestycji: 30 mln złotych z „Polskiego Ładu” i 16 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

- Trzeba pamiętać o tym, że inwestycje są finansowane z różnych zewnętrznych źródeł. Jeżeli nie skorzystamy z nich w tej chwili. Później nie będzie takiej możliwości – tłumaczył prezydent Zielonej Góry.

- Decyzji o wielu inwestycjach podejmowaliśmy w zupełnie innych realiach. Nie było wojny, nie napływali do nas uchodźcy, a inflacja była na zupełnie innym poziomie, ceny paliwa nie szybowały w górę – dodał.

 

Czy ze względu sytuacje gospodarczą i to co dzieje się w Ukrainie miasto zamierza zrezygnować z niektórych inwestycji?

 

 - My cały czas to monitorujemy. Musimy policzyć na co nas będzie stać jako miasto, ponieważ czeka nas jeszcze wiele różnych wyzwań w tym roku. Część z inwestycji, które są planowane z pewnością nie ujrzy światła dziennego. Trwa przegląd tej szerokiej listy zadań. Ja podchodzę do tego z duża dozą spokoju. W niektórych przypadkach  planujemy przesunąć terminy realizacji tych zadań, a z innych chcemy całkowicie zrezygnować – wyjaśnił J. Kubicki.

 

 

wzg
sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.