Janusz Kubicki: Konsultujemy każdy fragment przebiegu zachodniej obwodnicy

Janusz Kubicki: Konsultujemy każdy fragment przebiegu zachodniej obwodnicy
- Cały czas prowadzimy dialog. Przesuwamy fragmenty tej drogi, szukamy rozwiązania optymalnego dla mieszkańców – mówił na antenie Radia Index prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki. Chodzi o konsultacje dotyczące zachodniej obwodnicy. – Na pewno nie będzie takiej sytuacji, że najpierw wybudujemy największą winnicę w województwie, a później puścimy przez nią drogę – dodał. W ten sposób Kubicki nawiązał do inwestycji marszałkowskiej. Marszałek województwa przecięła uprawę winorośli obwodnicą Zaboru.

 

Władze Zielonej Góry już kilka razy udowodniły, że potrafią prowadzić konsultacje społeczne ws. kluczowych inwestycji i znaleźć kompromis w rozmowach z mieszkańcami. Przykłady można mnożyć. Te najbardziej spektakularne to z pewnością budowa drogi przez park Piastowski i budowa południowej obwodnicy. W obu przypadkach miasto trafiło na twardy opór mieszkańców, których posesje znalazły się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanych dróg oraz sprzeciw ruchów miejskich i ekologów. Po długich konsultacjach i zaproponowaniu kilku wariantów przebiegu danej trasy, te inwestycje udało się zrealizować. Dziś chyba żaden z mieszkańców Zielonej Góry nie wyobraża sobie dojazdu do Jędrzychowa bez drogi przez park Piastowski. Podobnie jest z południową obwodnicą miasta, której przebieg odsunięto maksymalnie od sąsiadujących sołectw i dzięki temu cały projekt jest w realizacji.

Urząd miasta przyjął podobną strategię w przypadku konsultacji dotyczących budowy zachodniej obwodnicy. O trwających konsultacjach mówił na antenie Radia Index prezydent miasta, Janusz Kubicki.

 

- Cały czas prowadzimy dialog. Przesuwamy fragmenty tej drogi, szukamy rozwiązania optymalnego dla mieszkańców – mówił Kubicki. - To nie jest temat zakończony. My cały czas szukamy rozwiązań tak, aby zrealizować tą inwestycje jak najszybciej. Musimy cały czas myśleć o nowoczesnych rozwiązaniach komunikacyjnych, bo samochodów cały czas przybywa. Ta obwodnica pozwoli nam bezpiecznie, szybko i ekologicznie przemieszczać się przez miasto. Samochód, który stoi w korku kopci, a ten, który jedzie mniej szkodzi środowisku – mówił prezydent Zielonej Góry. – Na pewno nie będzie takiej sytuacji, że najpierw wybudujemy największą winnicę w województwie, a później puścimy przez nią drogę – dodał. W ten sposób Janusz Kubicki nawiązał do inwestycji marszałkowskiej.

 

Przypominamy, marszałek województwa przecięła uprawę winorośli obwodnicą Zaboru. Winiarze podnieśli alarm, bo ich zdaniem wylewanie asfaltu na winnicy, która miała być chlubą regionu doprowadzi do jej śmierci.

 

Nowa obwodnica Zaboru poprowadzi do mostu w Milsku. Z obserwacji winiarzy wynika, że na terenie drogowej inwestycji  spada poziom wód gruntowych. Sytuację z niepokojem obserwują też radni gminy Zabór. Ich zdaniem odpływ wody mogą odczuć nie tylko winiarze, ale również mieszkańcy gminy, ponieważ może dojść do pogorszenia stanu wody pitnej.

 

Innym przykładem barku umiejętności prowadzenia dialogu z mieszkańcami  przez urząd marszałkowski jest głośna sprawa przeniesienia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” z Zielonej Góry do Sulechowa. Nauczyciele tej palcówki o pomyśle marszałka dowiedzieli się z mediów. Twierdzili , że nikt z nimi nie rozmawiał.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE 👇👇👇

 

wzg / ri

 

 

czerwiec 21, 2022

Spełniają amerykański sen - Futboliści będą mieli zaplecze szatniowo-sanitarne - Ruszyły prace [ZDJĘCIA]

Fundamenty już stoją, a najpóźniej w październiku obok boiska do…
czerwiec 20, 2022

Miliony z różnych źródeł. Zielona Góra pozyskała z zewnątrz 520 mln zł.

Budując obwodnicę południową, zachodnią oraz Trasę Aglomeracyjną władze Zielonej Góry…
czerwiec 15, 2022

Pojedziemy ścieżką z Zatonia do Nowej Soli – umowa na budowę podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Dzisiaj (15.06) w Parku Książęcym w Zatoniu podpisano umowę na…
czerwiec 14, 2022

Jędrzychów doczeka się boiska przy Kąpielowej - umowa podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Dzisiaj (14.06) prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z firmą Mizar…
czerwiec 10, 2022

Już wygląda pięknie! Nowoczesna hala sportowa przy ul. Energetyków [ZDJĘCIA]

To będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów w mieście, w którym…

Kawiarnia Kaiserkrone w 1935 r. na dzisiejszej al. Niepodległości - było miejsce na przydomowe ogródki

To jedna z 170 pocztówek prezentowanych na otwartej wczoraj w muzeum wystawie Tradycje winiarskie na…

Raj w Zatoniu na wyciągnięcie ręki! W Berlinie odbyła się premiera książki poświęconej łużyckim parkom

W czwartek, 30 czerwca, w Polskim Instytucie w Berlinie odbyła się premiera książki „Zielone raje.…

Na ochłodę kąpiel w jeziorze!

Gdzie schronić się przed upałem? Najlepiej nad wodą! Kąpiel w jeziorze to z pewnością przyjemne…

Uboczne skutki dobrych decyzji [FELIETON]

W planach wszystko wygląda dobrze. W praniu okazuje się, że pojawiają się uboczne skutki, które…

Igrzyska na deptaku! Zaczną najmłodsi!

Na starówkę powracają biegi z przeszkodami. W niedzielę, 3 lipca, odbędzie się rywalizacja zaplanowana z…

Wino księżnej i wystawa

Nie musimy wyjeżdżać do Żagania, żeby zobaczyć jak wygląda winnica Saganum. Wystarczy zajrzeć do Muzeum…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.