Janusz Kubicki: Pozyskaliśmy gigantyczne pieniądze, które pozwolą nam rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych

Janusz Kubicki: Pozyskaliśmy gigantyczne pieniądze, które pozwolą nam rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych fot. dron wzg / łz
- Ja cieszę się z każdej złotówki, a tutaj kwota jest naprawdę imponująca – mówił na antenie Radia Index Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Miasto pozyskało 65 mln zł na budowę drugiego etapu Trasy Aglomeracyjnej. - Czy nowa droga zagrozi ogródkom przy ul. Działkowej? – pytają mieszkańcy. - Przebieg planujemy od drugiej strony. Zaczynamy na Trasie Północnej, tam będzie nowe rondo. Staramy się nie dotykać newralgicznych miejsc – mówił Janusz Kubicki.

 

Obwodnica Południowa, Zachodnia i Trasa Aglomeracyjna, realizacja tych ważnych zadań drogowych z pewnością przełoży się na komfort poruszania się w mieście. Obwodnice nie tylko odciążą centrum, pozwolą też mieszkańcom sołectw i okolicznych gmin szybciej dostać się do miasta. O tym, jak ważne jest planowanie i budowanie nowych dróg świadczą ostanie problemy komunikacyjne wynikające z zamknięcia wiaduktu na ul. Zjednoczenia. Ruch dla samochodów ciężarowych został tam wstrzymany. Śmieciarki, autobusy MZK i ciężkie pojazdy korzystają z alternatywnych tras, a to generuje korki w różnych częściach miasta.

 O nowych rozwiązaniach drogowych i dotacji do budowy Trasy Aglomeracyjnej mówił na antenie Radia Index  Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Przypominamy, miasto pozyskało 65 mln zł na kontynuację aglomeracyjnej.

 

- Zamknięcie wiaduktu dla pojazdów ciężarowych spowodowało, że ciężkie pojazdy z  naszych miejskich jednostek jeżdżą dłuższą trasą, to wygeneruje dodatkowe koszty, bo paliwo drożeje i wiele wskazuje na to, że jeszcze będzie drożeć – mówił Janusz Kubicki. - Musieliśmy wytyczyć też nowe trasy dla autobusów MZK. Szkoda, że nie pozyskaliśmy tych pieniędzy wcześniej, uniknęlibyśmy komplikacji wynikających z zamknięcia wiaduktu – dodał Kubicki.

 

Rządowe wsparcie w wysokości 65 mln zł na budowę drugiego etapu Trasy Aglomeracyjnej to ogromny sukces władz Zielonej Góry i najwyższa  w naszym województwie dotacja w ramach drugiego naboru do Polskiego Ładu. W sumie w tej edycji Programu Inwestycji Strategicznych zaakceptowanych zostało 5 tys. wniosków, w tym 166 z woj. lubuskiego.

 

 - Jestem zadowolony, bo patrząc na ostanie 30 lat, to tak duże dofinansowanie miasto otrzymało do obwodnicy południowej, północnej, a w ostatnim czasie do zachodniej i do budowy szpitala. To będzie kolejna z tak dużych dotacji – mówił Kubicki, dziękując jednocześnie wszystkim zaangażowanym w proces pozyskania dofinansowania do inwestycji. - To są gigantyczne pieniądze, które pozwolą nam rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych. Gdybyśmy nie szli do przodu i nie prowadzili w mieście inwestycji drogowych dających dostęp do S3 lub Trasy Północnej, to proszę sobie wyobrazić dziś przejazd ul. Bohaterów Westerplatte lub ul. Wrocławską – dodał.

 

Jak pobiegnie drugi etap Trasy Aglomeracyjnej? Będzie miała początek na Trasie Północnej - między rondem Piastów Śląskich (wyjazd na Krosno Odrzańskie) i rondem Ireny Sendlerowej (wyjazd na Przylep) - planowane jest nowe rondo. Z jednej strony będzie to wylot na projektowaną obwodnicę zachodnią, z drugiej - na Trasę Aglomeracyjną. Nowa droga pójdzie w okolicy zakładów budowlanych oraz producenta kostki brukowej, a jej odnoga - w stronę budowanego osiedla Leśny Dwór i dalej wzdłuż linii kolejowej. Z kolei na wysokości ul. Chemicznej, Zimnej (ale po południowej stronie torów) - w okolicy hurtowni z akcesoriami meblowymi - powstanie nowy wiadukt. Obecnie w tym rejonie istnieją dwa stare, poniemieckie wiadukty. Dalej trasa poprowadzi w stronę osiedla Zacisze i połączy się z rondem Haliny Lubicz (skrzyżowanie ul. Zacisze z Prostą i Działkową).

Co dalej? - O tym będziemy rozmawiać w najbliższych miesiącach z okolicznymi mieszkańcami oraz działkowcami – wyjaśnia Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta. - Najprawdopodobniej wybrany zostanie wariant poszerzenia ulic Działkowej i Zacisze do minimum trzech pasów ruchu. Finansowanie tych inwestycji mogłoby być realizowane z kolejnej edycji Polskiego Ładu.

 

wzg / ri
grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.