Janusz Kubicki: Pozyskaliśmy gigantyczne pieniądze, które pozwolą nam rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych

Janusz Kubicki: Pozyskaliśmy gigantyczne pieniądze, które pozwolą nam rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych fot. dron wzg / łz
- Ja cieszę się z każdej złotówki, a tutaj kwota jest naprawdę imponująca – mówił na antenie Radia Index Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Miasto pozyskało 65 mln zł na budowę drugiego etapu Trasy Aglomeracyjnej. - Czy nowa droga zagrozi ogródkom przy ul. Działkowej? – pytają mieszkańcy. - Przebieg planujemy od drugiej strony. Zaczynamy na Trasie Północnej, tam będzie nowe rondo. Staramy się nie dotykać newralgicznych miejsc – mówił Janusz Kubicki.

 

Obwodnica Południowa, Zachodnia i Trasa Aglomeracyjna, realizacja tych ważnych zadań drogowych z pewnością przełoży się na komfort poruszania się w mieście. Obwodnice nie tylko odciążą centrum, pozwolą też mieszkańcom sołectw i okolicznych gmin szybciej dostać się do miasta. O tym, jak ważne jest planowanie i budowanie nowych dróg świadczą ostanie problemy komunikacyjne wynikające z zamknięcia wiaduktu na ul. Zjednoczenia. Ruch dla samochodów ciężarowych został tam wstrzymany. Śmieciarki, autobusy MZK i ciężkie pojazdy korzystają z alternatywnych tras, a to generuje korki w różnych częściach miasta.

 O nowych rozwiązaniach drogowych i dotacji do budowy Trasy Aglomeracyjnej mówił na antenie Radia Index  Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Przypominamy, miasto pozyskało 65 mln zł na kontynuację aglomeracyjnej.

 

- Zamknięcie wiaduktu dla pojazdów ciężarowych spowodowało, że ciężkie pojazdy z  naszych miejskich jednostek jeżdżą dłuższą trasą, to wygeneruje dodatkowe koszty, bo paliwo drożeje i wiele wskazuje na to, że jeszcze będzie drożeć – mówił Janusz Kubicki. - Musieliśmy wytyczyć też nowe trasy dla autobusów MZK. Szkoda, że nie pozyskaliśmy tych pieniędzy wcześniej, uniknęlibyśmy komplikacji wynikających z zamknięcia wiaduktu – dodał Kubicki.

 

Rządowe wsparcie w wysokości 65 mln zł na budowę drugiego etapu Trasy Aglomeracyjnej to ogromny sukces władz Zielonej Góry i najwyższa  w naszym województwie dotacja w ramach drugiego naboru do Polskiego Ładu. W sumie w tej edycji Programu Inwestycji Strategicznych zaakceptowanych zostało 5 tys. wniosków, w tym 166 z woj. lubuskiego.

 

 - Jestem zadowolony, bo patrząc na ostanie 30 lat, to tak duże dofinansowanie miasto otrzymało do obwodnicy południowej, północnej, a w ostatnim czasie do zachodniej i do budowy szpitala. To będzie kolejna z tak dużych dotacji – mówił Kubicki, dziękując jednocześnie wszystkim zaangażowanym w proces pozyskania dofinansowania do inwestycji. - To są gigantyczne pieniądze, które pozwolą nam rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych. Gdybyśmy nie szli do przodu i nie prowadzili w mieście inwestycji drogowych dających dostęp do S3 lub Trasy Północnej, to proszę sobie wyobrazić dziś przejazd ul. Bohaterów Westerplatte lub ul. Wrocławską – dodał.

 

Jak pobiegnie drugi etap Trasy Aglomeracyjnej? Będzie miała początek na Trasie Północnej - między rondem Piastów Śląskich (wyjazd na Krosno Odrzańskie) i rondem Ireny Sendlerowej (wyjazd na Przylep) - planowane jest nowe rondo. Z jednej strony będzie to wylot na projektowaną obwodnicę zachodnią, z drugiej - na Trasę Aglomeracyjną. Nowa droga pójdzie w okolicy zakładów budowlanych oraz producenta kostki brukowej, a jej odnoga - w stronę budowanego osiedla Leśny Dwór i dalej wzdłuż linii kolejowej. Z kolei na wysokości ul. Chemicznej, Zimnej (ale po południowej stronie torów) - w okolicy hurtowni z akcesoriami meblowymi - powstanie nowy wiadukt. Obecnie w tym rejonie istnieją dwa stare, poniemieckie wiadukty. Dalej trasa poprowadzi w stronę osiedla Zacisze i połączy się z rondem Haliny Lubicz (skrzyżowanie ul. Zacisze z Prostą i Działkową).

Co dalej? - O tym będziemy rozmawiać w najbliższych miesiącach z okolicznymi mieszkańcami oraz działkowcami – wyjaśnia Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta. - Najprawdopodobniej wybrany zostanie wariant poszerzenia ulic Działkowej i Zacisze do minimum trzech pasów ruchu. Finansowanie tych inwestycji mogłoby być realizowane z kolejnej edycji Polskiego Ładu.

 

wzg / ri
sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.