Jędrzychów doczeka się boiska przy Kąpielowej - umowa podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Jędrzychów doczeka się boiska przy Kąpielowej - umowa podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Piotr Jędzura
Dzisiaj (14.06) prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z firmą Mizar z Kożuchowa na budowę boiska wielofunkcyjnego przy ul. Kąpielowej na Jędrzychowie. - Trudno było znaleźć kompromis między dwoma grupami mieszkańców, którzy mieli inną koncepcję budowy tego obiektu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie radnego Filipa Czeszyka – mówił prezydent Janusz Kubicki. A radny F. Czeszyk dodawał: - Inwestycja jest droższa, bo inflacja mocno poszło do góry. Prawda jednak jest i taka, że przestój był dlatego, bo nie rozwiązaliśmy konfliktu między mieszkańcami. Były osoby które postarały się ten spór podgrzać i wykorzystać do walki politycznej. I właśnie dlatego miasto musi ponieść dodatkowe koszty.

 

 

 

Przy ul. Kąpielowej powstanie boisko do piłki nożnej typu Orlik z nawierzchnią do sztucznej trawy, dwa boiska do streetball’u (koszykówka uliczna), plac zabaw dla dzieci w wieku szkolnym, który uzupełni bazę sportową placówki na Jędrzychowie. Nie zabraknie terenu rekreacyjnego dla seniorów wraz z siłownią plenerową. Projekt nie przewiduje wycinki drzew, które rosną w sąsiedztwie planowanej inwestycji. Teren zostanie oświetlony, w planach jest też monitoring.

- To boisko nie miało szczęścia, bo budujemy go czwarty rok – mówił prezydent Janusz Kubicki. – Trudno było znaleźć kompromis między dwoma grupami mieszkańców, którzy mieli inną koncepcję budowy tego obiektu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie radnego Filipa Czeszyka. Mieszkańcy długo czekali na tę inwestycję, dlatego nie ukrywam, że bardzo się cieszę z jej realizacji. Jeszcze w tym roku, albo na początku przyszłego, będzie można skorzystać z wszystkich atrakcji – podkreślał prezydent.

 

Mądry i ciekawy projekt

Wykonawcą będzie firma Mizar z Kożuchowa. Zadanie zamknie się w kwocie ok. 2 mln 100 tys. zł. Pierwotnie zadanie miało kosztować ok. 940 tys. zł. Wyższa cena jest wynikiem trudnej sytuacji na rynku materiałów budowlanych, które mocno podrożały, a cześć z nich np. stal jest trudno dostępna. Prezydent Janusz Kubicki zdecydował jednak dołożyć do tej inwestycji. - Bardzo się cieszę, że możemy zrealizować mądrze i ciekawie zaprojektowany obiekt, nastawiony na rekreację dla wszystkich mieszkańców Jędrzychowa i nie tylko - mówiła Eliza Miciuła-Urban, prezes firmy Mizar. – To ma być miejsce do odpoczynku, gry i zabawy. Już teraz zapraszam na otwarcie boiska wielofunkcyjnego, będziecie mogli ocenić naszą pracę – zachęcała pani prezes.

Boisko powinno być gotowe do końca roku.

 

Podgrzewali spór o boisko

- Ten projekt został przygotowany zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkanek i mieszkańców  Jędrzychowa– przekonywał Filip Czeszyk. – To miód na nasze serce, że zostanie zrealizowany ten mądry i ciekawy projekt. Wystarczyło spotkać się z mieszkańcami i zapytać, jakie mają potrzeby. Uwzględniliśmy wiele ich uwag np. zostaną zamontowane furtki do obiektu, aby ułatwić mieszkańcom komunikację. Będą wyposażone w tzw. samozamykacze, dzięki nim na teren boiska nie dostanie się dzikie zwierzę. Gratuluję też mieszkańcom, którzy wygrali ten projekt w budżecie obywatelskim, a ma on sens, bo dzięki niemu można zmienić otaczającą rzeczywistością. W trakcie mediacji okazało się, że nie było między nimi konfliktu, a tylko brakowało rozmowy – zaznaczył radny Zielonej Razem.

Radny Czeszyk podziękował zaangażowanym w projekt urzędnikom i  prezydentowi Januszowi Kubickiemu, że dołożył pieniądze do budowy boiska. -  Inwestycja jest droższa, bo inflacja mocno poszło do góry. Prawda jednak jest i taka, że przestój był dlatego, bo nie rozwiązaliśmy konfliktu między mieszkańcami. Były osoby które postarały się ten spór podgrzać i wykorzystać do walki politycznej. I właśnie dlatego miasto musi ponieść dodatkowe koszty.

 

Nie zabrakło konsultacji

W zeszłym roku urząd miasta przeprowadził konsultacje społeczne z mieszkańcami Jędrzychowa. Wszystkie trzy projekty uwzględniały zagospodarowanie terenu i umieszczenie małej architektury przy ul. Kąpielowej. Zawierały w sobie boisko wielofunkcyjne lub tylko do piłki nożnej, tor rolkarski, strefę relaksu, plac zabaw oraz boiska do streetball’u. Każdy z mieszkańców mógł oddać głos na jeden z ogólnych projektów oraz dodatkowo zagłosować na elementy małej architektury. Po podliczeniu głosów, a było ich 384 – zaprojektowano ostateczną koncepcję. 

Przypomnijmy. Budowę kompleksu sportowego przy ul. Kąpielowej, wygrali kilka lat temu mieszkańcy Jędrzychowa w budżecie obywatelskim. W głosowaniu inwestycję poparło ponad 2,4 tys. zielonogórzan. Wszystko wskazywało na to, że brakuje tylko kropki nad i, czyli przetargu na wykonanie zadania. Inwestycję jednak wstrzymano, z uwagi na konflikt pomiędzy dwoma grupami mieszkańców, którzy mieli odmienne pomysły na zagospodarowanie terenu przy ul. Kąpielowej. Część mieszkańców twierdziło, że czują się oszukani, bo kiedy odbywało się głosowanie na projekt w ramach BO nikt nie wspominał o dużym kompleksie sportowym. Zdaniem protestujących głośne boisko znalazłoby się pod ich oknami. Innym mieszkańcom marzył się jeszcze większy kompleks rekreacyjny niż przewidywał zwycięski projekt. Zwolennicy większej inwestycji wskazywali też, że na każdym etapie przygotowywania projektu przeprowadzono konsultacje społeczne. Dzięki mediacji przeprowadzonej przez radnego Filipa Czeszyka (Zielona Razem) konflikt udało się rozwiązać i wypracować kompromis.

 

rk

 

 

 

 

 

 

sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …
lipiec 07, 2022

Zielonogórskie Ogrody Kieszonkowe – upodobali je sobie studenci architektury [ZDJĘCIA]

Wielką popularnością zielonogórzan cieszą się Ogrody Kieszonkowe. To małe oazy…

Słupy SOS podniosą poziom bezpieczeństwa w mieście [ZDJĘCIA]

W centrum parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Jaskółczej przechodnie mogą napotkać tajemniczy pomarańczowy słup z…

Powraca Korowód Winobraniowy! Kiedy się odbędzie? Jaką przejdzie trasą?

Po dwóch latach do Zielonej Góry powraca korowód winobraniowy. Co ważne – tegoroczna edycja będzie…

Inflacja - Ile w tym roku z domowego budżetu „pochłonie” wyprawka szkolna?

Inflacja wpływa na ceny wszystkiego – przybory szkolne i podręczniki nie są wyjątkiem. Ile w…

Cuksy z torebki babci - zielonogórski Wedel [ZDJĘCIA]

Raczki, kukułki, iryski, koguciki – choć ich historia sięga kilkudziesięciu lat, ciągle mają swoich wiernych…

Zielona Góra pożegnała Zbyszka Piwońskiego [ZDJĘCIA]

Był honorowym obywatelem Zielonej Góry, senatorem i byłym wojewodą zielonogórskim. Przy ul. Wrocławskiej, na starej…

Afera WORD, miasto walczy o Centrum Elektromobilności, nowe czerwone pojemniki na elektrośmieci - podsumowanie minionego…

Miniony tydzień zdominowany został przez aferę WORD, którą Gazeta Lubuska od dłuższego czasu dość szczegółowo…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.