Kolejne autobusy elektryczne dla Zielonej Góry [ZDJĘCIA / FILMY]

Kolejne autobusy elektryczne dla Zielonej Góry [ZDJĘCIA / FILMY] fot. Bartosz Mirosławski
Dzisiaj (18.01) prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę ze spółką ARP E-Vehicles z Solca Kujawskiego na dostawę pięciu nowych elektrycznych niskopodłogowych autobusów miejskich MIDI o długości dziesięciu metrów. – Jesteśmy liderem w Europie.

 

 

 

Autobusy polskiej produkcji marki Pilea są wyposażone w baterie pozwalające przejechać bez potrzeby ładowania co najmniej 220 kilometrów, mogą przewieźć 60 pasażerów. Na terenie zajezdni MZK będą uruchomione dwie dwuwyjściowe stacje wolnego ładowania autobusów elektrycznych prądem stałym, o mocy wyjściowej 60-120 kW. Wartość zamówienia to 15 mln 329 tys.  

 

11 milionów kilometrów

Autobusy z Solca Kujawskiego pojawią się na zielonogórskich ulicach jesienią. – To kolejna umowa na dostarczenie elektrycznych autobusów niskopodłogowych dla Zielonej Góry – mówi prezydent Janusz Kubicki. – Chcemy, aby nasz tabor był niemal w całości elektryczny i przyjazny środowisku.  Mamy też do dyspozycji kilka nowych autobusów przegubowych. Będziemy liderem w Europie. Autobusy elektryczne w mieście przejechały łącznie 11 milionów kilometrów.

-  Niedawno podpisaliśmy umowę z miastem Sieradz, któremu dostarczymy sześć autobusów - mówi Piotr Śladowski, członek zarządu ARP E-Vehicles. – W Zielonej Górze też pojawią się autobusy marki Pilea. To polski, innowacyjny, lekki, elektryczny pojazd. Baterie zamontowane są pod podłogą, ich ciężar sprawia, że pojazd jest stabilny, nie wychyla się na rondach i zakrętach.

A dyrektor Robert Karwacki dodaje:  - Te pięć autobusów skierujemy na mniej obciążone linie, z mniejszym dostępem do punktów ładowania.

Mieliśmy okazję przejechać się autobusem, wygląd robi wrażenie. A jak się prowadzi? – Fantastycznie – zachwala kierowca Jacek Newelski.

 

 

Solarisy i mercedesy

 To nie pierwszy kontrakt na dostawę nowego taboru. W marcu Zielona Góra zyska 12 „elektryków”.  Firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa za kwotę około 23 mln 596 tys. zł dostarczy osiem autobusów typu solo. Jednostką napędową Solarisów Urbino 12 electric są dwa silniki elektryczne, zintegrowane z osią napędową. Mają 12 metrów długości, baterie będą ładowane w zajezdni i na pętlach w mieście. Z kolei EvoBus Polska sprowadzi cztery elektryczne pojazdy Mercedes-Benz eCitaro G o długości 18 metrów z silnikami zasilanymi akumulatorami litowo-jonowymi typu NMC drugiej generacji o łącznej mocy do 258 kWh. Autobusy będą miały 18 metrów długości. Koszt zadania to ok. 14 mln 700 tys. zł.

W przetargu uwzględniono tzw. opcję, która pozwala na zakup kolejnych pojazdów. Firma z Bolechowa jesienią dostarczy 6 autobusów 12- metrowych i 5 pojazdów 10-metrowych skierowanych do obsługi Dzielnicy Nowe Miasto.

Cały projekt pn. Elektryfikacja Linii Komunikacji Miejskiej w Zielonej Górze kosztuje ok. 38  mln 193 tys. zł, z czego UE daje 26 mln 179 tys. zł, resztę dokłada miasto. Zadanie jest współfinansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Składa się na niego: pętla na os. Mazurskim, rozbudowa infrastruktury do ładowania autobusów na pętlach przy ul. Zawadzkiego „Zośki” i Wrocławskiej i nowa stacja ładowania przy zajezdni przy ul. Chemicznej.

Obecnie MZK ma w dyspozycji 85 autobusów, w tym 43 elektryczne.

 

 

 

 

rk

(rk)

marzec 22, 2023

Trzy uliczki w Raculce gotowe [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą. W minionym tygodniu zakończyła się…
marzec 08, 2023

Nowe atrakcje w Dolinie Gęśnika? Będzie coś dla najmłodszych i dla starszych!

Nowe atrakcje związane głównie z tzw. małą architekturą planowe są…
marzec 01, 2023

Budują szatnię w Zawadzie [ZDJĘCIA]

Z budżetu obywatelskiego powstaje szatnia kontenerowa na terenie rekreacyjnym przy…
luty 23, 2023

Jak idą roboty na Placu Słowiańskim w Zielonej Górze? [ZDJĘCIA]

Na Placu Słowiańskim znajdą się nowe alejki, ścieżki i stojaki…
luty 23, 2023

Jak idą prace na parkingu wielopoziomowym? Co znajduje się na dachu budynku? [FILM]

Jak przebiega budowa parkingu wielopoziomowego przy Palmiarni? Co znajduje się…

POLBUT - Sklep uruchomiono 8 marca 1976 r. - Kupowaliście tam buty?

Polbut – zawsze mnie zastanawiało, kto wymyślał tak okrutne nazwy? - zastanawia się Tomasz Czyżniewski.Kupowaliście…

F. Czeszyk: Kaczy Dół to wielopokoleniowy, ambitny, obywatelski projekt

- Moi chłopcy już nie mogą się doczekać otwarcia Kaczego Dołu – mówi Pani Anna,…

Posadzą kolejne drzewa w Zielonej Górze! Na sadzenie lasu przygotowano 20 tysięcy sadzonek!

To już tradycja, że od 2015 roku leśnicy z Zielonej Góry i Przytoku sadzą lasy.…

Zielona Góra ma najtańsze wejściówki na basen w całej Europie

- Mimo globalnego kryzysu finansowego i wysokich cen energii nie wstrzymywaliśmy żadnych atrakcji i nie…

DT Centrum istnieje już 47 lat - Robiliście tam zakupy?

Kiedyś kultowy sklep – budynek DT Centrum istnieje już 47 lat - wspomina Tomasz Czyżniewski. …

Plac Teatralny pod specjalnym nadzorem! [ZDJĘCIA OPERACYJNE]

Wiosenna pogoda sprzyja spacerom po zielonogórskim deptaku. Coraz więcej młodych ludzi spędza również czas w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.