Koniec jazdy po błocie, kałużach i dziurach

Przy ul. Inwestycyjnej zakończył się pierwszy etap modernizacji drogi osiedlowej i od razu rozpoczął kolejny Przy ul. Inwestycyjnej zakończył się pierwszy etap modernizacji drogi osiedlowej i od razu rozpoczął kolejny fot. Maciej Dobrowolski - ŁZ
W Łężycy jak grzyby po deszczu powyrastały nowe bloki i domy. Jednak deweloperzy nie zawsze pamiętali o dobrym dojeździe do osiedli Tak było m.in. w przypadku ul. Inwestycyjnej, gdzie mieszkańcy od dawna skarżyli się na dziurawą nawierzchnię. Teraz to się zmienia.

 

Dotychczas mieszkańcy ul. Inwestycyjnej dojeżdżali do domów skręcając z ul. Odrzańskiej w kiepskiej jakości drogę o miękkiej nawierzchni. Wielkie dziury, koleiny, a gdy popadał deszcz - także błoto i kałuże, w które strach było wjechać autem. - Boimy się, że zniszczymy sobie samochody. Pieszo też nie ma jak tutaj przejść, bo zaraz człowiek będzie cały brudny - skarżyli się zielonogórzanie i apelowali w tej sprawie do prezydenta z prośbą o pilną interwencję.

Urząd miasta podjął w tej sprawie rozmowy z deweloperami - firmami PBS oraz PBO, które zbudowały domy w tym rejonie Łężycy, aby wspólnymi siłami zmodernizować ul. Inwestycyjną.

- Musimy w mieście skończyć z taką polityką, że dany przedsiębiorca kupuje od nas działkę w atrakcyjnej cenie, położoną w pewnej odległości od głównych miejskich arterii, często nawet w szczerym polu, a później obowiązek zbudowania dobrej drogi dojazdowej oraz pozostałej infrastruktury jest zrzucany na miasto. To patodeweloperka. A mieszkańcy mają potem problem przez lata - tłumaczy prezydent Janusz Kubicki.

Na szczęście w przypadku ul. Inwestycyjnej rozmowy miasta z deweloperami zakończyły się sukcesem, dzięki czemu podpisano porozumienie. Na jego podstawie ruszyła modernizacja pierwszego odcinka drogi, która zakończyła się przed Bożym Narodzeniem.

- Przeprowadziliśmy częściowy odbiór inwestycji, aby mieszkańcy mogli skorzystać z nowej jezdni i nie mieli problemu z wjazdem na osiedle przed świętami. Prace związane z chodnikami oraz terenami zielonymi powinny się zakończyć w styczniu - wyjaśnia Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w magistracie.

Co warto podkreślić, od razu ruszyły roboty związane z drugą częścią całego projektu. - Ten etap powinien być gotowy w kwietniu. Natomiast, co do trzeciej części inwestycji, związanej z drogą przy lesie, mamy sygnały od dewelopera, który odpowiada za ten odcinek, że prace mogą się przeciągnąć aż do 2023 roku. Ma to być związane m.in. ze zmianami organizacyjnymi w tej firmie. Z naszej strony na pewno będziemy jeszcze analizowali całą sytuację - zapewnia K. Jarosz.

Choć droga jest dopiero częściowo zmodernizowana, zielonogórzanie cieszą się, że sprawa ruszyła do przodu. - To był świetny prezent na święta - twierdzi Magdalena Bielak. - Byłam bardzo zaskoczona, bo o położenie twardej nawierzchni walczyliśmy bezskutecznie od lat. Mam nadzieję, że cała inwestycja zostanie sprawnie zakończona. Życzę moim sąsiadom, aby stało się to jak najszybciej.

Prezydent Kubicki podkreśla, że polityka miasta, dotycząca partycypacji deweloperów w kosztach budowy dróg osiedlowych czy miejskiej infrastruktury, pozostanie niezmienna. - Wzorem innych dużych metropolii musimy wymagać od nich wsparcia w rozwoju miasta - dodaje.

 

md - ŁZ
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …

Sierpień 1979 w Zielonej Górze - W jeden dzień ze stanu pracowników MZK zniknęło 23…

Wyobraźcie sobie - w jeden dzień ze stanu pracowników MZK zniknęło 23 kierowców. Nie było…

Tych trunków nie można przegapić! Nowe etykiety Winobraniowych Win Jubileuszowych! [ZDJĘCIA]

To asy tegorocznego Winobrania! Przyjrzyjcie się dokładnie etykietom w stylu art deco, które wspólnie z…

Uchodźcy relokowani - Hala posprzątana - Wracają sportowcy [ZDJĘCIA]

Zostanie do zrobienia jeszcze drobny remont i do hali akrobatycznej przy ul. Urszuli powrócą sportowcy.…

Kiedyś górowała nad centrum Zielonej Góry – miejska gazownia

Kiedyś górowała nad centrum Zielonej Góry – miejska gazownia - pisze Tomasz Czyżniewski. - W…

Weekend w Zielonej Górze z telewizyjnym reality-show w samym sercu miasta!

Weekend upłynie też pod znakiem rywalizacji w samym sercu miasta. U stóp deptaka odbędzie się…

Jak miasto oszczędza podczas inflacji? Prezydent: Każdą złotówkę oglądamy trzy razy

Czy Zielona Góra stara się lub musi oszczędzać? Zwłaszcza w dobie inflacji? A jeśli tak,…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.