Miasto bierze się za kąpielisko w Ochli [NOWE WIZUALIZACJE]

Miasto bierze się za kąpielisko w Ochli [NOWE WIZUALIZACJE] fot. fb Janusz Kubicki
Miasto bierze się za kąpielisko w Ochli. Platforma Obywatelska wstrzymuje się od głosu! - To jest piękny obiekt położony na 17 ha. Otoczony ścieżkami rowerowymi. Z tego co tam jest, nic nie zostanie. Akwen będzie przedzielony, będzie to basen rekreacyjny. Do tego zjeżdżalnie i wodny plac zabaw – tłumaczył prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, podczas sesji Rady Miasta. Przebudowa kąpieliska staje się faktem. Radni zmieniają wieloletnią prognozę finansową, co pozwoli sfinansować inwestycję, o której od lat mówią mieszkańcy.

 

- To jest piękny obiekt położony na 17 ha. Otoczony ścieżkami rowerowymi. Z tego co tam jest, nic nie zostanie. Akwen będzie przedzielony, będzie to basen rekreacyjny. Do tego zjeżdżalnie i wodny plac zabaw – tłumaczył prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, podczas sesji Rady Miasta. Przebudowa kąpieliska staje się faktem. Radni zmieniają wieloletnią prognozę finansową, co pozwoli sfinansować inwestycję, o której od lat mówią mieszkańcy.

- Kilka lat temu rozpoczęły się rozmowy o tym, że Ochla wymaga remontu. Mijają lata świetlne, a w tej kwestii nic się nie zmieniło. W 2007 przygotowano nawet koncepcję wydania 12 mln złotych, aby podnieść Ochlę z kolan – przypomniał prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki. - W lipcu ubiegłego roku przebudowę kąpieliska wyceniano na 48 mln złotych netto. Wówczas mieliśmy zapisane ok. 30 mln środków własnych – przypomniał prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki.

Radni dyskutowali na temat zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta. Chodzi o montaż finansowy dla kompleksowej przebudowy kąpieliska w Ochli. Przypominamy, firma Exalo Drilling (dawny zielonogórski Diament) wyceniła prace na ponad 86 mln zł. To spowodowało, że prezydent Zielonej Góry przygotował propozycję zmian związanych z finansami miasta.

 

 - Inwestycja zostanie sfinansowana z rządowego programu „Polski Ład”, pozyskaliśmy aż 29 mln złotych. Kolejne pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego 18 mln złotych, resztę pokryjemy z budżetu miasta – tłumaczył zastępca prezydent Zielonej Góry, Krzysztof Kaliszuk. – Dlatego przesuwamy pieniądze w budżecie, bo wkład własny musi być większy.  – uściślił Kaliszuk.

 

Radni platformy Obywatelskiej zasypywali prezydenta miasta pytanymi o przebudowę kąpieliska i źródła finansowania. Janusz Kubicki zaznaczył, że zachowanie Platformy Obywatelskiej przypomina dyskusje sprzed lat dotyczącą Centrum Rekreacyjno-Sportowego.

 

 - Ja wiem, że Platforma Obywatelska zawsze będzie przeciwna, żeby w tym mieście coś się pojawiało. Byliście przeciw budowie Centrum Rekreacyjno - Sportowego, później przeciw Południowej Obwodnicy. Proszę was panowie żebyście nie przeszkadzali – apelował prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki do radnych Platformy Obywatelskiej.

 

TAK GŁOSOWALI ZIELONOGÓRSCY RADNI:

 

 

- To jest smutne, że wy, zielonogórzanie, radni Platformy Obywatelskiej oraz zarząd województwa robicie wiele, żeby do tej inwestycji nie dopuścić. To przykre, bo na to zadanie czekają mieszkańcy. Albo robicie to z głupoty albo z politycznego wyrachowania – grzmiał Filip Gryko, szef Zielonej Razem.

 - Zaskakuje mnie duża zaciekłość przeciwników tej inwestycji. Jesteście za, a nie chcecie przekazać pieniędzy. Ja pomyliłem się przy CRSie. Miałem wątpliwości co do wyceny tego obiektu. Mieszkańcy pokazali, że ten obiekt jest potrzebny. Dziś nie popełnię tego błędu. Ten obiekt jest tego warty – przekonywał przewodniczący Rady Miasta, Piotr Barczak.

 - Przez wiele lat udało nam się współpracować. Nagle, kiedy wam kazano być w totalnej opozycji, robicie wszystko, żeby to miasto się nie rozwijało – mówił zastępca prezydent Zielonej Góry, Krzysztof Kaliszuk.

Prezydent Zielonej Góry w skrócie scharakteryzował też inwestycje, jakie znajdą się na terenie kąpieliska w Ochli.

 

  - To jest piękny obiekt położony na 17 ha. Otoczony ścieżkami rowerowymi. Z tego co tam jest, nic nie zostanie. Akwen będzie przedzielony, będzie to basen rekreacyjny. Do tego zjeżdżalnie i wodny plac zabaw.  Znajdzie się tam sporo atrakcji dla starszych dzieci i młodzieży. W tej chwili nie mamy w granicach miasta akwenu dla najmłodszych. To będzie przestrzeń dla całej rodziny. Wierzę, że uda nam się to zrobić – podkreślał prezydent Janusz Kubicki.

 

 

wzg
marzec 31, 2023

Zbudują brakujący odcinek ścieżki - Właściciel betoniarni przez wiele lat blokował budowę [ZDJĘCIA]

Ponad cztery lata trzeba było czekać na dokończenie ścieżki pieszo-rowerowej…
marzec 30, 2023

J.Kubicki o nowej szkole muzycznej: Okna już wstawione, kolej na montaż elementów elewacji [ZDJĘCIA]

Okna już wstawione, kolej na montaż następnych elementów elewacji. –…
marzec 28, 2023

Hurra, w „Piątce” będzie ładnie i ciepło! [ZDJĘCIA]

We wtorek, 28 marca, miasto podpisało umowę z Zakładem Remontowo-Budowlanym…
marzec 27, 2023

Raport z placu budowy. Tak przebiegają prace przy budowie kanalizacji deszczowej [ZDJĘCIA]

Nowa studnia i rurociąg przy ul. Podgórnej, montaż separatorów w…
marzec 24, 2023

Rowerzyści pojadą bezpiecznie aż do Nowej Soli

Mimo początkowych kłopotów, widać duże postępy w budowie trasy rowerowej…

Jak krowie na rowie cz.2 [FELIETON]

Jak tłumaczyłem w ostatnim felietonie, budżet miasta składa się z dwóch części. Na zadania bieżące…

Członkowie Lubuskiej Izby Inżynierów Budownictwa nagrodzeni przez prezydenta Zielonej Góry [ZDJĘCIA]

W sobotę, 1 kwietnia, na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się kolejny zjazd Lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów…

UWAGA! Marszałek Elżbieta Polak buduje mur pasywny pomiędzy urzędami! [ZDJĘCIA]

Marszałek Elżbieta Polak ma tęczowy chodnik, a teraz będzie mieć mur. Pasywny, pokryty panelami fotowoltaicznymi…

Wiosnę witamy z Kraszanką - Ruszył Jarmark Wielkanocny w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Rękodzielnicy i gospodarze straganów rozgościli się już na zielonogórskim deptaku. Do 6 kwietnia to będzie…

Chcemy otworzyć Wieżę Braniborską [ZDJĘCIA]

Szkoda, że Wieża Braniborska nie jest dostępna dla mieszkańców - często słychać takie utyskiwania. Możemy…

Niespodzianka dla maluchów! Zabawki z Ogrodu Botanicznego trafią do miejskich przedszkoli [ZDJĘCIA / VIDEO]

„Bajkowa zagroda” przy minizoo w Ogrodzie Botanicznym czeka na piękne nowe atrakcje i zabawki, które…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.