Miasto nie składa broni w sprawie nowej strefy

Miasto nie składa broni w sprawie nowej strefy fot. Fot. Bartosz Mirosławski / wzg
Zablokowanie możliwości zamiany lasu pod nową strefę przemysłową to spore zaskoczenie dla mieszkańców. Ale magistrat nie zamierza się poddawać. - Będziemy walczyć, to ważne przedsięwzięcie, które może stać się kołem zamachowym w rozwoju Zielonej Góry - przekonuje wiceprezydent Dariusz Lesicki.

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wydało zgody na wyłączenie z produkcji leśnej 56 ha sosnowego lasu gospodarczego przy S3 w okolicy os. Pomorskiego i Mazurskiego, blokując tym samym powstanie nowej strefy przemysłowej i Europejskiego Centrum Elektromobilności. Wojciech Grochala, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze tłumaczył tę decyzję względami społecznymi. - Są to lasy mające znaczenie dla społeczności lokalnej oraz miasta - przekonywał w mediach W. Grochala.

 

Świetny teren pod inwestycję

 

Decyzja ministerstwa wzbudziła kontrowersje, nie jest tajemnicą, że w obecnej strefie inwestycyjnej w Nowym Kisielinie brakuje już miejsca dla kolejnych firm. Z kolei zbudowanie Europejskiego Centrum Elektromobilności przy współpracy z Polską Izbą Rozwoju Elektromobilności może potencjalnie przenieść Zieloną Górę do technologicznej pierwszej ligi i zapewnić miastu rozwój na lata. Sama lokalizacja wydaje się idealna, blisko drogi szybkiego ruchu, z możliwością budowy bocznicy kolejowej czy podłączenia mediów.

- Nie ma lepszego terenu pod taką inwestycję w Zielonej Górze. Dlatego sądzę, że w tej kwestii mogły wziąć górę pewne względy polityczne - twierdzi wiceprezydent Dariusz Lesicki. - Choć docelowo cała strefa ma liczyć 400 ha, na razie wystąpiliśmy jedynie o 56 ha pod stworzenie ECE. Ten projekt daje szansę, że nasze dzieci i wnuki będą miały lepszą przyszłość, stabilną pracę w nowoczesnych firmach. To szansa dla Zielonej Góry i dla Polski. Mieszkańcy są tego świadomi, dlatego w badaniach sondażowych 80 proc. respondentów opowiedziało się za stworzeniem tam nowego obszaru gospodarczego.

Urząd miasta zaproponował, że w zamian za teren przy S3 odda Lasom Państwowym aż 250 ha gruntów w innej lokalizacji. - Z punktu widzenia ekologii 250 ha lasów stworzy pięć razy więcej tlenu niż 50 ha i pochłonie pięć razy więcej CO2. Na wnioskowanej działce znajduje się las gospodarczy i już wycięto 10 ha, w planach jest kolejna duża wycinka. Tam z ziemi wystają teraz pieńki, jestem ciekaw jaką to spełnia funkcję, raczej nie ochronną czy rekreacyjną - przekonuje D. Lesicki.

 

Szansa może się nie powtórzyć

 

- Europejskie Centrum Elektromobilności to wielka szansa dla województwa, a przede wszystkim dla miasta, która w najbliższych dziesięcioleciach może się już nie powtórzyć - uważa Bartosz Kubik, prezes zielonogórskiej Ekoenergetyki. - Elektromobilność jest obecnie najszybciej rozwijającą się dziedziną gospodarki na świecie. ECE ma być generatorem wiedzy oraz technologicznego biznesu w regionie. Wynikiem działalności Centrum ma być stworzenie co najmniej pięciu globalnych firm technologicznych w branży elektromobilności oraz zapewnienie im wysoko wykwalifikowanej kadry. Wokół nich mają zlokalizować swoje fabryki międzynarodowe koncerny, które będą naturalnymi odbiorcami technologii wytworzonych przez zielonogórskie firmy.

Prezes Ekoenergetyki zauważa, że jednym z kluczowych elementów planu jest odpowiednio przygotowany grunt. - Bez tych terenów inwestycyjnych cała idea ECE nie ma sensu. Jeśli wykształcimy najlepszych ludzi oraz wyinkubujemy najlepsze firmy, ale nie będziemy mieć dla nich oferty, aby pozostali w regionie, to wyjadą lub przeniosą się do większych ośrodków, w tym za granicę - przekonuje B. Kubik.

 

Kłody pod nogi

 

Zdaniem wiceprezydenta Lesickiego do niekorzystnej decyzji ministerstwa przyczyniły się m.in. działania urzędu marszałkowskiego, który w marcu wydał negatywną opinię w kwestii wycinki pod inwestycję.

- To rzucanie nam kłód pod nogi. Ale decyzja marszałek Elżbiety Anny Polak pokazuje też brak konsekwencji w działaniu, przecież urząd marszałkowski pozytywnie zaopiniował zmianę Studium, współfinansuje inkubator elektromobilności - zauważa D. Lesicki.

Magistrat nie zamierza się poddać. - W dalszym ciągu będziemy starali się, aby całe przedsięwzięcie doszło do skutku - podkreśla wiceprezydent.

W tej sprawie urząd miasta nie jest osamotniony, za nową strefą ma lobbować m.in. poseł Jerzy Materna. - Potrzebujemy tej inwestycji dla całego Lubuskiego Trójmiasta. Na szczęście nic nie jest jeszcze przesądzone. Na pewno będę na ten temat rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim - zapowiada lubuski polityk.

 

(md) - łz
czerwiec 09, 2023

Wysyp ofert na odbudowę wiaduktu

Aż 15 firm chce „naprawić” wschodnią nitkę wiaduktu na ul.…
czerwiec 01, 2023

Najpierw wiadukty, później estakady. Miasto szykuje drogowe nowości

Najpierw budowa brakującego wiaduktu, później rozbiórka i odbudowa kolejnego. Prezydent…
maj 31, 2023

Wysocki chwycił za piłę. Radny mebluje domki dla zwierząt w minizoo [WIDEO]

Szykujcie popcorn i zajmujcie wygodne miejsca! Radny Paweł Wysocki zaprasza…
maj 31, 2023

Nowa hala na terenie ZGK w Raculi. „Cały czas się rozwijamy i inwestujemy” [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że Zakład Gospodarki Komunalnej…
maj 26, 2023

Paweł Wysocki z kamerą wśród zwierząt [WIDEO]

Radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) zrzucił marynarkę, założył ogrodniczki, wziął…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

Jutro Boże Ciało. Sprawdźcie, którędy przejdzie procesja!

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w…

W Boże Ciało autobusy MZK pojadą inaczej!

Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. informuje, że w dniu 8 czerwca 2023 r. w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.