Kolejne drogi do remontu! Wybudują także nowe!

Ulica Węglowa. Andrzej Brachmański zapowiada, że w przyszłym roku powalczy o sąsiednie uliczki - Rymarską i Składową, za dwa lata o Lipową i Akacjową, w dalszej kolejności wewnętrzne uliczki na os. Chrobrego. Ulica Węglowa. Andrzej Brachmański zapowiada, że w przyszłym roku powalczy o sąsiednie uliczki - Rymarską i Składową, za dwa lata o Lipową i Akacjową, w dalszej kolejności wewnętrzne uliczki na os. Chrobrego. fot. Igor Skrzyczewski
To czołówka inwestycyjnej listy życzeń zielonogórzan: remonty starych i budowa nowych dróg. Prezydent Janusz Kubicki wsłuchując się w te głosy zdecydował o odnowieniu kilkudziesięciu jezdni, zarówno w „starej”, jak i nowej Zielonej Górze.

 

Na remonty dróg w „starej” Zielonej Górze i w sołectwach miasto otrzymało około 25 mln zł z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Drugie tyle - łącznie na 34 zadania inwestycyjne - dołoży z własnego budżetu.

 

Ulice w pakietach

Prace na ulicach Nowej (od Strzeleckiej do Pileckiego) i Lechitów (wraz z budową ścieżki rowerowej) już się kończą. W tym roku na pierwszy ogień idą ulice w dzielnicy Nowe Miasto: Przylep-Skokowa, Ochla-Św. Huberta i Zatonie-Niedoradz (miejski odcinek drogi) - umowy na roboty budowlane już podpisano.

Pozostałe zadania podzielono na tzw. 13 pakietów inwestycyjnych - przetargi będą ogłaszane sukcesywnie. Obecnie miasto szuka firm, które zajmą się ulicami: Karminową, Kremową i Oliwkową na osiedlu Kolorowym na Chynowie, Anny Jagiellonki (wraz z budową nowego odcinka drogi i parkingu) i Zamoyskiego (obie na os. Zastalowskim), rozbudową ul. Suwalskiej (na os. Mazurskim), budową minirond na skrzyżowaniach - Ochla-Topolowa, Drzonkowska-Głogowska i Głogowska-Modrzewiowa w Raculi oraz Pionierów Lubuskich-Pocztowa w Starym Kisielinie, jak również ulicami Zawiszy Czarnego i Kąpielowej na Jędrzychowie.

W tym roku w kolejce są jeszcze: ul. Zawada-Szkolna (odcinek Torfowa-Sportowa), Prosta, Rzeźniczaka - odcinki Batorego-Zdrojowa i Zdrojowa-Trasa Północna, Zdrojowa, Spawaczy, Zawiszy Czarnego, Kąpielowa, Żytnia, Zawadzkiego „Zośki” (odcinek Zachodnia-Ptasia), Francuska (odcinek Łużycka-Słowacka), Sorbska, Podgórna (od ronda 11 Listopada w kierunku skrzyżowania ul. Waryńskiego i Lwowskiej - na wysokości parkingu przy szpitalu), Łużycka - wiadukt nad Zieloną Strzałą, Łużycka (odcinek Zachodnia-ogródki działkowe, ze ścieżką rowerową), Wyszyńskiego (poszerzenie na odcinku Godlewskiego-Monte Cassino) i Zjednoczenia (od ronda PCK do ul. Wiejskiej/Lisiej).

- Realizacja dalszych 14 inwestycji będzie uzależniona od środków finansowych, które pozostaną po otwarciu wskazanych pakietów przetargowych - wyjaśnia Wojciech Sobierajski, kierownik Biura Budowy Dróg w magistracie. - Na liście są ulice: Poznańska (Chynów), Zawada-Poznańska, Gorzowska, Kostrzyńska, Międzyrzecka, Słubicka, Świebodzińska, Jagodowa, Nowojędrzychowska, Mokra, Bociania, Ochla-Zielonogórska, Racula-Grabowa oraz Mrągowska.

 

Wsparcie mieszkańców

Miasto przygotuje też dokumentacje projektowe m.in. remontów ulic: Nobla, Czekanowskiego, Domeyki, Arctowskiego, Wierzbowej, Warzywnej, Bocznej, Pinokia, Węglowej, Składowej i Rymarskiej.

- Remonty istniejących ulic to dziś rzeczywiście problem - przyznaje radny Andrzej Brachmański (Zielona Razem), który od kilku lat zabiegał o odnowienie zniszczonej ul. Węglowej. - Łatwiej dostać dofinansowanie do budowy nowych jezdni niż do remontów. Dlatego uruchomienie programu jest przełomem w podejściu do sprawy. Jako radny zabiegam o ulice spoza tego programu. To niestety trwa, bo robimy je w całości z naszych środków. Ale ważne jest tu wsparcie mieszkańców. Do tegorocznego budżetu udało się w ten sposób wstawić Węglową - tutaj bardzo pomogła pani Marzena Oleksy, mieszkanka tej ulicy.

 

Inne wybrane inwestycje drogowe w 2024 r.

* budowa chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 283 (kładka w Barcikowicach)

* budowa drogi ul. Krępa-Leśna

* budowa dróg w Przylepie: Podgórnej, Strumykowej i Morelowej

* budowa drogi ul. Stary-Kisielin-Okrężna

* budowa drogi ul. Zatonie-Jaśminowa

* ul. Stary Kisielin: Liliowa i Makowa (wyjazd)

* al. Niepodległości-Kazimierza Wielkiego - ciąg pieszy

* odcinek drogi ul. Łężyca-Inwestycyjna

 

(rk)
kwiecień 19, 2024

Dwójka do remontu!

Urząd Miasta Zielona Góra planuje termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej nr…
kwiecień 12, 2024

Chcesz wyremontować swoją zabytkową kamienicę? Złóż wniosek o dotację.

Kolejny raz z budżetu miasta popłyną pieniądze na ratowanie dachów,…
marzec 28, 2024

Mury pną się do góry! Przy ul. Suwalskiej powstają atrakcyjne mieszkania komunalne [ZDJĘCIA / WIDEO]

Na placu budowy przy ul. Suwalskiej praca wre! To właśnie…
marzec 22, 2024

CZAS NA MNIEJSZE DROGI

Zielonogórzanie często upominają się o remonty starych i budowę nowych…
marzec 21, 2024

Obwodnica Zachodnia będzie tańsza niż się spodziewano

Co z obwodnicą zachodnią Zielonej Góry? To jedno z pytań,…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.