Miliony płyną do Zielonej Góry. Aż 575 mln zł na inwestycje drogowe! [ZDJĘCIA / PREZENTACJA]

Miliony płyną do Zielonej Góry. Aż 575 mln zł na inwestycje drogowe! [ZDJĘCIA / PREZENTACJA] fot. Bartosz Mirosławski
W ostatnim czasie w Zielonej Górze planowany i realizowany jest szereg drogowych inwestycji, które mają zrewolucjonizować sieć komunikacyjną miasta. Łącznie na najważniejsze przedsięwzięcia wydamy ok. 575 mln zł. – Możemy się nie zgadzać w niektórych kwestiach, ale cieszę się z tego, że potrafimy znaleźć nić porozumienia, w tak ważnej sprawie, jaką jest rozwój Zielonej Góry. Te drogi, które powstaną pozwolą nam w przyszłości żyć w mieście, w którym nie będzie korków a transport będzie funkcjonował sensownie i logicznie. To są rozwiązania na lata do przodu – zaznaczał prezydent Janusz Kubicki.

 

  

 

W środę, 15 czerwca, prezydent Janusz Kubicki spotkał się w ratuszu z wojewodą Władysławem Dajczakiem, posłami Markiem Astem i Jerzym Materną oraz radnym wojewódzkim Kazimierzem Łatwińskim.

– To są dla mnie szczególni goście. Odkąd zostałem prezydentem walczę o ważne inwestycje dla Zielonej Góry i tym, którzy mi w tych inwestycjach pomagają zawsze mówię słowo dziękuję – tłumaczył Kubicki wyrażając zaproszonym politykom wdzięczność za wsparcie miasta w uzyskaniu dofinansowania na kolejne inwestycje drogowe.

Warto przypomnieć, że na samą budowę II etapu Trasy Aglomeracyjnej Zielona Góra otrzyma z Polskiego Ładu 65 mln zł (koszt inwestycji 80 mln zł), a przecież miasto w najbliższym czasie ma również w planach realizację Zachodniej Obwodnicy, która na odcinku od Trasy Północnej do miejscowości Wysokie pochłonie 110 mln zł, droga i most w Pomorsku to 118 mln zł, zaś trzeci etap do Sulechowa szacowany jest na 130 mln zł – łącznie 358 mln zł.

- Jeżeli dodamy do tego budowę Południowej Obwodnicy za 137 mln zł, która jest już gotowa w 70 proc., to wyjdzie nam 575 mln zł na inwestycje drogowe, z czego ok.  520 mln zł to są środki zewnętrzne. To są gigantyczne pieniądze – podkreślał prezydent Kubicki. – Jeszcze nigdy tak gigantycznych pieniędzy nie udało się pozyskać na także ważne kwestie, jak rozwiązania drogowe. Stąd moje słowo podziękowania, to wszystko nie byłoby możliwe, dzięki państwa zaangażowaniu – mówił prezydent wskazując na polityków Prawa i Sprawiedliwości.

I kontynuował: – Możemy się nie zgadzać w niektórych kwestiach, ale cieszę się z tego, że potrafimy znaleźć nić porozumienia, w tak ważnej sprawie, jaką jest rozwój Zielonej Góry. Te drogi, które powstaną pozwolą nam w przyszłości żyć w mieście, w którym nie będzie korków a transport będzie funkcjonował sensownie i logicznie. To są rozwiązania na lata do przodu – zaznaczał prezydent Kubicki.

- To pokazuje, że pieniądze z Polskiego Ładu trafiają do mieszkańców na realne potrzeby, ponad politycznymi podziałami – stwierdził z kolei poseł Marek Asta. – Łączy nas wspólna praca dla regionu. Mówimy o 575 mln zł, przy czym zaangażowanie rządowe, państwowe to ok. 400 mln zł. To pokazuje zmianę polityki rządu, bowiem jeszcze nigdy takie pieniądze nie trafiały do Zielonej Góry. Dzięki temu miasto będzie świetnie skomunikowane, atrakcyjne dla inwestorów i będzie mogło się dynamicznie rozwijać.

Poseł Jerzy Materna zwrócił uwagę, że na tym pomoc się nie kończy. – Pracujemy ciężko dalej, m.in. nad specustawą dla strefy ekonomicznej liczącej 400 hektarów. Dzięki temu, np. zielonogórska firma Ekoenergetyka będzie mogła się rozbudować, bowiem przedsiębiorstwo potrzebuje ok. 100 hektarów. W nowej strefie znajdzie się dla niej miejsce – mówił Materna.

Wojewoda Władysław Dajczak zwrócił uwagę na skuteczność lubuskich posłów, porównując kwoty, jakie z rządowych dotacji w Polskim Ładzie uzyskało województwo lubuskie oraz opolskie. – Oba województwa są zbliżone ludnościowo oraz powierzchniowo. Ale w drugim rozdaniu opolskie dostało ok. 705 mln zł, a my ponad 940 mln zł. To efekt pracy naszych parlamentarzystów – przekonywał wojewoda. 

 

 

 

 

md
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…
listopad 15, 2022

Coraz bliżej końca rozbudowy Ptasiego Azylu - Przyjechały eleganckie kontenery [ZDJĘCIA]

Do rozbudowywanego Ptasiego Azylu w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym przyjechały już…
listopad 15, 2022

Woonerf przy ul. Kupieckiej staje się faktem! Za miesiąc poznamy projekt!

- Efekty prac projektowych poznamy za miesiąc. Woonerf staje się…
listopad 14, 2022

Kamienica przy Wąskiej po remoncie – była ruderą, a jest piękna! [ZDJĘCIA]

Zabytkowa kamienica przy ul. Wąskiej 9 była w bardzo złym…

Janusz Kubicki: Oszczędzamy! Rezygnujemy z promocji, reklam i hucznych obchodów jubileuszu

- Popatrzmy z jakim pietyzmem zarząd województwa ogłasza budowę pałacu marszałkowskiego. W tym trudnym czasie…

To ostatni dzień na wypożyczenie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jutro jednoślady jadą do serwisu

Jutro (1.12) charakterystyczne zielone rowery znikną z ulic. Kończy się sezon Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady…

Pojawiają się już świąteczne ozdoby w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Kto po zmierzchu przejeżdżał ul. Bohaterów Westerplatte, z pewnością poczuł już świąteczną atmosferę. Nasłupowe dekoracje…

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej…

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion…

Kiedyś w Zielonej Górze – Powstaje Kino Zuch!

Ciekawe czy bez odwilży październikowej i dojścia do władzy Władysława Gomułki powstałoby w mieście kino…

„Robocza” sesja rady miasta - Na agendzie apteki, nowe pomniki przyrody i plany miejscowe

Ostatnia sesja rady miasta, 29 listopada, miała wyjątkowo spokojny przebieg. Radni zajęli się wieloma formalnymi…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.