Miliony płyną do Zielonej Góry. Aż 575 mln zł na inwestycje drogowe! [ZDJĘCIA / PREZENTACJA]

Miliony płyną do Zielonej Góry. Aż 575 mln zł na inwestycje drogowe! [ZDJĘCIA / PREZENTACJA] fot. Bartosz Mirosławski
W ostatnim czasie w Zielonej Górze planowany i realizowany jest szereg drogowych inwestycji, które mają zrewolucjonizować sieć komunikacyjną miasta. Łącznie na najważniejsze przedsięwzięcia wydamy ok. 575 mln zł. – Możemy się nie zgadzać w niektórych kwestiach, ale cieszę się z tego, że potrafimy znaleźć nić porozumienia, w tak ważnej sprawie, jaką jest rozwój Zielonej Góry. Te drogi, które powstaną pozwolą nam w przyszłości żyć w mieście, w którym nie będzie korków a transport będzie funkcjonował sensownie i logicznie. To są rozwiązania na lata do przodu – zaznaczał prezydent Janusz Kubicki.

 

  

 

W środę, 15 czerwca, prezydent Janusz Kubicki spotkał się w ratuszu z wojewodą Władysławem Dajczakiem, posłami Markiem Astem i Jerzym Materną oraz radnym wojewódzkim Kazimierzem Łatwińskim.

– To są dla mnie szczególni goście. Odkąd zostałem prezydentem walczę o ważne inwestycje dla Zielonej Góry i tym, którzy mi w tych inwestycjach pomagają zawsze mówię słowo dziękuję – tłumaczył Kubicki wyrażając zaproszonym politykom wdzięczność za wsparcie miasta w uzyskaniu dofinansowania na kolejne inwestycje drogowe.

Warto przypomnieć, że na samą budowę II etapu Trasy Aglomeracyjnej Zielona Góra otrzyma z Polskiego Ładu 65 mln zł (koszt inwestycji 80 mln zł), a przecież miasto w najbliższym czasie ma również w planach realizację Zachodniej Obwodnicy, która na odcinku od Trasy Północnej do miejscowości Wysokie pochłonie 110 mln zł, droga i most w Pomorsku to 118 mln zł, zaś trzeci etap do Sulechowa szacowany jest na 130 mln zł – łącznie 358 mln zł.

- Jeżeli dodamy do tego budowę Południowej Obwodnicy za 137 mln zł, która jest już gotowa w 70 proc., to wyjdzie nam 575 mln zł na inwestycje drogowe, z czego ok.  520 mln zł to są środki zewnętrzne. To są gigantyczne pieniądze – podkreślał prezydent Kubicki. – Jeszcze nigdy tak gigantycznych pieniędzy nie udało się pozyskać na także ważne kwestie, jak rozwiązania drogowe. Stąd moje słowo podziękowania, to wszystko nie byłoby możliwe, dzięki państwa zaangażowaniu – mówił prezydent wskazując na polityków Prawa i Sprawiedliwości.

I kontynuował: – Możemy się nie zgadzać w niektórych kwestiach, ale cieszę się z tego, że potrafimy znaleźć nić porozumienia, w tak ważnej sprawie, jaką jest rozwój Zielonej Góry. Te drogi, które powstaną pozwolą nam w przyszłości żyć w mieście, w którym nie będzie korków a transport będzie funkcjonował sensownie i logicznie. To są rozwiązania na lata do przodu – zaznaczał prezydent Kubicki.

- To pokazuje, że pieniądze z Polskiego Ładu trafiają do mieszkańców na realne potrzeby, ponad politycznymi podziałami – stwierdził z kolei poseł Marek Asta. – Łączy nas wspólna praca dla regionu. Mówimy o 575 mln zł, przy czym zaangażowanie rządowe, państwowe to ok. 400 mln zł. To pokazuje zmianę polityki rządu, bowiem jeszcze nigdy takie pieniądze nie trafiały do Zielonej Góry. Dzięki temu miasto będzie świetnie skomunikowane, atrakcyjne dla inwestorów i będzie mogło się dynamicznie rozwijać.

Poseł Jerzy Materna zwrócił uwagę, że na tym pomoc się nie kończy. – Pracujemy ciężko dalej, m.in. nad specustawą dla strefy ekonomicznej liczącej 400 hektarów. Dzięki temu, np. zielonogórska firma Ekoenergetyka będzie mogła się rozbudować, bowiem przedsiębiorstwo potrzebuje ok. 100 hektarów. W nowej strefie znajdzie się dla niej miejsce – mówił Materna.

Wojewoda Władysław Dajczak zwrócił uwagę na skuteczność lubuskich posłów, porównując kwoty, jakie z rządowych dotacji w Polskim Ładzie uzyskało województwo lubuskie oraz opolskie. – Oba województwa są zbliżone ludnościowo oraz powierzchniowo. Ale w drugim rozdaniu opolskie dostało ok. 705 mln zł, a my ponad 940 mln zł. To efekt pracy naszych parlamentarzystów – przekonywał wojewoda. 

 

 

 

 

md
wrzesień 26, 2023

Dach kamienicy przy ul. Żeromskiego jak nowy! [ZDJĘCIA]

Każda rewitalizacja zabytkowej kamienicy zaczyna się od dachu. Tak było…
wrzesień 26, 2023

Zielonogórskie kamienice pięknieją z roku na rok [ZDJĘCIA]

Tym razem prezentujemy budynek przy ul. Drzewnej 17, który zyskał…
wrzesień 26, 2023

R. Górski: Dzieje się na budowie drogi dla rowerów przy ul. Nowej [ZDJĘCIA]

Rowerzyści trzymają rękę na pulsie i monitorują postęp pracy przy…
wrzesień 13, 2023

W Suchej otwarto nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]

W sołectwie Sucha był jeden plac zabaw (za kościołem), ale…
wrzesień 12, 2023

Na ul. Wrocławskiej spore zmiany. Już niebawem koniec utrudnień

Dodatkowy pas ruchu, mniejsze wysepki i przeniesione przejście dla pieszych.…

Wiemy jakie będą opłaty za parking przy Palmiarni! [ZDJĘCIA]

Jak informuje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, w połowie października ruszy system poboru opłat…

KASZA z ogórkiem kiszonym od mamy, zamiast kiełbasy wyborczej [FILM / ZDJĘCIA]

We wtorek, 3 października, Zielona Górą odwiedził Szymon Hołownia. Ze smakiem zjadł kaszę od Rafała…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.