Miliony z różnych źródeł. Zielona Góra pozyskała z zewnątrz 520 mln zł.

Miliony z różnych źródeł. Zielona Góra pozyskała z zewnątrz 520 mln zł. fot. łz/wzg
Budując obwodnicę południową, zachodnią oraz Trasę Aglomeracyjną władze Zielonej Góry sięgają po pieniądze z kilku źródeł. - Po raz pierwszy przy tak dużych inwestycjach udało się tak dobrze spiąć montaż finansowy – komentuje Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta. W sumie miasto przeznacza ponad pół miliarda złotych na inwestycje drogowe. Aż 520 mln zł to pieniądze z programów: „Mosty dla regionów”, „Polski Ład”, „FENIKS” oraz z fundusze UE i ministerstwa obrony. – My dorzucamy 55 mln zł, to jedynie 9 proc. środków własnych – wylicza Kaliszuk. 

 

- Po raz pierwszy przy tak dużych inwestycjach udało się tak dobrze spiąć montaż finansowy – mówił na antenie Radia Zielona Góra Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta.

 Kaliszuk podkreślał, że na kwotę 575 mln zł, które miasto przeznacza na budowę najważniejszych rozwiązań drogowy składają się głównie pieniądze pozyskane ze źródeł zewnętrznych.

 

 - Z jednej strony program rządowy „Mosty dla regionów”, z drugiej centralny unijny projekt FENIKS 2021-2027, z trzeciej fundusze europejskie na rzecz woj. lubuskiego. Do tego ministerstwo obrony narodowej, które finansuje odcinek między Pomorskiem a węzłem S3 w Sulechowie. Z kolei drugi etap Trasy Aglomeracyjnej finansowany jest z Polskiego Ładu. Daje to pięć różnych funduszy zewnętrznych, które składają się na te inwestycje – tłumaczył Kaliszuk. - Jeżeli dołożymy od tego obwodnicę południową i obecne środki na nią skierowane to w sumie mamy 520 mln zł zewnętrznych środków, przy 55 mln zł własnych. To jedynie 9 proc. środków własnych przy największych inwestycjach drogowych miasta – uściślił.

 

Zastępca prezydenta Zielonej Góry przedstawił też ogólny zarys działań związanych z budową obwodnicy zachodniej oraz Trasy Aglomeracyjnej.

 

- Czekamy na trzecią edycję Polskiego Ładu, za którą chcielibyśmy poszerzyć ulicę Zacisze oraz ul. Działkową. Pod koniec tego roku chcemy ogłosić przetarg w trybie zaprojektuj-wybuduj na Trasę Aglomeracyjną. Także pod koniec tego roku planujemy ogłosić przetarg na pierwszy etap obwodnicy zachodniej, a więc obwodnicę przylepu – mówił Kaliszuk.

 

Kaliszuk przypomniał, że spotkanie podsumowujące konsultacje ws. przebiegu zachodniej obwodnicy odbędzie się za kilkanaście dni. Jak zaznaczył w pracach projektantów uwzględnione zostaną wszystkie postulaty i sugestie mieszkańców.

 

- Te najważniejsze uwagi to odsunięcie i obniżenie ronda między Przylepem a Płotami oraz odsunięcie trasy od nowego osiedla mieszkaniowego – tłumaczył Kaliszuk. – Bardzo ciekawe konsultacje przeprowadziliśmy w południowo-zachodniej części Przylepu, gdzie mieszkańcy odrzucili propozycje utwardzenia ul. Piłsudskiego za torami i budowę ronda w tej lokalizacji. Mieszkańcy nie chcą zwiększenia ruchu. Dostosujemy się do tych uwag – dodał.

 

LINK DO AUDYCJI: 

„Sobota po 9” – 18.06 2022 – Radio Zielona Góra (rzg.pl)

wzg/rzg
grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.