Miliony z różnych źródeł. Zielona Góra pozyskała z zewnątrz 520 mln zł.

Miliony z różnych źródeł. Zielona Góra pozyskała z zewnątrz 520 mln zł. fot. łz/wzg
Budując obwodnicę południową, zachodnią oraz Trasę Aglomeracyjną władze Zielonej Góry sięgają po pieniądze z kilku źródeł. - Po raz pierwszy przy tak dużych inwestycjach udało się tak dobrze spiąć montaż finansowy – komentuje Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta. W sumie miasto przeznacza ponad pół miliarda złotych na inwestycje drogowe. Aż 520 mln zł to pieniądze z programów: „Mosty dla regionów”, „Polski Ład”, „FENIKS” oraz z fundusze UE i ministerstwa obrony. – My dorzucamy 55 mln zł, to jedynie 9 proc. środków własnych – wylicza Kaliszuk. 

 

- Po raz pierwszy przy tak dużych inwestycjach udało się tak dobrze spiąć montaż finansowy – mówił na antenie Radia Zielona Góra Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta.

 Kaliszuk podkreślał, że na kwotę 575 mln zł, które miasto przeznacza na budowę najważniejszych rozwiązań drogowy składają się głównie pieniądze pozyskane ze źródeł zewnętrznych.

 

 - Z jednej strony program rządowy „Mosty dla regionów”, z drugiej centralny unijny projekt FENIKS 2021-2027, z trzeciej fundusze europejskie na rzecz woj. lubuskiego. Do tego ministerstwo obrony narodowej, które finansuje odcinek między Pomorskiem a węzłem S3 w Sulechowie. Z kolei drugi etap Trasy Aglomeracyjnej finansowany jest z Polskiego Ładu. Daje to pięć różnych funduszy zewnętrznych, które składają się na te inwestycje – tłumaczył Kaliszuk. - Jeżeli dołożymy od tego obwodnicę południową i obecne środki na nią skierowane to w sumie mamy 520 mln zł zewnętrznych środków, przy 55 mln zł własnych. To jedynie 9 proc. środków własnych przy największych inwestycjach drogowych miasta – uściślił.

 

Zastępca prezydenta Zielonej Góry przedstawił też ogólny zarys działań związanych z budową obwodnicy zachodniej oraz Trasy Aglomeracyjnej.

 

- Czekamy na trzecią edycję Polskiego Ładu, za którą chcielibyśmy poszerzyć ulicę Zacisze oraz ul. Działkową. Pod koniec tego roku chcemy ogłosić przetarg w trybie zaprojektuj-wybuduj na Trasę Aglomeracyjną. Także pod koniec tego roku planujemy ogłosić przetarg na pierwszy etap obwodnicy zachodniej, a więc obwodnicę przylepu – mówił Kaliszuk.

 

Kaliszuk przypomniał, że spotkanie podsumowujące konsultacje ws. przebiegu zachodniej obwodnicy odbędzie się za kilkanaście dni. Jak zaznaczył w pracach projektantów uwzględnione zostaną wszystkie postulaty i sugestie mieszkańców.

 

- Te najważniejsze uwagi to odsunięcie i obniżenie ronda między Przylepem a Płotami oraz odsunięcie trasy od nowego osiedla mieszkaniowego – tłumaczył Kaliszuk. – Bardzo ciekawe konsultacje przeprowadziliśmy w południowo-zachodniej części Przylepu, gdzie mieszkańcy odrzucili propozycje utwardzenia ul. Piłsudskiego za torami i budowę ronda w tej lokalizacji. Mieszkańcy nie chcą zwiększenia ruchu. Dostosujemy się do tych uwag – dodał.

 

LINK DO AUDYCJI: 

„Sobota po 9” – 18.06 2022 – Radio Zielona Góra (rzg.pl)

wzg/rzg
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …
lipiec 07, 2022

Zielonogórskie Ogrody Kieszonkowe – upodobali je sobie studenci architektury [ZDJĘCIA]

Wielką popularnością zielonogórzan cieszą się Ogrody Kieszonkowe. To małe oazy…

Słupy SOS podniosą poziom bezpieczeństwa w mieście [ZDJĘCIA]

W centrum parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Jaskółczej przechodnie mogą napotkać tajemniczy pomarańczowy słup z…

Powraca Korowód Winobraniowy! Kiedy się odbędzie? Jaką przejdzie trasą?

Po dwóch latach do Zielonej Góry powraca korowód winobraniowy. Co ważne – tegoroczna edycja będzie…

Inflacja - Ile w tym roku z domowego budżetu „pochłonie” wyprawka szkolna?

Inflacja wpływa na ceny wszystkiego – przybory szkolne i podręczniki nie są wyjątkiem. Ile w…

Cuksy z torebki babci - zielonogórski Wedel [ZDJĘCIA]

Raczki, kukułki, iryski, koguciki – choć ich historia sięga kilkudziesięciu lat, ciągle mają swoich wiernych…

Zielona Góra pożegnała Zbyszka Piwońskiego [ZDJĘCIA]

Był honorowym obywatelem Zielonej Góry, senatorem i byłym wojewodą zielonogórskim. Przy ul. Wrocławskiej, na starej…

Afera WORD, miasto walczy o Centrum Elektromobilności, nowe czerwone pojemniki na elektrośmieci - podsumowanie minionego…

Miniony tydzień zdominowany został przez aferę WORD, którą Gazeta Lubuska od dłuższego czasu dość szczegółowo…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.