Minizoo będzie większe – król Julian powita gości [ZDJĘCIA / WIZUALIZACJE]

Minizoo będzie większe – król Julian powita gości [ZDJĘCIA / WIZUALIZACJE] fot. Bartosz Mirosławski
Prezydent Janusz Kubicki podpisał dzisiaj (11.05), umowę na rozbudowę minizoo. Wiosną przyszłego roku wprowadzą się tam małpki kapucynki, lemury i owce świniarki. – Chcemy, aby to miejsce zachowało swój naturalny – leśny klimat – mówi Paweł Wysocki, opiekun ogrodu botanicznego i minizoo. – Od dwóch lat rozmawiamy o rozbudowie minizoo. Mieliśmy problem z projektantem, a potem z wykonawcą. Teraz wychodzimy na prostą. Atrakcji nie zabraknie!

 

 

 

Projekt inwestycji przygotowało Biuro usług projektowo-wykonawczych Archpeak Paweł Wyczałkowski z Zielonej Góry. Wykonawcą będzie firma Łukasik Group Sp. z o.o. z Grodziska Wielkopolskiego, za prace zaproponowała 3 mln 416 tys. 666 zł. To pierwszy tegoroczny przetarg, na którym miasto zaoszczędziło. Z kosztorysu wynikało bowiem, że inwestycja pochłonie ok. 3 mln 864 tys. zł.

 

 

- Bardzo się cieszę, że to miejsce zyska nowy blask -  mówił prezydent Janusz Kubicki. –  W zoo zamieszkają nowe zwierzęta. Pieniądze na tę inwestycję pozyskaliśmy dzięki współpracy z Cottbus, naszym niemieckim miastem partnerskim. Minizoo będzie rozbudowane w kierunku lasu. W przyszłości chcemy, aby wraz ze Wzgórzami Piastowskimi, Górką Tatrzańską i kąpieliskiem w Ochli, które planujemy odnowić, stworzyły duży kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy. To miejsce cieszy się olbrzymią popularnością, zwłaszcza wśród małych zielonogórzan. Zafundujemy im nowe atrakcje – podkreśla prezydent i dodaje, że firma Łukasik to sprawdzony i solidny wykonawca.

 

- W Zielonej Górze wykonaliśmy kilka inwestycji dla uniwersytetu i miasta, m.in. halę sportową dla „Budowlanki” - potwierdził Marek Łukasik, prezes spółki Łukasik Group. – Wygraliśmy przetarg z drugiego miejsca, bo zwycięska firma nie była w stanie sprostać zadaniu. We wtorek (17.05) wejdziemy na plac budowy, na początku przyszłego roku planujemy zakończyć inwestycję, bo zima to mnie jest najlepszy okres dla tego typu prac.

Prace budowlane nie zamkną minizoo, tylko jedna z alei spacerowych zostanie wyłączona z użytkowania.

W planach są: trzy budynki, w których zamieszkają nowe zwierzęta: małpki kapucynki, lemury i owce świniarki, altana wypoczynkowo-szkoleniowa. Będą też nowe toalety, bo obecnie znajdują się tylko przy kasach biletowych (plus toy-toye). Nie zabraknie nowych nasadzeń. 1800 krzewów, ponad 1 tysiąc bylin i 5 tys. cebul kwiatowych będzie kosztowało ok. 120 tys. zł. Warto wspomnieć, że wszystkie budynki, ścieżki i ogrodzenie zaprojektowano tak, aby ucierpiało jak najmniej drzew, z czego 36 poszło do wycinki. Większość z nich uschło lub było mocno pochylonych.

Co ważne, drzewa usunięto dopiero po odebraniu ekspertyzy ornitologicznej. Chodziło o to, aby nie przeszkadzać ptakom budującym gniazda.

Oprócz tego powstaną żywe szałasy i tunele z wikliny.

 

Król Julian w minizoo

– Chcemy, aby to miejsce zachowało swój naturalny – leśny klimat – mówi Paweł Wysocki, opiekun ogrodu botanicznego i minizoo. – Od dwóch lat rozmawiamy o rozbudowie minizoo. Mieliśmy problem z projektantem, a potem z wykonawcą. Teraz wychodzimy na prostą. Atrakcji nie zabraknie. Będziemy mieli Króla Juliana, lemura. Jeżeli ktoś zna bajkę „Pingwiny z Madagaskaru”, to wie, o czym mówię – żartował P. Wysocki i dodał, że wkrótce ruszą konsultacje poświęcone przebudowie placu zabaw na obecnym terenie minizoo. Zielonogórzanie będą mogli się wypowiedzieć m.in. na temat plastikowych postaci z bajek i „gadającego drzewa”.

 

Inwestycja jest możliwa dzięki współpracy transgranicznej Interreg VA Polska Branderburgia-Polska 2014-2020, w którym udział bierze Zielona Góra, Cottbus, Gubin i Guben.

Rozbudowane minizoo zostanie otwarte wiosną 2023 r. Obecnie mieszkają w nim m.in. surykatki, daniele, kozy, papugi, paw i bażant.

 

 

Wizualizacje rozbudowy MiniZoo:

 

 

(rk)

 

 

czerwiec 21, 2022

Spełniają amerykański sen - Futboliści będą mieli zaplecze szatniowo-sanitarne - Ruszyły prace [ZDJĘCIA]

Fundamenty już stoją, a najpóźniej w październiku obok boiska do…
czerwiec 20, 2022

Miliony z różnych źródeł. Zielona Góra pozyskała z zewnątrz 520 mln zł.

Budując obwodnicę południową, zachodnią oraz Trasę Aglomeracyjną władze Zielonej Góry…
czerwiec 15, 2022

Pojedziemy ścieżką z Zatonia do Nowej Soli – umowa na budowę podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Dzisiaj (15.06) w Parku Książęcym w Zatoniu podpisano umowę na…
czerwiec 14, 2022

Jędrzychów doczeka się boiska przy Kąpielowej - umowa podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Dzisiaj (14.06) prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z firmą Mizar…
czerwiec 10, 2022

Już wygląda pięknie! Nowoczesna hala sportowa przy ul. Energetyków [ZDJĘCIA]

To będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów w mieście, w którym…

Kawiarnia Kaiserkrone w 1935 r. na dzisiejszej al. Niepodległości - było miejsce na przydomowe ogródki

To jedna z 170 pocztówek prezentowanych na otwartej wczoraj w muzeum wystawie Tradycje winiarskie na…

Raj w Zatoniu na wyciągnięcie ręki! W Berlinie odbyła się premiera książki poświęconej łużyckim parkom

W czwartek, 30 czerwca, w Polskim Instytucie w Berlinie odbyła się premiera książki „Zielone raje.…

Na ochłodę kąpiel w jeziorze!

Gdzie schronić się przed upałem? Najlepiej nad wodą! Kąpiel w jeziorze to z pewnością przyjemne…

Uboczne skutki dobrych decyzji [FELIETON]

W planach wszystko wygląda dobrze. W praniu okazuje się, że pojawiają się uboczne skutki, które…

Igrzyska na deptaku! Zaczną najmłodsi!

Na starówkę powracają biegi z przeszkodami. W niedzielę, 3 lipca, odbędzie się rywalizacja zaplanowana z…

Wino księżnej i wystawa

Nie musimy wyjeżdżać do Żagania, żeby zobaczyć jak wygląda winnica Saganum. Wystarczy zajrzeć do Muzeum…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.