Montują inteligentny system zarządzania ruchem. Będzie zielona fala dla autobusów MZK! [ZDJĘCIA]

Montują inteligentny system zarządzania ruchem. Będzie zielona fala dla autobusów MZK! [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
– Chcemy, aby Zielona Góra była nowoczesnym i przyjaznym środowisku miastem, dlatego inwestujemy w elektryczne autobusy i inteligentny system zarządzania ruchem – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Zielonogórzanie z pewnością zauważyli, że od kilu dni trwają prace w zatoczce autobusowej przy „Elżbietankach”. Natomiast jutro (24 maja)  ruszą kolejne w ciągu ulic Bohaterów Westerplatte oraz Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Zacisze do Ronda PCK. Na głównych ulicach rozpoczął się montaż inteligentnego systemu zarządzania ruchem. To rozwiązanie sprawi, że miejskie autobusy będą traktowane na skrzyżowaniach priorytetowo i wielu przypadkach zyskają pierwszeństwo, co skróci czas przejazdu.

 

W ciągu ostatnich dziesięciu lat o 25 procent zwiększyła się liczba pasażerów korzystających z usług Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dziennie charakterystycznymi zielonymi autobusami przemieszcza się już średnio ok. 71 tysięcy pasażerów. W mieście najważniejsze linie kursują co 15 minut. Zainteresowanie transportem zbiorowym rośnie, a to z pewnością zasługa „zielonej” rewolucji jaką w miejskiej spółce prowadzą władze Zielonej Góry.

 

– Jednym autobusem w komfortowych warunkach pojedzie kilkadziesiąt osób. W Zielonej Górze komunikacja miejska jest na bardzo wysokim poziomie. Robimy wszystko, aby zielonogórzanie przesiadali się do autobusów MZK – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zieleni Góry. – Chcemy, aby Zielona Góra była nowoczesnym i przyjaznym środowisku miastem, dlatego inwestujemy w elektryki i inteligentny system zarządzania ruchem – dodaje.

 

Inteligent system zarządzania ruchem działa w oparciu sieć informatyczną zbudowaną na bazie czujników i kamer monitorujących ruch. Po uruchomieniu sprawi, że elektryczne autobusy po mieście będą poruszać się sprawniej. Komunikacja miejska dostanie pierwszeństwo przejazdu na głównych ulicach: al. Konstytucji 3 Maja (od skrzyżowania ul. Lwowskiej z Wrocławską) aż do ronda przy Castoramie, ul. Bohaterów Westerplatte aż do skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Zacisze i Wyszyńskiego (obok Lidla). W planach jest przebudowa dwóch skrzyżowań i zatoczek autobusowych. Od kilu dni trwają prace w zatoczce autobusowej przy „Elżbietankach”. Natomiast jutro (24 maja)  ruszą kolejne w ciągu ulic Bohaterów Westerplatte oraz Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Zacisze do Ronda PCK. W związku z tym kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do aktualnie obowiązującego oznakowania. Główne prace w ciągu al. Wojska Polskiego planowane są na okres wakacji, wówczas w mieście panuje mniejszy ruch.

 

- Ma być szybciej i płynniej. Przede wszystkim dla autobusów komunikacji miejskiej, natomiast zielonogórzanie odetchną lepszej jakości powietrzem. To złożony projekt  – podkreśla Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

 

 

 

(łc)
czerwiec 09, 2023

Wysyp ofert na odbudowę wiaduktu

Aż 15 firm chce „naprawić” wschodnią nitkę wiaduktu na ul.…
czerwiec 01, 2023

Najpierw wiadukty, później estakady. Miasto szykuje drogowe nowości

Najpierw budowa brakującego wiaduktu, później rozbiórka i odbudowa kolejnego. Prezydent…
maj 31, 2023

Wysocki chwycił za piłę. Radny mebluje domki dla zwierząt w minizoo [WIDEO]

Szykujcie popcorn i zajmujcie wygodne miejsca! Radny Paweł Wysocki zaprasza…
maj 31, 2023

Nowa hala na terenie ZGK w Raculi. „Cały czas się rozwijamy i inwestujemy” [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że Zakład Gospodarki Komunalnej…
maj 26, 2023

Paweł Wysocki z kamerą wśród zwierząt [WIDEO]

Radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) zrzucił marynarkę, założył ogrodniczki, wziął…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

Jutro Boże Ciało. Sprawdźcie, którędy przejdzie procesja!

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w…

W Boże Ciało autobusy MZK pojadą inaczej!

Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. informuje, że w dniu 8 czerwca 2023 r. w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.