Most w Cigacicach ma niemal sto lat - zakończył się jego remont

Ruch nadal odbywa się wahadłowo. Szerokość mostu wynosi 5,2 m, z tego jego środkowa część o szerokości 3,2 m przeznaczona jest dla pojazdów. Samochody jadą środkiem jezdni, a rowerzyści dwoma metrowymi pasami bezpieczeństwa. Systemy sterowania ruchem dla samochodów i rowerów są osobne. Ruch nadal odbywa się wahadłowo. Szerokość mostu wynosi 5,2 m, z tego jego środkowa część o szerokości 3,2 m przeznaczona jest dla pojazdów. Samochody jadą środkiem jezdni, a rowerzyści dwoma metrowymi pasami bezpieczeństwa. Systemy sterowania ruchem dla samochodów i rowerów są osobne. fot. Bartosz Mirosławski
Stary, ale jary. Po dwóch latach zakończył się gruntowny remont mostu na Odrze w Cigacicach. Ma niemal sto lat, ale znów udźwignie pojazdy o masie do 16 ton.

 

Pierwszy kierowca odnowionym mostem przejechał w minioną środę, 30 marca, o godz. 7.05 rano. Kierowcy musieli wyczuć pismo nosem, bo otwarcie mostu odbyło się bez fajerwerków, oficjałek i specjalnych zapowiedzi. - Ruch na moście nas zaskoczył! Nikogo nie informowaliśmy, że tego dnia rano będzie testowana sygnalizacja świetlna - śmieje się Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego. - Na radę budowy pojechaliśmy własnymi samochodami i sprawdziliśmy: wszystko działa tak, jak powinno. Puściliśmy więc ruch, już formalnie. Choć jeszcze jakiś czas będziemy obserwować jego organizację - zaznacza. Czas oczekiwania na przejazd przez most powinien być proporcjonalny do natężenia ruchu, na które ma reagować sygnalizacja świetlna.

Ruch na moście nadal odbywa się wahadłowo. Użytkownicy wydzielonych pasów ruchu poruszają się po nich jednostronnie. Szerokość mostu wynosi 5,2 m, z tego jego środkowa część o szerokości 3,2 m przeznaczona jest dla pojazdów. Samochody jadą środkiem jezdni, a rowerzyści dwoma metrowymi pasami bezpieczeństwa, po obu stronach oddzielonymi od pasa ruchu samochodów liniami przerywanymi. Systemy sterowania ruchem dla samochodów i rowerów są osobne. Po obu stronach jezdni znajdują się oddzielone przejścia dla pieszych, którzy zawsze idą kładką po swojej prawej stronie.

Odremontowanym mostem w Cigacicach, który zgodnie z życzeniem konserwatora zabytków został odmalowany na kolor grafitowy, znów mogą jeździć pojazdy o masie do 16 ton… i dopuszczone do ruchu autobusy. Starostwo nie przewiduje też problemów z maszynami rolniczymi, natomiast samochody ciężarowe tędy się nie przeprawią.

- Most jest monitorowany, a obraz zapisywany. Wjechanie ciężarówki na most będzie karane - lojalnie uprzedza przedstawiciel starostwa.

Na wykonane prace przewidziano sześcioletnią gwarancję. - Będziemy o ten most dbali, robili roczne przeglądy i konserwacje. Na pewno posłuży z pół wieku - zapewnia M. Andrasiak.

To przyszłość. W tej najbliższej - w dwa do trzech tygodni - wrocławskie konsorcjum ma jeszcze zakończyć prace porządkowe na moście i demontaż rusztowań. Dopiero wtedy remont, który kosztował 12 mln zł, stanie się wspomnieniem.

Przypomnijmy. Dokładnie trzy lata temu, 1 kwietnia 2019 r., ze względów bezpieczeństwa ruch na zabytkowym moście w Cigacicach został ograniczony do pojazdów o masie 3,5 tony. Po roku, w nocy z 14 na 15 kwietnia 2020 r., ruch został wstrzymany całkowicie i rozpoczął się dawno oczekiwany remont „staruszka”, na który dzięki posłowi Jerzemu Maternie udało się pozyskać pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych. Prace wykonywało wrocławskie konsorcjum. Planowo miały się zakończyć 21 listopada 2021 r. Przeszkodziła w tym pogoda, pandemia, zmiany na rynku budowlanym i na końcu wojna w Ukrainie. Ale w końcu jest!

 

(el)

SEZON NA MOSTY

Choć budowa innego mostu na Odrze jest dopiero na półmetku, tam również dzieją się ważne rzeczy. W połowie marca zespolono dwie części konstrukcji mostu wznoszonego w Milsku, która tym samym połączyła dwa brzegi Odry. Słowem: mamy sezon na mosty!

 

grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.