Most w Cigacicach ma niemal sto lat - zakończył się jego remont

Ruch nadal odbywa się wahadłowo. Szerokość mostu wynosi 5,2 m, z tego jego środkowa część o szerokości 3,2 m przeznaczona jest dla pojazdów. Samochody jadą środkiem jezdni, a rowerzyści dwoma metrowymi pasami bezpieczeństwa. Systemy sterowania ruchem dla samochodów i rowerów są osobne. Ruch nadal odbywa się wahadłowo. Szerokość mostu wynosi 5,2 m, z tego jego środkowa część o szerokości 3,2 m przeznaczona jest dla pojazdów. Samochody jadą środkiem jezdni, a rowerzyści dwoma metrowymi pasami bezpieczeństwa. Systemy sterowania ruchem dla samochodów i rowerów są osobne. fot. Bartosz Mirosławski
Stary, ale jary. Po dwóch latach zakończył się gruntowny remont mostu na Odrze w Cigacicach. Ma niemal sto lat, ale znów udźwignie pojazdy o masie do 16 ton.

 

Pierwszy kierowca odnowionym mostem przejechał w minioną środę, 30 marca, o godz. 7.05 rano. Kierowcy musieli wyczuć pismo nosem, bo otwarcie mostu odbyło się bez fajerwerków, oficjałek i specjalnych zapowiedzi. - Ruch na moście nas zaskoczył! Nikogo nie informowaliśmy, że tego dnia rano będzie testowana sygnalizacja świetlna - śmieje się Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego. - Na radę budowy pojechaliśmy własnymi samochodami i sprawdziliśmy: wszystko działa tak, jak powinno. Puściliśmy więc ruch, już formalnie. Choć jeszcze jakiś czas będziemy obserwować jego organizację - zaznacza. Czas oczekiwania na przejazd przez most powinien być proporcjonalny do natężenia ruchu, na które ma reagować sygnalizacja świetlna.

Ruch na moście nadal odbywa się wahadłowo. Użytkownicy wydzielonych pasów ruchu poruszają się po nich jednostronnie. Szerokość mostu wynosi 5,2 m, z tego jego środkowa część o szerokości 3,2 m przeznaczona jest dla pojazdów. Samochody jadą środkiem jezdni, a rowerzyści dwoma metrowymi pasami bezpieczeństwa, po obu stronach oddzielonymi od pasa ruchu samochodów liniami przerywanymi. Systemy sterowania ruchem dla samochodów i rowerów są osobne. Po obu stronach jezdni znajdują się oddzielone przejścia dla pieszych, którzy zawsze idą kładką po swojej prawej stronie.

Odremontowanym mostem w Cigacicach, który zgodnie z życzeniem konserwatora zabytków został odmalowany na kolor grafitowy, znów mogą jeździć pojazdy o masie do 16 ton… i dopuszczone do ruchu autobusy. Starostwo nie przewiduje też problemów z maszynami rolniczymi, natomiast samochody ciężarowe tędy się nie przeprawią.

- Most jest monitorowany, a obraz zapisywany. Wjechanie ciężarówki na most będzie karane - lojalnie uprzedza przedstawiciel starostwa.

Na wykonane prace przewidziano sześcioletnią gwarancję. - Będziemy o ten most dbali, robili roczne przeglądy i konserwacje. Na pewno posłuży z pół wieku - zapewnia M. Andrasiak.

To przyszłość. W tej najbliższej - w dwa do trzech tygodni - wrocławskie konsorcjum ma jeszcze zakończyć prace porządkowe na moście i demontaż rusztowań. Dopiero wtedy remont, który kosztował 12 mln zł, stanie się wspomnieniem.

Przypomnijmy. Dokładnie trzy lata temu, 1 kwietnia 2019 r., ze względów bezpieczeństwa ruch na zabytkowym moście w Cigacicach został ograniczony do pojazdów o masie 3,5 tony. Po roku, w nocy z 14 na 15 kwietnia 2020 r., ruch został wstrzymany całkowicie i rozpoczął się dawno oczekiwany remont „staruszka”, na który dzięki posłowi Jerzemu Maternie udało się pozyskać pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych. Prace wykonywało wrocławskie konsorcjum. Planowo miały się zakończyć 21 listopada 2021 r. Przeszkodziła w tym pogoda, pandemia, zmiany na rynku budowlanym i na końcu wojna w Ukrainie. Ale w końcu jest!

 

(el)

SEZON NA MOSTY

Choć budowa innego mostu na Odrze jest dopiero na półmetku, tam również dzieją się ważne rzeczy. W połowie marca zespolono dwie części konstrukcji mostu wznoszonego w Milsku, która tym samym połączyła dwa brzegi Odry. Słowem: mamy sezon na mosty!

 

sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.