Nadchodzą zmiany w Parku Tysiąclecia - tężnia, ławeczki, ogród sensoryczny i ogród ozdobny...

W przypadku rewitalizacji takiego miejsca jak park zawsze występuje obawa o wycinki drzew. Jak będzie w Parku Tysiąclecia? – pytała na antenie Radia Index redaktor Kaja Rostkowska.
– W dokumentacji projektowej zaplanowano wycinki wyłącznie drzew uschniętych i silnie schorowanych, zamierających, które i tak podczas jakiejś wichury uległyby zniszczeniu – tłumaczył na antenie Radia Index Paweł Zalewski, radny niezrzeszony. – Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia w poprzednich latach. Gdy wichury przechodziły nad Zieloną Górą, mnóstwo tych drzewo zostało przewróconych – przypomniał radny.
Rewitalizacja Parku Tysiąclecia ma bardzo szeroki zakres. Inwestycję nadzoruje radny Zielonej Razem, Grzegorz Hryniewicz.
- Park Tysiąclecia nie był remontowany od kilkudziesięciu lat. To miejsce z ogromnym potencjałem, które niestety nie przetrwało próby czasu. Pora to zmienić. Trzeba tchnąć nowe życie w naszą miejską zieleń. Dlatego w Budżecie Obywatelskim zaproponowałem utworzenie w parku Ogrodu Zmysłów. Zielonogórzanie zagłosowali za tym projektem, więc musimy iść za ciosem i zmienić cały park. To trudna inwestycja, ale mieszkańcy centrum potrzebują tego miejsca – podkreśla radny Grzegorz Hryniewicz.
Radny niezrzeszony, Paweł Zalewski przedstawił, krótką charakterystykę zadań związanych z ingerencją w zieleń w Parku Tysiąclecia.
- Park zostanie wzbogacony. Jestem tego ciekawy, ponieważ Park Tysiąclecia ma poważny problem. Występuje tam duże zagęszczenie drzew, a w związku z tym mamy do czynienia z dużym zacienieniem. To uniemożliwia rozwój roślin w niższych piętrach: krzewów i bylin kolorowych, kwitnących. – tłumaczył Zalewski. - Ten park jest mało atrakcyjny ponieważ idąc przez niego widzimy na przestrzał całą przestrzeń – dodał.
W Parku Tysiąclecia zespół złożony z 9 projektantów założył zwiększenie różnorodności roślin. Po rewitalizacji będą tam występowały zarówno krzewy jak i rabaty bylinowe, ale uwzględniono też inne kwestie przyrodnicze np. zamontowanie domków dla ptaków.
- To ważne, ponieważ tam jest ubogo jeżeli chodzi o świat fauny. Wynik to z faktu, że brakuje tam schronienia dla zwierząt – tłumaczył radny.
Po rewitalizacji w Parku Tysiąclecia zamontowane zostaną także liczne atrakcje dla zielonogórzan. Jedną nich będzie ogród rekreacyjny.
- Pojawi się tam również wiele elementów małej architektury przystosowanych także do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym ogród rekreacyjny z huśtawkami i innymi atrakcjami, z których skorzystają także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. To zupełna nowość w Zielonej Górze – mówił Paweł Zalewski.
wzg / ri