Nadchodzą zmiany w Parku Tysiąclecia - tężnia, ławeczki, ogród sensoryczny i ogród ozdobny...

Nadchodzą zmiany w Parku Tysiąclecia - tężnia, ławeczki, ogród sensoryczny i ogród ozdobny... fot. przykładowa wizualizacja um zg
Rewitalizacja Parku Tysiąclecia coraz bliżej. - Zakres prac jest szeroki, powstanie tam ogród sensoryczny i rekreacyjny, zadaszona tężnia z ławeczkami, ogród ozdobny w miejscu dawnej głównej promenady parkowej – wylicza radny Grzegorz Hryniewicz. - Z parku usunięte zostaną stare schorowane drzewa, przy ziemi pojawi się więcej krzewów i kwitnących, kolorowych bylin, będą też domki dla ptaków – dodaje Paweł Zalewski, radny niezrzeszony.

 

W przypadku rewitalizacji takiego miejsca jak park zawsze występuje obawa o wycinki drzew. Jak będzie w Parku Tysiąclecia? – pytała na antenie Radia Index redaktor Kaja Rostkowska.

 

– W dokumentacji  projektowej zaplanowano wycinki wyłącznie drzew uschniętych i silnie schorowanych, zamierających, które i tak podczas jakiejś wichury uległyby zniszczeniu – tłumaczył na antenie Radia Index Paweł Zalewski, radny niezrzeszony. – Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia w poprzednich latach. Gdy wichury przechodziły nad Zieloną Górą, mnóstwo tych drzewo zostało przewróconych – przypomniał radny.

 

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia ma bardzo szeroki zakres. Inwestycję nadzoruje radny Zielonej Razem, Grzegorz Hryniewicz.

 

- Park Tysiąclecia nie był remontowany od kilkudziesięciu lat. To miejsce z ogromnym potencjałem, które niestety nie przetrwało próby czasu. Pora to zmienić. Trzeba tchnąć nowe życie w naszą miejską zieleń. Dlatego w Budżecie Obywatelskim zaproponowałem utworzenie w parku Ogrodu Zmysłów. Zielonogórzanie zagłosowali za tym projektem, więc musimy iść za ciosem i zmienić cały park. To trudna inwestycja, ale mieszkańcy centrum potrzebują tego miejsca – podkreśla radny Grzegorz Hryniewicz.  

 

Radny niezrzeszony, Paweł Zalewski przedstawił, krótką charakterystykę  zadań związanych z ingerencją w zieleń w Parku Tysiąclecia.

 

- Park zostanie wzbogacony. Jestem tego ciekawy, ponieważ Park Tysiąclecia ma poważny problem. Występuje tam duże zagęszczenie drzew, a w związku z tym mamy do czynienia z dużym zacienieniem. To uniemożliwia rozwój roślin w niższych piętrach: krzewów i bylin kolorowych, kwitnących.  – tłumaczył Zalewski. - Ten park jest mało atrakcyjny ponieważ idąc przez niego widzimy na przestrzał całą przestrzeń – dodał.

 

W Parku Tysiąclecia zespół złożony z 9 projektantów założył zwiększenie różnorodności roślin. Po rewitalizacji będą tam występowały zarówno krzewy jak i rabaty bylinowe, ale uwzględniono też inne kwestie przyrodnicze np. zamontowanie domków dla ptaków.

 

- To ważne, ponieważ tam jest ubogo jeżeli chodzi o świat fauny. Wynik to z faktu, że brakuje tam schronienia dla zwierząt – tłumaczył radny.

 

Po rewitalizacji w Parku Tysiąclecia zamontowane zostaną także liczne atrakcje dla zielonogórzan. Jedną nich będzie ogród rekreacyjny.

 

- Pojawi się tam również wiele elementów małej architektury przystosowanych także do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym ogród rekreacyjny z huśtawkami i innymi atrakcjami, z których skorzystają także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. To zupełna nowość w Zielonej Górze – mówił Paweł Zalewski. 

 

 

wzg / ri
czerwiec 21, 2022

Spełniają amerykański sen - Futboliści będą mieli zaplecze szatniowo-sanitarne - Ruszyły prace [ZDJĘCIA]

Fundamenty już stoją, a najpóźniej w październiku obok boiska do…
czerwiec 20, 2022

Miliony z różnych źródeł. Zielona Góra pozyskała z zewnątrz 520 mln zł.

Budując obwodnicę południową, zachodnią oraz Trasę Aglomeracyjną władze Zielonej Góry…
czerwiec 15, 2022

Pojedziemy ścieżką z Zatonia do Nowej Soli – umowa na budowę podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Dzisiaj (15.06) w Parku Książęcym w Zatoniu podpisano umowę na…
czerwiec 14, 2022

Jędrzychów doczeka się boiska przy Kąpielowej - umowa podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Dzisiaj (14.06) prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z firmą Mizar…
czerwiec 10, 2022

Już wygląda pięknie! Nowoczesna hala sportowa przy ul. Energetyków [ZDJĘCIA]

To będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów w mieście, w którym…

Kawiarnia Kaiserkrone w 1935 r. na dzisiejszej al. Niepodległości - było miejsce na przydomowe ogródki

To jedna z 170 pocztówek prezentowanych na otwartej wczoraj w muzeum wystawie Tradycje winiarskie na…

Raj w Zatoniu na wyciągnięcie ręki! W Berlinie odbyła się premiera książki poświęconej łużyckim parkom

W czwartek, 30 czerwca, w Polskim Instytucie w Berlinie odbyła się premiera książki „Zielone raje.…

Na ochłodę kąpiel w jeziorze!

Gdzie schronić się przed upałem? Najlepiej nad wodą! Kąpiel w jeziorze to z pewnością przyjemne…

Uboczne skutki dobrych decyzji [FELIETON]

W planach wszystko wygląda dobrze. W praniu okazuje się, że pojawiają się uboczne skutki, które…

Igrzyska na deptaku! Zaczną najmłodsi!

Na starówkę powracają biegi z przeszkodami. W niedzielę, 3 lipca, odbędzie się rywalizacja zaplanowana z…

Wino księżnej i wystawa

Nie musimy wyjeżdżać do Żagania, żeby zobaczyć jak wygląda winnica Saganum. Wystarczy zajrzeć do Muzeum…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.