Nowy, wielopoziomowy parking - na dachu teren rekreacyjno-zabawowy!

Prezydent Janusz Kubicki i dyrektor Andrzej Schmalenberg umówili się, że za 18 miesięcy razem sprawdzą, jak będzie funkcjonować część rekreacyjna. Prezydent Janusz Kubicki i dyrektor Andrzej Schmalenberg umówili się, że za 18 miesięcy razem sprawdzą, jak będzie funkcjonować część rekreacyjna. fot. Monika Zapotoczna UM
Nowy, wielopoziomowy parking na ponad 400 samochodów ma powstać w 18 miesięcy. Postawi go Budimex. Firma deklaruje, że zrobi to szybciej. Zupełnie zmieni się wygląd tego miejsca.

 

- To nietypowa inwestycja, bo na dachu nie będzie miejsca dla samochodów. Tam mieszkańcy będą mogli odpoczywać. Zielonogórzanie podczas konsultacji wybrali, jak ta strefa odpoczynku ma wyglądać - przypominał w środę prezydent Janusz Kubicki, podczas podpisywania umowy z wykonawcą. - Kłopot z miejscami do parkowania jest odwiecznym problemem w każdym dużym mieście, w tym również w Zielonej Górze. Mam nadzieję, że ten obiekt chociaż trochę poprawi sytuację.

Parking wielopoziomowy postawi Budimex, polska firma budowlana wykonująca wiele inwestycji w mieście i regionie. Koszt budowy to ok. 30 mln zł. Czas budowy - 18 miesięcy.

- Półtora roku to taki nieprzekraczalny termin. Myślę, że zrobimy to szybciej. Jesteśmy gwarantem, że wykonanie będzie dobrej jakości. Takiego obiektu mogę miastu jedynie pogratulować - mówił Andrzej Schmalenberg, dyrektor Oddziału Południowego Budimeksu.

W poniedziałek, 10 maja, firma przejmuje plac budowy, a to oznacza, że od tego dnia nie będą tutaj mogły parkować samochody. Prace budowlane powinny się rozpocząć w przeciągu miesiąca. Wcześniej trzeba teren ogrodzić i przygotować zaplecze.

 

fot. Igor skrzyczewski UM

 

W miejscu dzisiejszego placu na tyłach urzędu marszałkowskiego ma powstać trzykondygnacyjny parking wielopoziomowy z funkcją rekreacji na dachu. Łączna liczba miejsc parkingowych w budynku i obok - 407. Do tego dojdzie 18 miejsc dla osób niepełnosprawnych, trzy stanowiska dla autobusów i pięć stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych.

Wszystkie piętra będą miały przewiewne ściany z paneli. To zapewni wewnątrz dzienne światło i naturalną wentylację. Wykonane z aluminium panele będą miały kolor cortenu - czyli złoto-rdzawy. Taki odcień był prezentowany na wizualizacjach poddawanych konsultacjom. To nie będzie naturalna rdza - panele zostaną pomalowane specjalną farbą i zabezpieczone lakierem.

Dach obiektu będzie przeznaczony na teren rekreacyjno-zabawowy dla dzieci i młodzieży. Znajdzie się on na tym samym poziomie co Palmiarnia. Odwiedzający Winne Wzgórze będą mieli dodatkowe miejsce do wypoczynku i aktywności.

Obecnie na placu przy Palmiarni parkuje około 180 samochodów. Część z nich to pojazdy pracowników pobliskich urzędów. Kierowcy na czas budowy będą musieli parkować gdzie indziej. Magistrat nie przewiduje dla nich zniżek z tego powodu.

 

 

tc - łz
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…
listopad 15, 2022

Coraz bliżej końca rozbudowy Ptasiego Azylu - Przyjechały eleganckie kontenery [ZDJĘCIA]

Do rozbudowywanego Ptasiego Azylu w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym przyjechały już…
listopad 15, 2022

Woonerf przy ul. Kupieckiej staje się faktem! Za miesiąc poznamy projekt!

- Efekty prac projektowych poznamy za miesiąc. Woonerf staje się…
listopad 14, 2022

Kamienica przy Wąskiej po remoncie – była ruderą, a jest piękna! [ZDJĘCIA]

Zabytkowa kamienica przy ul. Wąskiej 9 była w bardzo złym…

Janusz Kubicki: Oszczędzamy! Rezygnujemy z promocji, reklam i hucznych obchodów jubileuszu

- Popatrzmy z jakim pietyzmem zarząd województwa ogłasza budowę pałacu marszałkowskiego. W tym trudnym czasie…

To ostatni dzień na wypożyczenie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jutro jednoślady jadą do serwisu

Jutro (1.12) charakterystyczne zielone rowery znikną z ulic. Kończy się sezon Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady…

Pojawiają się już świąteczne ozdoby w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Kto po zmierzchu przejeżdżał ul. Bohaterów Westerplatte, z pewnością poczuł już świąteczną atmosferę. Nasłupowe dekoracje…

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej…

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion…

Kiedyś w Zielonej Górze – Powstaje Kino Zuch!

Ciekawe czy bez odwilży październikowej i dojścia do władzy Władysława Gomułki powstałoby w mieście kino…

„Robocza” sesja rady miasta - Na agendzie apteki, nowe pomniki przyrody i plany miejscowe

Ostatnia sesja rady miasta, 29 listopada, miała wyjątkowo spokojny przebieg. Radni zajęli się wieloma formalnymi…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.