Obwodnica od ulicy Zjednoczenia do Pomorska

Obwodnica od ulicy Zjednoczenia do Pomorska fot. Tomasz Czyżniewski
Gotowa jest wariantowa koncepcja budowy mostu w Pomorsku. W tej sprawie rozpoczęły się już konsultacje. Tymczasem magistrat wyłania firmę, która określi, jak pobiegnie obwodnica zachodnia omijająca m.in. Przylep.  

W Zielonej Górze trwa budowa obwodnicy południowej. Wiemy, jak będzie wyglądała i którędy będzie biegła. Budująca ją firma Strabag właśnie wchodzi na plac budowy (piszemy o tym na stronie obok). Droga będzie gotowa w 2023 r. Tymczasem trwają przygotowania do projektowania kolejnej obwodnicy - po zachodniej stronie miasta.

- Przygotowania do budowy takich dróg trwają wiele lat. Dlatego już myślimy o takim wytyczeniu drogi prowadzącej do planowanego mostu w Pomorsku, by ruch tranzytowy ominął miasto - wyjaśnia prezydent Janusz Kubicki. - Nie wyobrażam sobie, żeby za kilka lat samochody jadące z projektowanego mostu przebijały się przez Łężycę i Czarkowo.

Chodzi o wielki projekt drogowy, którego najważniejszym elementem jest most w Pomorsku. Dwa lata temu zapadła decyzja, że on powstanie. Szacowany koszt budowy to około 93 do 114 mln zł, w zależności od przyjętego wariantu. Za tę kwotę powstanie most o całkowitej długości 450-470 metrów i droga dojazdowa. To inwestycja w ramach rządowego programu „Mosty dla Regionów”.

Władze Zielonej Góry chciałyby, żeby w przyszłości droga zjazdowa z mostu połączyła się z obwodnicą okalającą od zachodu Łężycę, Czarkowo i Przylep.

 

Przetarg na koncepcję

Dlatego magistrat ogłosił przetarg na wykonanie koncepcji projektowej zachodniej obwodnicy miasta. Pięć firm złożyło swoje oferty. Ceny wahały się od 552,3 tys. zł do 2 mln 157 tys. zł. Najdroższa oferta pochodziła od firmy z Francji.

W zeszły piątek magistrat podał informację o wyborze najkorzystniejszej oferty, złożonej przez firmę Biuro Inżynierskie DAMART sp. z o.o. ze Szczecina, która koncepcję wykona za 552,3 tys. zł. Obecnie trwa weryfikacja dokumentów.

- Firma ma przygotować przynajmniej dwa warianty przebiegu drogi oraz uzyskać decyzję środowiskową. Ma na to rok czasu. Powstały dokument będzie określać przebieg oraz podstawowe parametry drogi, gdzie będą skrzyżowania, ronda czy wiadukty - tłumaczy Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami. - To procedura podobna, jak przy budowie obwodnicy południowej. Na podstawie przygotowanej koncepcji będzie można ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi.

 

Trzy odcinki

Opracowanie zostało podzielone na trzy etapy realizacyjne:

  1. Trasa Aglomeracyjna etap II (od ul. Zjednoczenia do ul. Trasa Północna)
  2. zachodnia obwodnica Zielonej Góry odcinek I (obwodnica sołectwa Przylep)
  3. zachodnia obwodnica Zielonej Góry odcinek II (obwodnica m. Płoty i m. Czerwieńsk).

Etap „a” jest najbardziej skomplikowany, bo przebiega przez miasto, zarazem najbardziej odległy w realizacji. Zakłada, że Trasa Aglomeracyjna połączy ul. Zjednoczenia z rondem na Trasie Północnej. Prawdopodobnie to rondo i niewielki fragment trasy zostanie zrealizowany najszybciej.

- W planach jest wybudowanie nowego, wielkiego osiedla mieszkaniowego Leśny Dwór, które będzie położone pomiędzy istniejącym os. Leśnym a Trasą Północną. Wyjazd z osiedla będzie się odbywał Trasą Aglomeracyjną do nowego ronda na Trasie Północnej - tłumaczy K. Staniszewski. - W sprawie budowy fragmentu ulicy i ronda mamy zawarte porozumienie z inwestorem, który będzie stawiał domy na nowym osiedlu.

Bardziej priorytetowe są kolejne dwa odcinki przyszłej drogi - zakładające wybudowanie obwodnicy Przylepu i Łężycy.

Magistratowi bardzo zależy, by samochody jadące z mostu w Pomorsku nie przejeżdżały przez Łężycę i Czarkowo, gdzie wciąż powstają nowe domy i już teraz panuje olbrzymi ruch.

 

Mostowe warianty

Tutaj koncepcję budowy mostu i drogi przygotował Zarząd Dróg Wojewódzkich. Początkowo droga zaczynająca się w Pomorsku, poprzez most na Odrze, dochodziła do wsi Wysokie. To oznaczało, że samochody musiałyby jechać przez Łężycę i Czarkowo.

- Skierowanie tutaj dodatkowego ruchu jest dla nas nie do przyjęcia. Żeby znaleźć lepsze rozwiązanie, na własny koszt przygotowaliśmy wariant 2a inwestycji i postanowiliśmy znaleźć dodatkowe pieniądze - tłumaczył latem zeszłego roku wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Przy wsparciu posła Jerzego Materny, rozmawialiśmy na ten temat z sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Waldemarem Budą.

Magistrat chciał, żeby zjazd z mostu kończył się na drodze wojewódzkiej nr 279 między wsią Wysokie a Czerwieńskiem, gdzie powstałoby rondo łączące w przyszłości zjazd z mostu z obwodnica zachodnią.

I taki wariant znalazł się w koncepcji przygotowanej przez ZDW. W dokumentach określany jest jako preferowany. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Termin składania wniosków i uwag upływa 17 maja br. Szczegóły na stronie internetowej zdw.zgora.pl/PL/3039/Konsultacje_społeczne/

W ramach inwestycji powstaną mosty na Odrze i Zimnym Potoku oraz wiadukt nad torami kolejowymi.

Koncepcja zakłada również wybudowanie ronda na zachód od Pomorska, z którego w przyszłości będzie można poprowadzić drogę w kierunku węzła na drodze ekspresowej S3.

(tc)

grudzień 01, 2023

Miliony trafiły pod ziemię

Miasto teraz skutecznie obroni się przed deszczami. Zielonogórskie Wodociągi i…
grudzień 01, 2023

Remont przychodni w Starym Kisielinie

Rozmowy o przyszłości centrum medycznego przy ul. Pionierów Lubuskich 75…
listopad 30, 2023

J. Kubicki: Przy W69 nie ma ingerencji w tor. Prace idą sprawnie [ZDJĘCIA]

Jak przebiega przebudowa parku maszyn na stadionie żużlowym. - Prace…
listopad 24, 2023

„Inteligentne” światła usprawnią jazdę po mieście

Tego jeszcze nie było. Samochody i autobusy na kilku głównych…
listopad 24, 2023

Schronisko dla zwierząt nabiera kształtu. P. Wysocki: Oby pogoda pozwoliła nam dalej pracować [ZDJĘCIA]

Co się dzieje w schronisku dla bezdomnych zwierząt? – Mury…

Seniorzy w Baśniowym Zatoniu. Nowe Porozumienie Paradyskie. Zielonogórski sztab WOŚP z wizytą u Jurka Owsiaka

Miniony tydzień przyniósł wiele ciekawych newsów i wydarzeń. Podsumowanie zaczynamy od wizyty w Zatoniu, gdzie…

CRS na święta - Jak będzie otwarty basen?

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze poinformował, jak w ostatnich dniach roku, zwłaszcza…

Seniorzy licznie odwiedzili Zatonie [ZDJĘCIA]

„Baśniowe Zatonie” – świąteczna iluminacja w Parku Książęcym, wciąż przyciąga ludzi. Na sobotę prezydent Janusz…

Śnieg i światło [FELIETON]

W niedzielny wieczór na schodach spotkałem sąsiadkę: - Widział pan, jak pięknie wygląda rynek? -…

Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców

Zielonogórscy kierowcy pytają o inteligentne światła, dlatego przygotowaliśmy ściągę. Wyruszyliśmy w trasę wokół śródmieścia: dworzec…

Drzewko na święta. Miasto rozda choinki

Urząd miasta wspólnie z ZGK kolejny raz przygotował dla mieszkańców prezent na Boże Narodzenie -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.