Obwodnica Zachodnia: drugie spotkanie konsultacyjne w Przylepie [ZDJĘCIA]

Obwodnica Zachodnia: drugie spotkanie konsultacyjne w Przylepie [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
Dzisiaj (26.04) w Zespole Edukacyjnym nr 6 w Przylepie, odbyły się konsultacje społeczne poświęcone planowanej budowie obwodnicy zachodniej. Projektanci przedstawili trzy warianty przebiegu trasy, a przedstawiciele urzędu miasta odpowiedzieli na wszystkie pytania mieszkańców. Spotkanie miało wysoką frekwencję, a dyskusja momentami była gorąca.

 

 

 

W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele konsorcjum firm: Biuro Inżynierskie „Damart” ze Szczecina oraz Biuro Projektowo-Realizacyjne Olpro z Zielonej Góry. Miasto reprezentowali zastępca prezydenta Krzysztof Kaliszuk oraz Krzysztof Staniszewski i Michał Szulc, zastępcy dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami. Moderatorem dyskusji był radny Paweł Zalewski (niezrzeszony), przewodniczący miejskiej komisji ds. konsultacji i budżetu obywatelskiego.

 

- Do konsultacji w mieście podchodzimy rzeczowo i z dużymi oczekiwaniami – mówił Krzysztof Kaliszuk. -  Dobrze pamiętam, jak osiem lat temu przeprowadziliśmy szereg konsultacji poświęconych przebiegowi dużo bardziej skomplikowanej inwestycji, budowanej obwodnicy południowej. Byliśmy w Raculi, Drzonkowie, Ochli i Świdnicy i na Jędrzychowie. Za każdym razem wsłuchiwaliśmy się w głosy mieszkańców i obecnie ta obwodnica ma przebieg, który możliwie najmniej utrudnia życie mieszkańcom i spełnia wszelkie normy ekologiczne. Bo nie przecina Wzgórz Piastowskich, jak straszyli jej przeciwnicy i jest oddalona symetrycznie od zabudowań Świdnicy i Jędrzychowa, odciąży sołectwa Racula, Drzonków i Ochla. A to pokazuje, że konsultacje społeczne mają sens – podkreślał.

 

K.Kaliszuk tłumaczył, że głównym powodem budowy obwodnicy zachodniej jest stworzenie alternatywy dla odcinka drogi S3 pomiędzy Sulechowem a Zieloną Górą, po powstaniu mostu w Pomorsku. – Tym odcinkiem obecnie przejeżdża pond 40 tysięcy pojazdów na dobę. Chodzi nam też o rozładowanie korków na Trasie Północnej. Dzięki obwodnicy zachodniej zmniejszy się ruch samochodów ciężarowych przez Przylep. A wiem, że jest uciążliwy dla mieszkańców, bo często popołudniami przejeżdżam przez to sołectwo. Dojazd do marketu i szkoły w godzinach szczytu jest uciążliwy. I wierzymy w to, że każda rozsądna osoba, w tej sytuacji nie wybierze przejazdu przez Przylep tylko alternatywę komunikacyjną, którą stworzymy. Pojedzie przez Trasę Północną, od ronda przy Zjednoczenia trasą na Gubin i wjedzie w obwodnicę zachodnią i dojedzie do ronda, które powstanie między Przylepem a Płotami – przekonywał K. Kaliszuk.

Zastępca prezydenta tłumaczył, że projektanci przygotowali rozwiązanie, które pomoże mieszkańcom ulic Handlowej i Piłsudskiego dojechać bezpiecznie do obwodnicy. Wszystko jednak zależy od wyniku konsultacji. Zapowiedział, że po spisaniu i przeanalizowaniu wszystkich uwag od mieszkańców, za miesiąc przyjdzie pora na spotkanie podsumowujące.

Pytań nie zabrakło

Zainteresowani mieszkańcy wzięli przedstawicieli miasta w krzyżowy ogień pytań.

- Z tego wiem, konsultacje społeczne wymagają przedstawienia minimum dwóch wariantów przebiegu trasy, w jakim celu przedstawiono ten trzeci – padło pytanie z sali.

- Ten trzeci wariant, tzw. zielony, choć krótszy (wszystkie zakładają budowę ok. 8 kilometrów drogi – red.). wydawał nam się tańszy, a nam w miarę możliwości chodzi o zaoszczędzenie pieniędzy.

Mieszkańcy pytali też K. Kaliszuka o artykuł „Gazety Wyborczej”, w którym poinformowano, że jedno z rond będzie zlokalizowane zbyt blisko torów kolejowych, co utrudni spółce PKP PLK modernizację linii kolejowej. K. Kaliszuk zapewnił, że nie ma takiego zagrożenia, a informacje są nieprawdziwe.

Sporo było też obaw o to, czy obwodnica zachodnia zamiast ułatwić, nie utrudni życia mieszkańcom. Niektóre osoby na sali dowodziły, że ruch w Przylepie w przyszłości jeszcze się zwiększy. Przedstawiciele miasta rozwiewali te obawy, zapewniając, że to jest dopiero faza konsultacji.

Przypomnijmy. Do mostu w Pomorsku ma prowadzić obwodnica, która ominie Łężycę, Czerwieńsk, Płoty i Przylep. Drogę od Pomorska do Sulechowa sfinansuje MON, koszt tego zadania wyniesie ok. 130 mln zł. Most w Pomorsku wraz z drogami dojazdowymi do niego to wydatek rzędu ok. 118 mln zł (80 proc. pieniędzy pochodzić będzie z funduszy rządowych). Obwodnica zachodnia Zielonej Góry ma kosztować ok. 110 mln zł, z czego 78 mln zł to fundusze europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027 (FEniKS), województwo lubuskie dołoży do tej inwestycji 15 mln zł, a miasto Zielona Góra 17 mln zł. Łącznie trasa z Zielonej Góry do Sulechowa pochłonie 358 mln zł.

Pod koniec roku miasto ogłosi przetarg na obwodnicę w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Roboty budowlane przewidywane są w latach 2024-2026. W tym przypadku inwestorem jest Zielona Góra. Za drogę z Pomorska do Sulechowa i most ma odpowiadać Zarząd Dróg Wojewódzkich.

 

 

wzg
czerwiec 21, 2022

Spełniają amerykański sen - Futboliści będą mieli zaplecze szatniowo-sanitarne - Ruszyły prace [ZDJĘCIA]

Fundamenty już stoją, a najpóźniej w październiku obok boiska do…
czerwiec 20, 2022

Miliony z różnych źródeł. Zielona Góra pozyskała z zewnątrz 520 mln zł.

Budując obwodnicę południową, zachodnią oraz Trasę Aglomeracyjną władze Zielonej Góry…
czerwiec 15, 2022

Pojedziemy ścieżką z Zatonia do Nowej Soli – umowa na budowę podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Dzisiaj (15.06) w Parku Książęcym w Zatoniu podpisano umowę na…
czerwiec 14, 2022

Jędrzychów doczeka się boiska przy Kąpielowej - umowa podpisana! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Dzisiaj (14.06) prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z firmą Mizar…
czerwiec 10, 2022

Już wygląda pięknie! Nowoczesna hala sportowa przy ul. Energetyków [ZDJĘCIA]

To będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów w mieście, w którym…

Kawiarnia Kaiserkrone w 1935 r. na dzisiejszej al. Niepodległości - było miejsce na przydomowe ogródki

To jedna z 170 pocztówek prezentowanych na otwartej wczoraj w muzeum wystawie Tradycje winiarskie na…

Raj w Zatoniu na wyciągnięcie ręki! W Berlinie odbyła się premiera książki poświęconej łużyckim parkom

W czwartek, 30 czerwca, w Polskim Instytucie w Berlinie odbyła się premiera książki „Zielone raje.…

Na ochłodę kąpiel w jeziorze!

Gdzie schronić się przed upałem? Najlepiej nad wodą! Kąpiel w jeziorze to z pewnością przyjemne…

Uboczne skutki dobrych decyzji [FELIETON]

W planach wszystko wygląda dobrze. W praniu okazuje się, że pojawiają się uboczne skutki, które…

Igrzyska na deptaku! Zaczną najmłodsi!

Na starówkę powracają biegi z przeszkodami. W niedzielę, 3 lipca, odbędzie się rywalizacja zaplanowana z…

Wino księżnej i wystawa

Nie musimy wyjeżdżać do Żagania, żeby zobaczyć jak wygląda winnica Saganum. Wystarczy zajrzeć do Muzeum…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.