Obwodnica Zachodnia: Dyskusja jest ważna - pierwsze spotkanie konsultacyjnie w Płotach [ZDJĘCIA]

Obwodnica Zachodnia: Dyskusja jest ważna - pierwsze spotkanie konsultacyjnie w Płotach [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Dzisiaj w Płotach odbyły się konsultacje społeczne dotyczące planowanej budowy zachodniej obwodnicy Zielonej Góry. – Dyskusja jest ważna, cieszę się, że mieszkańcy tak licznie się stawili – podkreśla Leszek Nojszewski, sołtys Płot. 
 
Spotkanie dotyczące nowej drogi wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców, w sali Wiejskiego Domu Kultury w Płotach nie sposób było znaleźć wolnego miejsca. Nic w tym dziwnego, budowa zachodniej obwodnicy Zielonej Góry to potężna inwestycja, która na pewno wpłynie na życie wielu osób z naszego regionu. W rozmowach ze strony miasta brał udział m.in. wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, Krzysztof Staniszewski, z departamentu zarządzania drogami, ale również przedstawiciele konsorcjum biur inżynieryjnych z firm Damart oraz Olpro, którzy zaprezentowali i omówili trzy warianty planowanej trasy.
 
- Tak naprawdę rozmawiamy o obwodnicy dla miejscowości Płoty, Przylep oraz Czerwieńsk – podkreślał Kaliszuk. – Chciałbym przy okazji sprostować informacje, które pojawiły się w niektórych mediach dotyczące błędnych rozwiązań planowanej trasy wchodzących w konflikt z modernizacją linii kolejowej, które przeprowadza PKP. Takich przeszkód nie ma, nie będą też potrzebne żadne odstępstwa w planach budowlanych – zaznaczył wiceprezydent Zielonej Góry.
 
O co pytali sami mieszkańcy? O odległości konkretnych wariantów drogi do zabudowań, ale też np. o ścieżkę rowerową pomiędzy Płotami a Przylepem. – Zapewniam, że taka ścieżka powstanie – podkreślał Kaliszuk. Kiedy? – Zielona Góra współtworzyła trasy rowerowe m.in. w gminie Zabór czy Czerwieńsk. Teraz w nowej perspektywie finansowej UE postaramy się zdobycie kolejnych funduszy na ten cel – zapowiedział wiceprezydent.
 
Na spotkaniu padło także pytanie, dlaczego, żaden z wariantów drogi nie biegnie przez teren byłych zakładów mięsnych w Przylepie. – To teren prywatny mający funkcje przemysłowe. Ewentualne odszkodowania i rekompensaty byłby niemożliwe do udźwignięcia dla miasta – wyjaśniał Kaliszuk.
Przedstawiciele biur inżynieryjnych zwrócili także uwagę, że jeden z wariantów przebiega przez tereny leśne, które są bardzo cenne ze względu na występowaniu w tym miejscu m.in. populacji żurawi oraz innych gatunków zwierząt. – Jako biolog uważam, że to byłoby bardzo niekorzystne, powinniśmy chronić naszą przyrodę – podkreślała na gorąco pani Elżbieta, mieszkanka Płotów.
 
Panu Karolowi najbardziej podobało się rozwiązanie z wiaduktem bezkolizyjnym. – Bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Przyszedłem na spotkanie spóźniony, ale uważam, że dyskusja jest ważna, bo ludzie są w tej kwestii podzieleni, a nastroje burzliwe – zauważa mężczyzna. W spotkaniu brał udział także Jan Dobrychłop, radny Czerwieńska. – Liczyłem, ile samochodów w szczytowych godzinach przejeżdża przez Płoty. Ta liczba dochodziła czasami nawet do 400. Dlatego uważam, że budowa obwodnicy jest bardzo potrzebna – twierdzi nasz rozmówca.
Sołtys miejscowości cieszy się, że doszło do takiego spotkania, że wzięła w nim udział duża liczba mieszkańców. - Dyskusja jest ważna, musimy wyjaśnić wszystkie wątpliwości – podkreśla Leszek Nojszewski.
 
 
 
 
wzg/um
sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.