Obwodnica Zachodnia: Dyskusja jest ważna - pierwsze spotkanie konsultacyjnie w Płotach [ZDJĘCIA]

Obwodnica Zachodnia: Dyskusja jest ważna - pierwsze spotkanie konsultacyjnie w Płotach [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Dzisiaj w Płotach odbyły się konsultacje społeczne dotyczące planowanej budowy zachodniej obwodnicy Zielonej Góry. – Dyskusja jest ważna, cieszę się, że mieszkańcy tak licznie się stawili – podkreśla Leszek Nojszewski, sołtys Płot. 
 
Spotkanie dotyczące nowej drogi wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców, w sali Wiejskiego Domu Kultury w Płotach nie sposób było znaleźć wolnego miejsca. Nic w tym dziwnego, budowa zachodniej obwodnicy Zielonej Góry to potężna inwestycja, która na pewno wpłynie na życie wielu osób z naszego regionu. W rozmowach ze strony miasta brał udział m.in. wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, Krzysztof Staniszewski, z departamentu zarządzania drogami, ale również przedstawiciele konsorcjum biur inżynieryjnych z firm Damart oraz Olpro, którzy zaprezentowali i omówili trzy warianty planowanej trasy.
 
- Tak naprawdę rozmawiamy o obwodnicy dla miejscowości Płoty, Przylep oraz Czerwieńsk – podkreślał Kaliszuk. – Chciałbym przy okazji sprostować informacje, które pojawiły się w niektórych mediach dotyczące błędnych rozwiązań planowanej trasy wchodzących w konflikt z modernizacją linii kolejowej, które przeprowadza PKP. Takich przeszkód nie ma, nie będą też potrzebne żadne odstępstwa w planach budowlanych – zaznaczył wiceprezydent Zielonej Góry.
 
O co pytali sami mieszkańcy? O odległości konkretnych wariantów drogi do zabudowań, ale też np. o ścieżkę rowerową pomiędzy Płotami a Przylepem. – Zapewniam, że taka ścieżka powstanie – podkreślał Kaliszuk. Kiedy? – Zielona Góra współtworzyła trasy rowerowe m.in. w gminie Zabór czy Czerwieńsk. Teraz w nowej perspektywie finansowej UE postaramy się zdobycie kolejnych funduszy na ten cel – zapowiedział wiceprezydent.
 
Na spotkaniu padło także pytanie, dlaczego, żaden z wariantów drogi nie biegnie przez teren byłych zakładów mięsnych w Przylepie. – To teren prywatny mający funkcje przemysłowe. Ewentualne odszkodowania i rekompensaty byłby niemożliwe do udźwignięcia dla miasta – wyjaśniał Kaliszuk.
Przedstawiciele biur inżynieryjnych zwrócili także uwagę, że jeden z wariantów przebiega przez tereny leśne, które są bardzo cenne ze względu na występowaniu w tym miejscu m.in. populacji żurawi oraz innych gatunków zwierząt. – Jako biolog uważam, że to byłoby bardzo niekorzystne, powinniśmy chronić naszą przyrodę – podkreślała na gorąco pani Elżbieta, mieszkanka Płotów.
 
Panu Karolowi najbardziej podobało się rozwiązanie z wiaduktem bezkolizyjnym. – Bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Przyszedłem na spotkanie spóźniony, ale uważam, że dyskusja jest ważna, bo ludzie są w tej kwestii podzieleni, a nastroje burzliwe – zauważa mężczyzna. W spotkaniu brał udział także Jan Dobrychłop, radny Czerwieńska. – Liczyłem, ile samochodów w szczytowych godzinach przejeżdża przez Płoty. Ta liczba dochodziła czasami nawet do 400. Dlatego uważam, że budowa obwodnicy jest bardzo potrzebna – twierdzi nasz rozmówca.
Sołtys miejscowości cieszy się, że doszło do takiego spotkania, że wzięła w nim udział duża liczba mieszkańców. - Dyskusja jest ważna, musimy wyjaśnić wszystkie wątpliwości – podkreśla Leszek Nojszewski.
 
 
 
 
wzg/um
grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.