Od lat konsekwentnie stawiamy na budowę nowych dróg - 65 mln na Aglomeracyjną

Od lat konsekwentnie stawiamy na budowę nowych dróg - 65 mln na Aglomeracyjną fot. Bartosz Mirosławski
Drugi odcinek Trasy Aglomeracyjnej połączy centrum miasta z Trasą Północną. Koszt inwestycji to ok. 80 mln, z czego 65 mln pochodzi z rządowego Polskiego Ładu.

 

W miniony poniedziałek rząd rozstrzygnął nabór do drugiej edycji Polskiego Ładu. Samorządy miały możliwość złożyć trzy wnioski na kwotę: do 5 mln zł, do 30 mln zł oraz do 65 mln zł. - W ostatniej grupie zgłosiliśmy Trasę Aglomeracyjną i dofinansowanie do tej inwestycji to świetna wiadomość dla mieszkańców. Ta droga jest potrzebna, choćby ze względu na budowę nowego osiedla Leśny Dwór. Planowany odcinek połączyłby się z mającą powstać w najbliższych latach obwodnicą zachodnią - mówi prezydent Janusz Kubicki.

Jak będzie przebiegał drugi odcinek drogi? Będzie miał początek na Trasie Północnej - między rondem Piastów Śląskich (wyjazd na Krosno Odrz.) i rondem Ireny Sendlerowej (wyjazd na Przylep) - planowane jest nowe rondo. Z jednej strony będzie to wylot na projektowaną obwodnicę zachodnią, z drugiej - na Trasę Aglomeracyjną. Nowa droga pobiegnie w okolicy zakładów budowlanych oraz producenta kostki brukowej, a jej odnoga - w stronę budowanego osiedla Leśny Dwór i dalej wzdłuż linii kolejowej. Z kolei na wysokości ul. Chemicznej, Zimnej (ale po południowej stronie torów) - w okolicy hurtowni z akcesoriami meblowymi - powstanie nowy wiadukt. Obecnie w tym rejonie istnieją dwa stare, poniemieckie wiadukty. Dalej trasa poprowadzi w stronę osiedla Zacisze i połączy się z rondem Haliny Lubicz (skrzyżowanie ul. Zacisze z Prostą i Działkową).

Co dalej? - O tym będziemy rozmawiać w najbliższych miesiącach z okolicznymi mieszkańcami oraz działkowcami - wyjaśnia wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Najprawdopodobniej wybrany zostanie wariant poszerzenia ulic Działkowej i Zacisze do minimum trzech pasów ruchu. Finansowanie tych inwestycji mogłoby być realizowane z kolejnej edycji Polskiego Ładu.

Jedno jest pewne, drugi odcinek Trasy Aglomeracyjnej połączy się z pierwszym, który spiął ulice Batorego i Zjednoczenia - to ulica Zbigniewa Herberta. Powstała na miejscu dawnych torów kolejowych i zyskała rondo. Drugi jej etap to połączenie z Trasą Północną i osiedlem Leśny Dwór.

Na nowej trasie planowane jest skrzyżowanie m.in. w sąsiedztwie osiedla Leśny Dwór, ul. Foluszowej i w okolicy budowanych właśnie bloków na os. Zacisze. Droga będzie jednojezdniowa. Jednak na niektórych odcinkach planowane są trzy pasy ruchu.

- Od lat konsekwentnie stawiamy na budowę nowych dróg, które sprawią, że Zielona Góra będzie miała wyjątkowo funkcjonalny układ komunikacyjny - przekonuje K. Kaliszuk. - Wystarczy wspomnieć drogę przez Park Piastowski, łącznik Pomorskiego z S3 i budowaną obwodnicę południową. Mamy już też zabezpieczone pieniądze na obwodnicę zachodnią. Trasa Aglomeracyjna to kolejny element tej układanki. Kwota 65 mln zł, którą miasto pozyskało, była największą w województwie, do czego przyczynili się nasi parlamentarzyści, w szczególności poseł Marek Ast.

Przypomnijmy. W ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu Zielona Góra otrzymała od rządu 29 mln zł na zagospodarowanie miejskiego kąpieliska przy ul. Botanicznej (zalew w Ochli) oraz 4,9 mln złotych na rewitalizację Parku Tysiąclecia.

 

(rk) - łz
grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.