Od lat konsekwentnie stawiamy na budowę nowych dróg - 65 mln na Aglomeracyjną

Od lat konsekwentnie stawiamy na budowę nowych dróg - 65 mln na Aglomeracyjną fot. Bartosz Mirosławski
Drugi odcinek Trasy Aglomeracyjnej połączy centrum miasta z Trasą Północną. Koszt inwestycji to ok. 80 mln, z czego 65 mln pochodzi z rządowego Polskiego Ładu.

 

W miniony poniedziałek rząd rozstrzygnął nabór do drugiej edycji Polskiego Ładu. Samorządy miały możliwość złożyć trzy wnioski na kwotę: do 5 mln zł, do 30 mln zł oraz do 65 mln zł. - W ostatniej grupie zgłosiliśmy Trasę Aglomeracyjną i dofinansowanie do tej inwestycji to świetna wiadomość dla mieszkańców. Ta droga jest potrzebna, choćby ze względu na budowę nowego osiedla Leśny Dwór. Planowany odcinek połączyłby się z mającą powstać w najbliższych latach obwodnicą zachodnią - mówi prezydent Janusz Kubicki.

Jak będzie przebiegał drugi odcinek drogi? Będzie miał początek na Trasie Północnej - między rondem Piastów Śląskich (wyjazd na Krosno Odrz.) i rondem Ireny Sendlerowej (wyjazd na Przylep) - planowane jest nowe rondo. Z jednej strony będzie to wylot na projektowaną obwodnicę zachodnią, z drugiej - na Trasę Aglomeracyjną. Nowa droga pobiegnie w okolicy zakładów budowlanych oraz producenta kostki brukowej, a jej odnoga - w stronę budowanego osiedla Leśny Dwór i dalej wzdłuż linii kolejowej. Z kolei na wysokości ul. Chemicznej, Zimnej (ale po południowej stronie torów) - w okolicy hurtowni z akcesoriami meblowymi - powstanie nowy wiadukt. Obecnie w tym rejonie istnieją dwa stare, poniemieckie wiadukty. Dalej trasa poprowadzi w stronę osiedla Zacisze i połączy się z rondem Haliny Lubicz (skrzyżowanie ul. Zacisze z Prostą i Działkową).

Co dalej? - O tym będziemy rozmawiać w najbliższych miesiącach z okolicznymi mieszkańcami oraz działkowcami - wyjaśnia wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Najprawdopodobniej wybrany zostanie wariant poszerzenia ulic Działkowej i Zacisze do minimum trzech pasów ruchu. Finansowanie tych inwestycji mogłoby być realizowane z kolejnej edycji Polskiego Ładu.

Jedno jest pewne, drugi odcinek Trasy Aglomeracyjnej połączy się z pierwszym, który spiął ulice Batorego i Zjednoczenia - to ulica Zbigniewa Herberta. Powstała na miejscu dawnych torów kolejowych i zyskała rondo. Drugi jej etap to połączenie z Trasą Północną i osiedlem Leśny Dwór.

Na nowej trasie planowane jest skrzyżowanie m.in. w sąsiedztwie osiedla Leśny Dwór, ul. Foluszowej i w okolicy budowanych właśnie bloków na os. Zacisze. Droga będzie jednojezdniowa. Jednak na niektórych odcinkach planowane są trzy pasy ruchu.

- Od lat konsekwentnie stawiamy na budowę nowych dróg, które sprawią, że Zielona Góra będzie miała wyjątkowo funkcjonalny układ komunikacyjny - przekonuje K. Kaliszuk. - Wystarczy wspomnieć drogę przez Park Piastowski, łącznik Pomorskiego z S3 i budowaną obwodnicę południową. Mamy już też zabezpieczone pieniądze na obwodnicę zachodnią. Trasa Aglomeracyjna to kolejny element tej układanki. Kwota 65 mln zł, którą miasto pozyskało, była największą w województwie, do czego przyczynili się nasi parlamentarzyści, w szczególności poseł Marek Ast.

Przypomnijmy. W ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu Zielona Góra otrzymała od rządu 29 mln zł na zagospodarowanie miejskiego kąpieliska przy ul. Botanicznej (zalew w Ochli) oraz 4,9 mln złotych na rewitalizację Parku Tysiąclecia.

 

(rk) - łz
sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.