Osiedle Czarkowo wkrótce doczeka się szkoły

Osiedle Czarkowo wkrótce doczeka się szkoły fot Bartosz Mirosławski
Budowę szkoły z oddziałami przedszkolnymi w Łężycy obiecał prezydent Janusz Kubicki i słowa dotrzymał. Placówka ma być gotowa na przyjęcie dzieci już we wrześniu, wraz z pierwszym dzwonkiem. - Szkoła i przedszkole w Łężycy są mieszkańcom bardzo potrzebne, na osiedlu Czarkowo mieszka wielu młodych ludzi z dziećmi. Cieszę się, że mam w tej inwestycji swój udział, a wkrótce też będzie ogłoszony przetarg na boisko wielofunkcyjne z terenem rekreacyjnym przy wjeździe do sołectwa - mówi radny Filip Gryko.

 

Nowy zespół edukacyjny powstaje przy ul. Łężyca-Architektów. Za projekt odpowiada pracownia Arcus. Inwestycja pochłonie ponad 20 mln zł. Wykonawcą jest Exalo Drilling. Umowę z firmą podpisano w marcu zeszłego roku. Na realizację zadania ma 17 miesięcy. Wszystko wskazuje na to, że uda się dotrzymać terminu. Nabór do podstawówki miasto ogłosi wiosną, tak aby planowo we wrześniu rozpoczął się tam rok szkolny 2024/2025.

- Przedszkolaki i uczniowie dostaną plac zabaw, parking dla rowerów i pierwsze w Zielonej Górze boisko na dachu. Nie zabraknie stołówki, sali informatycznej i salki sportowej - wylicza Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie.

Maluchy i uczniowie

Co teraz dzieje się na placu budowy? - Prace postępują zgodnie z harmonogramem - mówi Janusz Jankowski, prezes zarządu KTBS. - W całości są wykonane roboty fundamentowe - wymurowane ściany parteru i pierwszego piętra. Obecnie trwa montaż stolarki otworowej, instalacji elektrycznych i niskoprądowych. Rozpoczęto również montaż instalacji sanitarnych wewnętrznych. Wykonywane jest pokrycie dachowe.

Przewidziano osobne wejścia do części przedszkolnej i szkolnej. Na parterze obiektu (przedszkole) dostępne będą m.in. szafki dla maluchów, trzy sale przedszkolne dla 25 dzieci i dwójki opiekunów, pomieszczenia personelu technicznego i toalety. Każda z sal zostanie wyposażona w pomieszczenie pomocnicze i łazienkę dla dzieci - dostępne bezpośrednio z sali przedszkolnej. Na piętrze ma działać szkoła - sześć klas I-III dla dzieci w wieku 6-8 lat, sala komputerowa, biblioteka oraz świetlica z możliwością podziału na dwa pomieszczenia ścianą mobilną.

Obszar wspólny obiektu obejmie stołówkę z możliwością podziału na dwa pomieszczenia ścianą mobilną, salę gimnastyczną z zapleczem szatniowo-sanitarnym. Przy wejściu głównym zaprojektowano trzy pomieszczenia dla pracowników administracji.

Dla młodych ludzi

O szkołę zabiegał radny Filip Gryko (Zielona Razem). - Szkoła i przedszkole w Łężycy są mieszkańcom bardzo potrzebne, na osiedlu Czarkowo mieszka wielu młodych ludzi z dziećmi. Cieszę się, że mam w tej inwestycji swój udział, a wkrótce też będzie ogłoszony przetarg na boisko wielofunkcyjne z terenem rekreacyjnym przy wjeździe do sołectwa - mówi F. Gryko.

Miasto rozstrzygnęło już przetarg na budowę nowej drogi Łężyca-Urbanistów, która poprowadzi do budowanej placówki. Wykonawcą inwestycji będzie zielonogórski oddział firmy Exalo Drilling (dawny Diament), prace wyceniono na blisko 570 tys. zł.

- Planujemy podpisać umowę na to zadanie w lutym, wykonawca na jego realizację będzie miał cztery miesiące od dnia przekazania placu budowy - wyjaśnia Krzysztof Jarosz, zastępca kierownika Biura Budowy Dróg w magistracie.

Sołectwo Łężyca dynamicznie się rozwija, mieszka tu już ponad trzy i pół tysiąca osób. A Czarkowo to osiedle młodych ludzi. Mieszkańcy od lat sygnalizowali urzędnikom potrzebę budowy szkoły. Teraz dowożą dzieci do Zespołu Edukacyjnego nr 10, Akademii Talentów i rozbudowanej SP 11 na osiedlu Zastalowskim. Ale to wciąż za mało.

(rk)
kwiecień 19, 2024

Dwójka do remontu!

Urząd Miasta Zielona Góra planuje termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej nr…
kwiecień 12, 2024

Chcesz wyremontować swoją zabytkową kamienicę? Złóż wniosek o dotację.

Kolejny raz z budżetu miasta popłyną pieniądze na ratowanie dachów,…
marzec 28, 2024

Mury pną się do góry! Przy ul. Suwalskiej powstają atrakcyjne mieszkania komunalne [ZDJĘCIA / WIDEO]

Na placu budowy przy ul. Suwalskiej praca wre! To właśnie…
marzec 22, 2024

CZAS NA MNIEJSZE DROGI

Zielonogórzanie często upominają się o remonty starych i budowę nowych…
marzec 21, 2024

Obwodnica Zachodnia będzie tańsza niż się spodziewano

Co z obwodnicą zachodnią Zielonej Góry? To jedno z pytań,…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.