Pałac w Zatoniu będzie miał szklany dach

Pałac w Zatoniu będzie miał szklany dach fot. facebook Pałac Książęcy Zatonie / wzg
Powiększenie oranżerii z kawiarnią i toaletami, a do tego zadaszenie zabytkowego pałacu. W Zatoniu szykują się ogromne zmiany. - Mamy bardzo skonkretyzowane plany dotyczące zadaszenia pałacu szklanym dachem, tak żeby nie przysłaniał nam pięknego gwieździstego nieba - mówi Jarosław Skorulski ze stowarzyszenia „Nasze Zatonie”.  – Dzielnica Nowe Miasto cały czas zmienia swoje oblicze. Jesteśmy rekreacyjnym, sportowym i turystycznym zapleczem miasta - mówi z dumą radny Tomasz Sroczyński (Zielona Razem).

 

Park Książęcy Zatonie z pięknym zabytkowym pałacem to bez wątpienia jedna z turystycznych perełek Zielonej Góry. Rewitalizacja tego miejsca okazała się strzałem w dziesiątkę. Prace rozpoczęły się w 2018 roku. Spore dofinansowanie na ten cel władze miasta pozyskały z Unii Europejskiej w ramach projektu „Zachowanie i wykorzystanie historycznych krajobrazów parkowych w Branitz i Zatoniu”. Zielona Góra projekt realizowała wspólnie z Cottbus, niemieckim miastem partnerskim.

Zabezpieczone ruiny pałacu w Zielonej Górze – Zatoniu są jedynym tego typu obiektem w mieście i województwie udostępnionym dla zwiedzających. Iluminacja obiektu sprawia, że jest on widoczny z ulicy wiodącej do centrum miasta. Książęcy pałac szybko stał się rozpoznawalną wizytówką Zielonej Góry, a w każdy weekend odwiedzają go tłumy spacerowiczów nie tylko z naszego regionu.

Okazuje się rewitalizacja pałacu i parku, to nie koniec zmian związanych z zabytkowymi ruinami. Pałacu w Zatoniu zostanie zadaszony. - Mamy bardzo skonkretyzowane plany dotyczące zadaszenia pałacu szklanym dachem tak żeby nie przysłaniał nam pięknego gwieździstego nieba, które rozpościera się nad ruinami, ale żeby dał komfort przy organizacji imprez na ternie samych ruin – mówił Jarosław Skorulski ze stowarzyszenia „Nasze Zatonie” na antenie Radia Index.

 

– Dzielnica Nowe Miasto cały czas zmienia swoje oblicze. Jesteśmy rekreacyjnym, sportowym i turystycznym zapleczem miasta - mówi z dumą radny Tomasz Sroczyński (Zielona Razem). Park Książęcy Zatonie to nasza perełka. Każdy weekend przyciąga tłumy spacerowiczów nie tylko z Zielonej Góry i województwa.  

 

Ważnym zadaniem będzie także rozbudowa oranżerii przy zamku.

 

 

- Myślimy też bardzo poważnie, aby ten fragment oranżerii, w którym znajdują się toalety i kawiarnia, rozbudować do pełnych wymiarów, bo ta część została  zrekonstruowana tylko w połowie – przypomniał Skorulski.

 

 

(łc)

 

wrzesień 26, 2023

Dach kamienicy przy ul. Żeromskiego jak nowy! [ZDJĘCIA]

Każda rewitalizacja zabytkowej kamienicy zaczyna się od dachu. Tak było…
wrzesień 26, 2023

Zielonogórskie kamienice pięknieją z roku na rok [ZDJĘCIA]

Tym razem prezentujemy budynek przy ul. Drzewnej 17, który zyskał…
wrzesień 26, 2023

R. Górski: Dzieje się na budowie drogi dla rowerów przy ul. Nowej [ZDJĘCIA]

Rowerzyści trzymają rękę na pulsie i monitorują postęp pracy przy…
wrzesień 13, 2023

W Suchej otwarto nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]

W sołectwie Sucha był jeden plac zabaw (za kościołem), ale…
wrzesień 12, 2023

Na ul. Wrocławskiej spore zmiany. Już niebawem koniec utrudnień

Dodatkowy pas ruchu, mniejsze wysepki i przeniesione przejście dla pieszych.…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.