Miasto bierze się za rewitalizację Parku Tysiąclecia! [WIZUALIZACJE / ZDJĘCIA / VIDEO]

Miasto bierze się za rewitalizację Parku Tysiąclecia! [WIZUALIZACJE / ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
To będzie długi jesienny spacer, bo efekt finalny zobaczymy w październiku 2023 roku. Park w sercu miasta zachowa historyczny charakter, ale zyska tężnię solankową, plac zabaw i park sensoryczny.

 

 

 

 

- Na plac budowy wchodzimy w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Zaczynamy od prac przygotowawczych i rozbiórkowych – zapowiada Jacek Czyrko, kierownik budowy.

Będzie co rozbierać, bo Park Tysiąclecia czasy świetności dawno ma za sobą, a zdezelowanych elementów małej architektury nie brakuje. Zgodnie z wytycznymi dendrologów znikną również chore i obumarłe drzewa, które w przyszłości mogłyby zagrażać bezpieczeństwu przechodniów. Zastąpią je nowe.

 

 

- Lipowe aleje uzupełnimy dwiema odmianami  - srebrzystą i drobnolistną. Pojawią się również nowe choiny kanadyjskie podobne do tych, które rosły tu przed wojną. Chcemy, by korony były bliżej ludzi. Niższe partie wypełnią więc magnolie, wiśnie japońskie i katalpy – zapowiada Agnieszka Kochańska, architekt krajobrazu i miejski ogrodnik.

Zgodnie z sugestiami mieszkańców, Park Tysiąclecia ma zachować swój historyczny charakter. – Będzie tu panować podobny klimat jak w Parku Książęcym w Zatoniu, widzę porównywalny potencjał – mówi prezydent Janusz Kubicki.

Rewitalizacja Parku obejmuje 9 ha powierzchni, łącznie z historycznym płotem, schodami czy tarasami wokół Grobowca Beuchelta, gdzie obecnie mieści się siedziba stowarzyszenia Warto Jest Pomagać. Cały obszar podlega ochronie konserwatorskiej.

Ze względu na swoją historię, to specyficzny park. Podziemne niespodzianki nie powinny pokrzyżować planów, bowiem roboty nie będą naruszać struktury gruntu. Za prace na terenie parku jest odpowiedzialna firma PRO-INFRA. – Mamy doświadczenie w pracy z konserwatorami zabytków. Za nami rewitalizacje zabytkowych parków w Legnicy i Głogowie – wymienia Paweł Jakubowski, prezes zarządu.

W Legnicy firma postawiła dużą fontannę multimedialną. W Zielonej Górze zmierzy się z tężnią solankową. Będzie w pobliżu istniejącego już skate parku. Inhalacje znane są w Europie od stuleci. Tężnia działa jak ogromny filtr powietrza. Powoduje, że powietrze, które w niej wdychamy, jest mocno nawilżone i pozbawione szkodliwych substancji. Wdychanie solnego aerozolu pomaga regulować pracę układu oddechowego, przynosi ulgę osobom, które borykają się z astmą, alergią oddechową, pracującym wiele godzin przed komputerem i w klimatyzowanych pomieszczeniach. Regularne seanse w tężni solankowej mogą wspomagać leczenie stanów zapalnych zatok, nieżytu nosa, wykazują też działanie relaksacyjne.

W Parku Tysiąclecia zadbamy nie tylko o zdrowie, ale i zmysły. Choćby dzięki sensorycznemu skwerowi, który pobudzi wzrok, słuch, dotyk, węch. Pojawią się tu jadalne rośliny – maliny, poziomki czy idealny do sałatek ogórecznik. Nieopodal będą kusić zioła – mięta, majeranek, tymianek, szałwia.

Ogród zmysłów wygrał w budżecie obywatelskim. Te pieniądze również trafią do parkowej puli. Inwestycja opiewa na niemal 15 mln złotych. Prawie 5 mln pokrywa rządowy projekt Polski Ład, natomiast cała reszta to kasa z budżetu miasta.

Wykonawca od czasu wejścia na plac budowy na realizację przedsięwzięcia ma 13 miesięcy, zatem na spacer po Parku Tysiąclecia w nowej odsłonie pójdziemy jesienią 2023. Ścieżki i place będą w kolorze piaskowym. Po drodze miniemy odnowione historyczne zdroje, ławeczki, leżaki czy delikatnie szumiącą fontannę z kulą. Na terenie parku stanie samoobsługowa toaleta kontenerowa.

 

 

ah

 

 

październik 05, 2022

Wodociągi inwestują w mieście miliony! [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach Zielonogórskie Wodociągi podpisały kolejny kontrakt na budowę…
październik 05, 2022

A.Brachmański: Gdy skończono produkcję w Zastalu to bardzo dobry teren na budownictwo mieszkaniowe [ZDJĘCIA]

Tak jak mówiliśmy, na terenie starej fabryki wagonów Zastal rozpoczęły…
październik 05, 2022

Czekamy na małpki i lemury – Ruszyła rozbudowa Mini Zoo [ZDJĘCIA]

W rozbudowanym minizoo przywita nas król Julian, czyli sympatyczny lemur…
październik 04, 2022

Ruszyła przebudowa kolizyjnego skrzyżowania - Będzie bezpieczniej – Zwłaszcza dla pieszych [VIDEO]

Jak już Was informowaliśmy – ruszyła przebudowa kolizyjnego skrzyżowania ulic…
październik 04, 2022

Nowy Zastal – na terenie byłej fabryki wagonów powstanie osiedle! [WIZUALIZACJE]

Jak informuje zielonogórski deweloper PBS na terenie starej fabryki wagonów…

Jak i gdzie w Zielonej Górze zdobyć tabletki w przypadku awarii elektrowni w Ukrainie? [LISTA…

Zielona Góra jest przygotowana do dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Odpowiednia…

Zielonogórscy seniorzy świętują - Tak było w Palmiarni! [ZDJĘCIA / FILM]

Zamiast siedzenia przed telewizorem wolą wypić kawę w gronie znajomych, porozmawiać czy… wybrać się na…

Czy zapłacimy więcej za śmieci? Sikora: Kalkulujemy, nie chcemy obciążać mieszkańców

- Dzisiaj wszystko liczy się w milionach, a ja muszę szukać pieniędzy, żeby nie obciążać…

Zdemolowana toaleta na Placu Teatralnym - Ktoś zapomniał do czego służy klamka?

Jak sądzicie czy monitoringi musi być wszędzie? Wychodzi na to, że tak, nie ma innego…

W Przylepie studenci spełniają swoje marzenia o lotnictwie [VIDEO]

Czym się zajmują działacze Akademickiego Koła Lotniczego UZ? Odpowiedź, między innymi na to pytanie, znajdziecie…

Tylko gadają, krytykują, nie robią nic i ustawiają się w kolejce po kasę!

Prezydent miasta Janusz Kubicki nie przebierał w słowach oceniając pracę zielonogórskich radnych Platformy Obywatelskiej na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.