Podniebne atrakcje tuż, tuż!

Podniebne atrakcje tuż, tuż! fot. Bartosz Mirosławski
- Nie tylko plac rekreacyjny na dachu wielopoziomowego parkingu, ale cała inwestycja zbliża się do szczęśliwego końca - cieszy się radny Filip Gryko, koordynator budowy parkingu. I zapowiada, że obiekt zostanie otwarty w lipcu.

 

W lipcu zielonogórzanie postawią auta na wielopoziomowym parkingu, który powstaje u stóp Winnego Wzgórza. Rozpoczęły się już prace przy elewacji budynku. Ucieszą się też najmłodsi mieszkańcy - na dachu lada moment będzie gotowy wielki teren rekreacyjny.

Parking to odpowiedź miasta na prośby wielu kierowców, od lat zwracających uwagę, że zaparkowanie samochodu w centrum Zielonej Góry to trudna sprawa. Nowy obiekt na trzech kondygnacjach pomieści ponad 360 aut, w sumie na całym terenie zmotoryzowani dostaną ponad 400 miejsc. Na starym asfaltowym placu było ich niespełna 150.

- Inwestycja zbliża się do szczęśliwego końca - cieszy się radny Filip Gryko (Zielona Razem), koordynator budowy parkingu. - Brakuje głównie elewacji i balustrad zewnętrznych. W środku zainstalowano nowoczesny system monitoringu zajętości miejsc. Na elektronicznej tablicy kierowcy dostaną informację o wolnych miejscach na każdej kondygnacji. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w galeriach handlowych. Dzięki temu parkingowi zielonogórzanie bez problemu załatwią ważne sprawy na deptaku lub zrobią zakupy w Focus Mall, nie martwiąc się, gdzie zostawić samochód.

 

  

 

To nie będzie patelnia

F. Gryko przypomina, że na dachu parkingu połączonego z terenem przy Palmiarni znajdzie się wyjątkowy plac zabaw. - Drugiego takiego w Polsce na pewno nie ma, podobny widziałem we włoskiej Weronie. Dzieciaki poszaleją na torze dla rolkarzy. Teren rekreacyjny będzie na dwóch poziomach: niższym od strony ul. Podgórnej z placem zabaw dla mniejszych dzieci i wyższym - z zabawkami sprawnościowymi i rekreacyjnymi m.in. ścianką wspinaczkową i pajączkami - wylicza radny.

Plac zabaw na dachu zostanie ogrodzony, oświetlony (LED) i zabezpieczony monitoringiem.

Parking i teren wokół nie staną się „patelnią”, mają być raczej skąpane w bujnej zieleni. Łącznie pojawi się tu około czterech tysięcy roślin. To 50 drzew (12 na dachu już rośnie, reszta będzie wokół), m.in. wiązy o tzw. kolumnowym wyglądzie, brzozy wielopniowe, magnolie, katalpy, buki o czerwonych liściach, glediczja o żółtych liściach oraz krzewy w kolorze elewacji parkingu, rdzawe, o barwnych liściach, a także zimozielone i pięknie kwitnące byliny.

 

Tanie parkowanie

Na nowoczesny wielopoziomowy parking wjedziemy od strony ul. Piaskowej (dolna część) oraz ul. Zarugiewicza (górna część parkingu). Organizacja ruchu na każdej kondygnacji będzie dokładnie oznakowana, aby jadący nie mieli wątpliwości, w którą stronę się kierować.

Jak powiedziała nam Monika Krajewska z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie, za parking przy Palmiarni zapłacimy mniej niż w miejskiej strefie płatnego postoju. Opłaty będą obowiązywały w godz. 7.00-17.00. Pierwsza godzina ma być za darmo, kolejna prawdopodobnie będzie kosztować ok. 1,50 zł. Nie zabraknie opłat abonamentowych np. dziennych i tygodniowych, bilet parkingowy pozwoli też mieszkańcom i turystom skorzystać za darmo z elektrycznego busika, który nie trując środowiska podrzuci na deptak.

- Obecnie jesteśmy w fazie końcowej inwestycji, trwają prace wykończeniowe, pozostały jeszcze te związane z organizacją ruchu wewnątrz i na zewnątrz parkingu - ul. Piaskowej i ul. Zarugiewicza. Pod koniec czerwca czekają nas odbiory inwestycji, w tym uzyskanie pozwolenia na użytkowanie - dodaje M. Krajewska.

Wykonawcą jest firma Budimex. Inwestycja to koszt ok. 35 mln zł.

 

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE NA NAZWĘ KOMPLEKSU

(kliknij tutaj)

 

(rk)
czerwiec 09, 2023

Wysyp ofert na odbudowę wiaduktu

Aż 15 firm chce „naprawić” wschodnią nitkę wiaduktu na ul.…
czerwiec 01, 2023

Najpierw wiadukty, później estakady. Miasto szykuje drogowe nowości

Najpierw budowa brakującego wiaduktu, później rozbiórka i odbudowa kolejnego. Prezydent…
maj 31, 2023

Wysocki chwycił za piłę. Radny mebluje domki dla zwierząt w minizoo [WIDEO]

Szykujcie popcorn i zajmujcie wygodne miejsca! Radny Paweł Wysocki zaprasza…
maj 31, 2023

Nowa hala na terenie ZGK w Raculi. „Cały czas się rozwijamy i inwestujemy” [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że Zakład Gospodarki Komunalnej…
maj 26, 2023

Paweł Wysocki z kamerą wśród zwierząt [WIDEO]

Radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) zrzucił marynarkę, założył ogrodniczki, wziął…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

Jutro Boże Ciało. Sprawdźcie, którędy przejdzie procesja!

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w…

W Boże Ciało autobusy MZK pojadą inaczej!

Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. informuje, że w dniu 8 czerwca 2023 r. w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.