Porządki w Ochli - wkrótce ruszy budowa

Porządki w Ochli - wkrótce ruszy budowa fot. Bartosz Mirosławski
Kolejny krok do powstania nowoczesnego miejskiego kąpieliska zrobiony. Ruszyły prace remontowe i przygotowawcze. - Obecnie wykonawca, zielonogórski oddział firmy Exalo Drilling kończy prace projektowe i stara się o wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę oraz w spółce Wody Polskie - wyjaśnia Robert Jagiełowicz, dyrektor MOSiR, który koordynuje inwestycję. - Nie ma jednak żadnych przeszkód, żeby prowadzić prace rozbiórkowo-porządkowe. - Zielonogórzanie zasługują na kąpielisko miejskie z prawdziwego zdarzenia. Nie wszystkich mieszkańców stać na wypad nad morze - komentuje radny Andrzej Bocheński (Zielona Razem).

 

Na pierwszy rzut oka na terenie przy kąpielisku w Ochli  niewiele się dzieje. Krajobraz jest iście „księżycowy”, wokół tylko piach. Po krótkim spacerze zauważyliśmy prace rozbiórkowe, zniknęła stara betonowa niecka, w której mieszkańcy kąpali się w latach świetności obiektu. Po pozostałych elementach dawnej infrastruktury - np. starych przebieralniach straszących połamanymi deskami - też nie ma śladu.

Sześć zjeżdżalni

- Obecnie wykonawca, zielonogórski oddział firmy Exalo Drilling kończy prace projektowe i stara się o wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę oraz w spółce Wody Polskie - wyjaśnia Robert Jagiełowicz, dyrektor MOSiR, który koordynuje inwestycję. - Nie ma jednak żadnych przeszkód, żeby prowadzić prace rozbiórkowo-porządkowe. Nie są na razie widowiskowe, ale musimy przez nie przebrnąć. Chcemy, aby w przyszłym sezonie wakacyjnym zielonogórzanie skorzystali z wszystkich atrakcji.

 

Po modernizacji kąpielisko stanie się funkcjonalne i nowoczesne. Basen będzie miał powierzchnię 2 tys. mkw. Mieszkańcy wypoczną na piaszczystej i trawiastej plaży oraz wykąpią się w czystej wodzie, którą zapewni stacja uzdatniania. W planach jest sześć zjeżdżalni dla dzieci w różnym wieku i dorosłych, atrakcje wodne dla maluszków i boiska sportowe. Powstanie strefa chillout. Przypomnijmy, że zestaw wszystkich atrakcji wybrali mieszkańcy w konsultacjach przeprowadzonych przez urząd miasta. To dzięki nim zostanie utworzona sztuczna wyspa na palach, z drewnianą altaną na środku. Podczas gdy maluchy będą dokazywać w wodnym zakątku, rodzice usiądą na ławeczkach lub w wodnej restauracji (po prawej stronie głównego wejścia). Wewnątrz i na tarasach pomieści się około 120 gości. Na terenie ośrodka znajdą się jeszcze dwa miejsca na ustawienie food trucków. Za restauracją nadal będą działać boiska, np. do gry w piłkę plażową. Projekt przewiduje jak najmniejszą ingerencję w zieleń. Na drzewach rosnących pomiędzy wejściem a niecką kąpieliska pojawi się park linowy, działający podobnie jak ten w Dolinie Gęśnika. Pod nim znajdzie się miejsce na pole do minigolfa z 18 dołkami.

 Rodzinny weekend

Temat pilotuje radny Andrzej Bocheński (Zielona Razem).

- Zielonogórzanie zasługują na kąpielisko miejskie z prawdziwego zdarzenia. Nie wszystkich mieszkańców stać na wypad nad morze. Chcemy, aby w każdy weekend wypoczywali całymi rodzinami w Zielonej Górze. Czasy są trudne dla inwestycji, ale wykonawca bardzo solidny, dlatego musi być dobrze - przekonuje A. Bocheński.

Wykonawca - Exalo Drilling ma na koncie takie perełki, jak park w Zatoniu czy Winne Wzgórze. Stawia też nową siedzibę szkoły muzycznej i scenę lalkową Lubuskiego Teatru. Inwestycja w Ochli pochłonie 90 mln zł, zostanie sfinansowana z pieniędzy unijnych i miejskich, 29 mln zł pochodzi z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

(rk) - łz

 

sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …
lipiec 07, 2022

Zielonogórskie Ogrody Kieszonkowe – upodobali je sobie studenci architektury [ZDJĘCIA]

Wielką popularnością zielonogórzan cieszą się Ogrody Kieszonkowe. To małe oazy…

Słupy SOS podniosą poziom bezpieczeństwa w mieście [ZDJĘCIA]

W centrum parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Jaskółczej przechodnie mogą napotkać tajemniczy pomarańczowy słup z…

Powraca Korowód Winobraniowy! Kiedy się odbędzie? Jaką przejdzie trasą?

Po dwóch latach do Zielonej Góry powraca korowód winobraniowy. Co ważne – tegoroczna edycja będzie…

Inflacja - Ile w tym roku z domowego budżetu „pochłonie” wyprawka szkolna?

Inflacja wpływa na ceny wszystkiego – przybory szkolne i podręczniki nie są wyjątkiem. Ile w…

Cuksy z torebki babci - zielonogórski Wedel [ZDJĘCIA]

Raczki, kukułki, iryski, koguciki – choć ich historia sięga kilkudziesięciu lat, ciągle mają swoich wiernych…

Zielona Góra pożegnała Zbyszka Piwońskiego [ZDJĘCIA]

Był honorowym obywatelem Zielonej Góry, senatorem i byłym wojewodą zielonogórskim. Przy ul. Wrocławskiej, na starej…

Afera WORD, miasto walczy o Centrum Elektromobilności, nowe czerwone pojemniki na elektrośmieci - podsumowanie minionego…

Miniony tydzień zdominowany został przez aferę WORD, którą Gazeta Lubuska od dłuższego czasu dość szczegółowo…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.