Przeprawa tuż-tuż choć remont wykonywany jest w najtrudniejszych czasach

Przeprawa tuż-tuż choć remont wykonywany jest w najtrudniejszych czasach fot. http://powiat-zielonogorski.pl/
Odnowionym mostem w Cigacicach przejedziemy 31 marca - zapowiada powiat zielonogórski. Jego remont z półrocznym opóźnieniem zbliża się ku końcowi.

 

Poniedziałkowe posiedzenie zarządu powiatu zielonogórskiego nieszablonowo odbyło się na moście w Cigacicach. - Na miejscu oceniliśmy postęp przygotowań do zakończenia prac, ustaliliśmy też termin oddania mostu do użytku. Nastąpi 31 marca - informuje Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego. - Choć prace jeszcze się nie zakończyły, już prowadzimy odbiory techniczne wszystkich przęseł, czyli zaglądamy w każdy zakamarek mostu. Jego górna część - czyli filary, wspomniane przęsła, masa bitumiczna - jest gotowa. Tu czekamy tylko na oznakowanie poziome i sygnalizację świetlną - dodaje tytułem wyjaśnienia.

W kwietniu, gdy most już ożyje, pod nim jednocześnie będzie wykonywany demontaż podwieszanego rusztowania oraz zabezpieczanie miejsc, w którym stykało się ono z konstrukcją mostu. Prace te, jak zaznacza powiat, nie będą stanowić żadnego zagrożenia ani przeszkody dla użytkowników mostu. Również dopiero w kwietniu zagospodarowywany zostanie teren wokół przeprawy.

- Ten remont wykonywany jest w najtrudniejszych czasach. Bo najpierw było uderzenie pandemii, potem nastąpiła zmiana cen rynkowych, a teraz wybuchła wojna - mówi M. Andrasiak. - Dziś z 50 pracowników wrocławskiego konsorcjum na budowie zostało 30. Pozostali, głównie Ukraińcy i Gruzini, pojechali na wojnę. Przedsiębiorstwo nie zatrzymywało ludzi, którzy chcą bronić swojego kraju, jeszcze przygotowało im wyprawki. To dlatego niektóre prace będą kontynuowane w kolejnym miesiącu. Na budowie zostało jeszcze kilkunastu obcokrajowców, i choć dziś deklarują, że zostaną do końca remontu mostu, to przecież nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja… Ale ruch na moście puścimy 31 marca, na pewno - obiecuje przedstawiciel starostwa.

Odnowiony most dostępny będzie tylko dla pojazdów ważących do 16 ton. W tym ograniczeniu mieszczą się autobusy i większość rolniczych maszyn, ale samochody ciężarowe nadal jeździć będą drogą ekspresową S-3.

Remont prawie stuletniego mostu w Cigacicach, wymuszony jego zagrożoną nośnością, rozpoczął się w kwietniu 2019 r., a zakończony miał zostać pół roku temu, w listopadzie ub. r. W zamian za tę zwłokę wykonawca - wrocławskie konsorcjum firm - wykonało dodatkową podbudowę pod dojazdową masę asfaltową oraz inteligentne sterowanie ruchem. Firma zaproponowała też bonusowy rok gwarancji na całość wykonanych prac oraz jeszcze rok na prace związane z ewentualną korozją. Łączna gwarancja na wykonane prace wyniesie 60 miesięcy. Zarząd powiatu zielonogórskiego rekompensatę uznał za wystarczającą.

 

(el) - łz
sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.