Przeprawa tuż-tuż choć remont wykonywany jest w najtrudniejszych czasach

Przeprawa tuż-tuż choć remont wykonywany jest w najtrudniejszych czasach fot. http://powiat-zielonogorski.pl/
Odnowionym mostem w Cigacicach przejedziemy 31 marca - zapowiada powiat zielonogórski. Jego remont z półrocznym opóźnieniem zbliża się ku końcowi.

 

Poniedziałkowe posiedzenie zarządu powiatu zielonogórskiego nieszablonowo odbyło się na moście w Cigacicach. - Na miejscu oceniliśmy postęp przygotowań do zakończenia prac, ustaliliśmy też termin oddania mostu do użytku. Nastąpi 31 marca - informuje Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego. - Choć prace jeszcze się nie zakończyły, już prowadzimy odbiory techniczne wszystkich przęseł, czyli zaglądamy w każdy zakamarek mostu. Jego górna część - czyli filary, wspomniane przęsła, masa bitumiczna - jest gotowa. Tu czekamy tylko na oznakowanie poziome i sygnalizację świetlną - dodaje tytułem wyjaśnienia.

W kwietniu, gdy most już ożyje, pod nim jednocześnie będzie wykonywany demontaż podwieszanego rusztowania oraz zabezpieczanie miejsc, w którym stykało się ono z konstrukcją mostu. Prace te, jak zaznacza powiat, nie będą stanowić żadnego zagrożenia ani przeszkody dla użytkowników mostu. Również dopiero w kwietniu zagospodarowywany zostanie teren wokół przeprawy.

- Ten remont wykonywany jest w najtrudniejszych czasach. Bo najpierw było uderzenie pandemii, potem nastąpiła zmiana cen rynkowych, a teraz wybuchła wojna - mówi M. Andrasiak. - Dziś z 50 pracowników wrocławskiego konsorcjum na budowie zostało 30. Pozostali, głównie Ukraińcy i Gruzini, pojechali na wojnę. Przedsiębiorstwo nie zatrzymywało ludzi, którzy chcą bronić swojego kraju, jeszcze przygotowało im wyprawki. To dlatego niektóre prace będą kontynuowane w kolejnym miesiącu. Na budowie zostało jeszcze kilkunastu obcokrajowców, i choć dziś deklarują, że zostaną do końca remontu mostu, to przecież nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja… Ale ruch na moście puścimy 31 marca, na pewno - obiecuje przedstawiciel starostwa.

Odnowiony most dostępny będzie tylko dla pojazdów ważących do 16 ton. W tym ograniczeniu mieszczą się autobusy i większość rolniczych maszyn, ale samochody ciężarowe nadal jeździć będą drogą ekspresową S-3.

Remont prawie stuletniego mostu w Cigacicach, wymuszony jego zagrożoną nośnością, rozpoczął się w kwietniu 2019 r., a zakończony miał zostać pół roku temu, w listopadzie ub. r. W zamian za tę zwłokę wykonawca - wrocławskie konsorcjum firm - wykonało dodatkową podbudowę pod dojazdową masę asfaltową oraz inteligentne sterowanie ruchem. Firma zaproponowała też bonusowy rok gwarancji na całość wykonanych prac oraz jeszcze rok na prace związane z ewentualną korozją. Łączna gwarancja na wykonane prace wyniesie 60 miesięcy. Zarząd powiatu zielonogórskiego rekompensatę uznał za wystarczającą.

 

(el) - łz
grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.