Przyszedł czas na remont dróg w mieście - Raculka idzie na "pierwszy ogień"!

Przyszedł czas na remont dróg w mieście - Raculka idzie na "pierwszy ogień"! fot. Piotr Jędzura / łz
Jest szansa pozyskać 30 mln zł na remont dróg. - Myślę, że tak jak miasto jest podzielone na pięć okręgów wyborczych, tak samo podzielimy pozyskane fundusze, czyli na pięć równych części. Na jeden rejon po sześć milionów - tak aby w każdej części Zielonej Góry powstało za te pieniądze coś dobrego - informuje Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Wkrótce ruszają prace. W pierwszym etapie odnowione zostaną ulice w Raculce: Rumakowa, Przewalskiego i Wyścigowa. Jednocześnie miasto stara się o dodatkowe fundusze na drogi osiedlowe.

 

O tym, że w Raculce niezbędne są remonty dróg mieszkańcy mówią od dawna. Stan techniczny nawierzchni na poszczególnych ulicach pozostawia wiele do życzenia. Zielonogórzanie wskazują na liczne dziury, ale również narzekają na stare płyty ażurowe, po których jazda samochodem nie należy do najprzyjemniejszych. Pomimo apeli mieszkańców, ze względu na brak funduszy, miasto nie rozpisywało dotychczas przetargów na modernizację.

- W Zielonej Górze mamy wiele ulic i osiedli, gdzie często droga nie ma nawet twardej nawierzchni. Są też miejsca, które latami czekają na remont - tłumaczył w mediach prezydent Janusz Kubicki, który jednocześnie, jako mieszkaniec Raculki, wspólnie z zielonogórzanami znosił niedogodności drogowe. Ale dzięki jego decyzji na sesji budżetowej pod koniec 2021 roku udało się jednak znaleźć środki na rozpoczęcie niezbędnych prac drogowych.

 

Odnowią też chodniki

Pierwszy etap remontu w Raculce ma ruszyć na dniach, magistrat oficjalnie przekazał już firmie Tuarus, głównemu wykonawcy, teren pod prace budowlane.

- Zaplanowana inwestycja dotyczy ul. Rumakowej, Przewalskiego oraz Wyścigowej - informuje Krzysztof Jarosz z Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie. - W projekcie znalazł się remont nawierzchni wraz z częściową wymianą podbudowy, ale też odnowienie chodników oraz zjazdów indywidualnych. Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 1,7 mln zł brutto. Według umowy prace mają potrwać do czterech miesięcy od daty przekazania placu budowy, czyli maksymalnie do 27 listopada.

 

W każdej części coś dobrego

Co ważne, przed Zieloną Górą otwiera się obecnie możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy na drogi. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział niedawno uruchomienie kolejnych funduszy dla miast wojewódzkich.

- Jest szansa pozyskać 30 mln zł - twierdzi prezydent Kubicki. - Mam pomysł, aby całą tę kwotę przeznaczyć na te drogi, na które zawsze brakowało, czyli osiedlowe. Myślę, że tak jak miasto jest podzielone na pięć okręgów wyborczych, tak samo podzielimy pozyskane fundusze, czyli na pięć równych części. Na jeden rejon po sześć milionów - tak aby w każdej części Zielonej Góry powstało za te pieniądze coś dobrego.

Prezydent zaznacza, że cieszy się z każdej złotówki, którą udaje się pozyskać z zewnątrz na rozwój miasta. - Wiem, że te 30 mln zł nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, ale zawsze to krok do przodu! - przekonuje J. Kubicki.

 

(md) - łz
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …
lipiec 07, 2022

Zielonogórskie Ogrody Kieszonkowe – upodobali je sobie studenci architektury [ZDJĘCIA]

Wielką popularnością zielonogórzan cieszą się Ogrody Kieszonkowe. To małe oazy…

Słupy SOS podniosą poziom bezpieczeństwa w mieście [ZDJĘCIA]

W centrum parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Jaskółczej przechodnie mogą napotkać tajemniczy pomarańczowy słup z…

Powraca Korowód Winobraniowy! Kiedy się odbędzie? Jaką przejdzie trasą?

Po dwóch latach do Zielonej Góry powraca korowód winobraniowy. Co ważne – tegoroczna edycja będzie…

Inflacja - Ile w tym roku z domowego budżetu „pochłonie” wyprawka szkolna?

Inflacja wpływa na ceny wszystkiego – przybory szkolne i podręczniki nie są wyjątkiem. Ile w…

Cuksy z torebki babci - zielonogórski Wedel [ZDJĘCIA]

Raczki, kukułki, iryski, koguciki – choć ich historia sięga kilkudziesięciu lat, ciągle mają swoich wiernych…

Zielona Góra pożegnała Zbyszka Piwońskiego [ZDJĘCIA]

Był honorowym obywatelem Zielonej Góry, senatorem i byłym wojewodą zielonogórskim. Przy ul. Wrocławskiej, na starej…

Afera WORD, miasto walczy o Centrum Elektromobilności, nowe czerwone pojemniki na elektrośmieci - podsumowanie minionego…

Miniony tydzień zdominowany został przez aferę WORD, którą Gazeta Lubuska od dłuższego czasu dość szczegółowo…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.