Ptasi Azyl czeka na skrzydlatych przyjaciół [ZDJĘCIA / VIDEO]

Ptasi Azyl czeka na skrzydlatych przyjaciół  [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
Chore i zranione ptaki dojdą do siebie w szpitaliku w rozbudowanym Ptasim Azylu, który dzisiaj (23.05) otwarto w zielonogórskim ogrodzie botanicznym. Będą miały wygodnie, bo zamieszkały w eleganckich i co najważniejsze bezpiecznych kontenerach. - Bardzo chciałbym podziękować rektorowi Strzyżewskiemu i prof. Jerzakowi, bez tych fascynatów nic by nie powstało – komplementował prezydent Janusz Kubicki. – Bardzo się cieszę, że studenci naszej uczelni połączą praktykę z teorią, a my pomożemy ptakom. Kolejnym krokiem będzie modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt.

 

  

 

 

Byliśmy w środku. Oprowadziła nas mgr inż. Marlena Żak-Baraniak, pracownica Ptasiego Azylu i Instytutu Nauk Biologicznych UZ.

 

W nowym obiekcie są już pierwsi pacjenci, m.in. sroka i czapla, która akurat była opatrywana. Część skrzydlatych przebywa w ocieplanych pomieszczeniach. – Przyjęliśmy teraz sierpówkę ze zranionym skrzydłem (średniej wielkości ptak z rodziny gołębiowatych) – wprowadziła nas do tematu M. Żak- Baraniak. - Siedzi sobie spokojnie na żerdzi w wolierze. Jest w lepszej kondycji, bo jest w stanie podlatywać. Za dwa, trzy tygodnie wypuścimy ją. Czapla z kolei nie mogła ustać na nogach, przewracała się. W naszym gabinecie zabiegowym podaliśmy jej leki. Po kuracji odstawimy ją w naturalne miejsce, w którym bez problemu się odnajdzie.

 

Razem dla zwierząt

 

W trzech połączonych ze sobą kontenerach znajdują się część administracyjno-socjalna Ptasiego Azylu, szpitalik dla zwierząt i woliera zewnętrzna dla ptaków. Obiekt podłączono do mediów. Wykonawcą inwestycji był Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. 

 

Ptasi Azyl w nowej, lepszej wersji to wspólna inicjatywa miasta, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lasów Państwowych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał na modernizację placówki 180 tys. zł. Kolejne 180 tys. z własnego budżetu dorzuciło miasto. Lasy Państwowe za około 70 tys. zł sfinansowały zakup jednego z trzech kontenerów. Wsparcie merytoryczne zapewniła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

 

- Bardzo chciałbym podziękować rektorowi Strzyżewskiemu i prof. Jerzakowi, bez tych fascynatów nic by nie powstało – komplementował prezydent Janusz Kubicki. – Bardzo się cieszę, że studenci naszej uczelni połączą praktykę z teorią, a my pomożemy ptakom. Kolejnym krokiem będzie modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt. Jak widać  ekologia i ochrona przyrody nie są dla nas tylko pustym hasłem.

 

Bezpieczne woliery

 

W Lubuskiem brakuje ośrodków, które zajmują się leczeniem ptactwa, w Zielonej Górze-Starym Kisielinie jeszcze Gabriela i Mariusz Rosikowie im pomagają. Do ośrodka w ogrodzie botanicznym przyjmowane są chore ptaki z całego województwa: Żagania, Żar, Nowej Soli, Międzyrzecza i Słubic, a nawet zaobrączkowane bociany białe i bieliki z Niemiec. W mieście skrzydlatymi pacjentami są m.in. gołębie, wróble, sikorki, kosy, dzięcioły, kanie rude i czarne oraz krukowate, ale już nie gatunki łowne.

 

-  Zielona Góra jest wyjątkowym miastem, w którym bardzo pomaga się dziko żyjącym zwierzętom podkreśla prof. Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UZ. –  Ptasi Azyl to ważne miejsce, bo nie tylko tu wspieramy ptaki, ale naukowcy mają doskonałą okazję do badań przyrodniczych. Po zmianach jest o wiele więcej klatek, co pozwoli bezpiecznie oddzielić np. gołębia i orła bielika.

 

Radości nie ukrywał prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, rektor UZ. – To wspaniała inicjatywa kilku instytucji. Jestem pod ogromnym wrażeniem nowych obiektów dla ptaków. Dzikie ptactwo będzie miało idealne warunki do rekonwalescencji – mówił rektor UZ.

Nie tylko czyste powietrze

 

- Po raz pierwszy zbudowaliśmy obiekt z kontenerów, na początku pojawiła się krytyka, że taki obiekt to zły pomysł, zwłaszcza w sąsiedztwie lasu – dodaje Paweł Wysocki z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. – A to zespół eleganckich kontenerów, w którym swobodnie wybraliśmy zestaw pomieszczeń, w tym sanitariatów. Obiekt jest ocieplony i pięć razy tańszy niż murowany. W przyszłości wykorzystamy tę metodę budowlaną przy innych inwestycjach.

 

Piotr Barczak, członek rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: - Ważne jest dla nas nie tylko czyste powietrze, ale także wsparcie dla ochrony przyrody i edukacja ekologiczna. Ptasi Azyl pozwoli na spotkania z przyrodą całych rodzin, przedszkolaków, uczniów i seniorów.

 

- Do współpracy zaprosili nas miasto i uczelnia  - przekonuje Rafał Ozimiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra. – Z chęcią skorzystaliśmy z tej propozycji. I dzięki temu doskonałą opiekę znajdą wszystkie chore ptaki z całego terenu nadleśnictwa.

 

Ptasi Azyl został przeniesiony za ogród botaniczny.

 

Jest jeszcze jeden dobrodziej zwierzaków – zielonogórska firma Stelmet S.A, która ufunduje nowe ogrodzenie obiektu.

 

 

rk
grudzień 01, 2023

Miliony trafiły pod ziemię

Miasto teraz skutecznie obroni się przed deszczami. Zielonogórskie Wodociągi i…
grudzień 01, 2023

Remont przychodni w Starym Kisielinie

Rozmowy o przyszłości centrum medycznego przy ul. Pionierów Lubuskich 75…
listopad 30, 2023

J. Kubicki: Przy W69 nie ma ingerencji w tor. Prace idą sprawnie [ZDJĘCIA]

Jak przebiega przebudowa parku maszyn na stadionie żużlowym. - Prace…
listopad 24, 2023

„Inteligentne” światła usprawnią jazdę po mieście

Tego jeszcze nie było. Samochody i autobusy na kilku głównych…
listopad 24, 2023

Schronisko dla zwierząt nabiera kształtu. P. Wysocki: Oby pogoda pozwoliła nam dalej pracować [ZDJĘCIA]

Co się dzieje w schronisku dla bezdomnych zwierząt? – Mury…

Seniorzy w Baśniowym Zatoniu. Nowe Porozumienie Paradyskie. Zielonogórski sztab WOŚP z wizytą u Jurka Owsiaka

Miniony tydzień przyniósł wiele ciekawych newsów i wydarzeń. Podsumowanie zaczynamy od wizyty w Zatoniu, gdzie…

CRS na święta - Jak będzie otwarty basen?

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze poinformował, jak w ostatnich dniach roku, zwłaszcza…

Seniorzy licznie odwiedzili Zatonie [ZDJĘCIA]

„Baśniowe Zatonie” – świąteczna iluminacja w Parku Książęcym, wciąż przyciąga ludzi. Na sobotę prezydent Janusz…

Śnieg i światło [FELIETON]

W niedzielny wieczór na schodach spotkałem sąsiadkę: - Widział pan, jak pięknie wygląda rynek? -…

Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców

Zielonogórscy kierowcy pytają o inteligentne światła, dlatego przygotowaliśmy ściągę. Wyruszyliśmy w trasę wokół śródmieścia: dworzec…

Drzewko na święta. Miasto rozda choinki

Urząd miasta wspólnie z ZGK kolejny raz przygotował dla mieszkańców prezent na Boże Narodzenie -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.