Ptasi Azyl czeka na skrzydlatych przyjaciół [ZDJĘCIA / VIDEO]

Ptasi Azyl czeka na skrzydlatych przyjaciół  [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
Chore i zranione ptaki dojdą do siebie w szpitaliku w rozbudowanym Ptasim Azylu, który dzisiaj (23.05) otwarto w zielonogórskim ogrodzie botanicznym. Będą miały wygodnie, bo zamieszkały w eleganckich i co najważniejsze bezpiecznych kontenerach. - Bardzo chciałbym podziękować rektorowi Strzyżewskiemu i prof. Jerzakowi, bez tych fascynatów nic by nie powstało – komplementował prezydent Janusz Kubicki. – Bardzo się cieszę, że studenci naszej uczelni połączą praktykę z teorią, a my pomożemy ptakom. Kolejnym krokiem będzie modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt.

 

  

 

 

Byliśmy w środku. Oprowadziła nas mgr inż. Marlena Żak-Baraniak, pracownica Ptasiego Azylu i Instytutu Nauk Biologicznych UZ.

 

W nowym obiekcie są już pierwsi pacjenci, m.in. sroka i czapla, która akurat była opatrywana. Część skrzydlatych przebywa w ocieplanych pomieszczeniach. – Przyjęliśmy teraz sierpówkę ze zranionym skrzydłem (średniej wielkości ptak z rodziny gołębiowatych) – wprowadziła nas do tematu M. Żak- Baraniak. - Siedzi sobie spokojnie na żerdzi w wolierze. Jest w lepszej kondycji, bo jest w stanie podlatywać. Za dwa, trzy tygodnie wypuścimy ją. Czapla z kolei nie mogła ustać na nogach, przewracała się. W naszym gabinecie zabiegowym podaliśmy jej leki. Po kuracji odstawimy ją w naturalne miejsce, w którym bez problemu się odnajdzie.

 

Razem dla zwierząt

 

W trzech połączonych ze sobą kontenerach znajdują się część administracyjno-socjalna Ptasiego Azylu, szpitalik dla zwierząt i woliera zewnętrzna dla ptaków. Obiekt podłączono do mediów. Wykonawcą inwestycji był Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. 

 

Ptasi Azyl w nowej, lepszej wersji to wspólna inicjatywa miasta, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lasów Państwowych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał na modernizację placówki 180 tys. zł. Kolejne 180 tys. z własnego budżetu dorzuciło miasto. Lasy Państwowe za około 70 tys. zł sfinansowały zakup jednego z trzech kontenerów. Wsparcie merytoryczne zapewniła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

 

- Bardzo chciałbym podziękować rektorowi Strzyżewskiemu i prof. Jerzakowi, bez tych fascynatów nic by nie powstało – komplementował prezydent Janusz Kubicki. – Bardzo się cieszę, że studenci naszej uczelni połączą praktykę z teorią, a my pomożemy ptakom. Kolejnym krokiem będzie modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt. Jak widać  ekologia i ochrona przyrody nie są dla nas tylko pustym hasłem.

 

Bezpieczne woliery

 

W Lubuskiem brakuje ośrodków, które zajmują się leczeniem ptactwa, w Zielonej Górze-Starym Kisielinie jeszcze Gabriela i Mariusz Rosikowie im pomagają. Do ośrodka w ogrodzie botanicznym przyjmowane są chore ptaki z całego województwa: Żagania, Żar, Nowej Soli, Międzyrzecza i Słubic, a nawet zaobrączkowane bociany białe i bieliki z Niemiec. W mieście skrzydlatymi pacjentami są m.in. gołębie, wróble, sikorki, kosy, dzięcioły, kanie rude i czarne oraz krukowate, ale już nie gatunki łowne.

 

-  Zielona Góra jest wyjątkowym miastem, w którym bardzo pomaga się dziko żyjącym zwierzętom podkreśla prof. Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UZ. –  Ptasi Azyl to ważne miejsce, bo nie tylko tu wspieramy ptaki, ale naukowcy mają doskonałą okazję do badań przyrodniczych. Po zmianach jest o wiele więcej klatek, co pozwoli bezpiecznie oddzielić np. gołębia i orła bielika.

 

Radości nie ukrywał prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, rektor UZ. – To wspaniała inicjatywa kilku instytucji. Jestem pod ogromnym wrażeniem nowych obiektów dla ptaków. Dzikie ptactwo będzie miało idealne warunki do rekonwalescencji – mówił rektor UZ.

Nie tylko czyste powietrze

 

- Po raz pierwszy zbudowaliśmy obiekt z kontenerów, na początku pojawiła się krytyka, że taki obiekt to zły pomysł, zwłaszcza w sąsiedztwie lasu – dodaje Paweł Wysocki z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. – A to zespół eleganckich kontenerów, w którym swobodnie wybraliśmy zestaw pomieszczeń, w tym sanitariatów. Obiekt jest ocieplony i pięć razy tańszy niż murowany. W przyszłości wykorzystamy tę metodę budowlaną przy innych inwestycjach.

 

Piotr Barczak, członek rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: - Ważne jest dla nas nie tylko czyste powietrze, ale także wsparcie dla ochrony przyrody i edukacja ekologiczna. Ptasi Azyl pozwoli na spotkania z przyrodą całych rodzin, przedszkolaków, uczniów i seniorów.

 

- Do współpracy zaprosili nas miasto i uczelnia  - przekonuje Rafał Ozimiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra. – Z chęcią skorzystaliśmy z tej propozycji. I dzięki temu doskonałą opiekę znajdą wszystkie chore ptaki z całego terenu nadleśnictwa.

 

Ptasi Azyl został przeniesiony za ogród botaniczny.

 

Jest jeszcze jeden dobrodziej zwierzaków – zielonogórska firma Stelmet S.A, która ufunduje nowe ogrodzenie obiektu.

 

 

rk
czerwiec 09, 2023

Wysyp ofert na odbudowę wiaduktu

Aż 15 firm chce „naprawić” wschodnią nitkę wiaduktu na ul.…
czerwiec 01, 2023

Najpierw wiadukty, później estakady. Miasto szykuje drogowe nowości

Najpierw budowa brakującego wiaduktu, później rozbiórka i odbudowa kolejnego. Prezydent…
maj 31, 2023

Wysocki chwycił za piłę. Radny mebluje domki dla zwierząt w minizoo [WIDEO]

Szykujcie popcorn i zajmujcie wygodne miejsca! Radny Paweł Wysocki zaprasza…
maj 31, 2023

Nowa hala na terenie ZGK w Raculi. „Cały czas się rozwijamy i inwestujemy” [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że Zakład Gospodarki Komunalnej…
maj 26, 2023

Paweł Wysocki z kamerą wśród zwierząt [WIDEO]

Radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) zrzucił marynarkę, założył ogrodniczki, wziął…

Krzysztof Rutkowski w restauracji Casa Mia w Zielonej Górze. Co tam robił? (ZDJĘCIA)

W piątek, 9 czerwca, Krzysztof Rutkowski pojawił się w restauracji Casa Mia Zielonej Górze. Tym…

Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON]

W miniony weekend dwie duże społeczne organizacje świętowały stulecie: Polski Związek Łowiecki i Związek Ochotniczych…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.