Wybudują Ptasi Azyl - Skrzydlaci pacjenci zyskają nowy dom! [WIZUALIZACJE / ZDJĘCIA]

Wybudują Ptasi Azyl - Skrzydlaci pacjenci zyskają nowy dom! [WIZUALIZACJE / ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Ptasi Azyl w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, w którym przez ostatnie lata uratowano życie i zdrowie wielu dzikich ptaków. Placówka obecnie jest niewielka, ale wkrótce schronisko dla naszych skrzydlatych przyjaciół zyska nowe oblicze!

 

Ptasi Azyl działa w Zielonej Górze od 2016 roku. W tym czasie pomógł setkom skrzydlatych pacjentów, a jego pracownicy podjęli ponad półtora tysiąca interwencji. – Tylko w tym roku przyjęliśmy w Azylu 165 ptaków, które trafiały do nas z całego województwa. To były nie tylko gatunki występujące w miastach, ale także bieliki, kanie czy rude bociany. Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na taką pomoc jest obecnie bardzo duże – podkreśla dr Ewa Burda, która pracuje w placówce.

 

 

Więcej miejsca dla ptaków

Rosnące potrzeby Ptasiego Azylu nie pozostały niezauważone w zielonogórskim magistracie. – Mieszkańcy przynoszą coraz więcej ptaków. Ale warunki panujące na miejscu są niewystarczające, nie do końca odpowiadają potrzebom zwierząt, którymi trzeba się zajmować – wyjaśnia Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych.

– Dlatego powstała inicjatywa budowy nowego pięknego Azylu, aby znaleźć więcej miejsca do odpowiedniej opieki, ale też spełnić oczekiwania osób, które zajmują się dzikimi ptakami na co dzień. Uważam, że to wielki sukces, szczególnie że wokół tego projektu skupiły się różne instytucje – podkreśla W. Haręźlak. 

I faktycznie, dzięki współpracy urzędu miasta, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lasów Państwowych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się znaleźć środki na rozbudowę ptasiego schroniska w Ogrodzie Botanicznym. Inwestycja ma kosztować ok. 500 tys. zł i zakończyć się w listopadzie br.  

Za realizację inwestycji odpowiada Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W ramach prowadzonych prac powstaną m.in. nowe kontenery, woliery czy też podłączenie do mediów.  

- Włączyliśmy się w tą inicjatywę m.in. dlatego, że lubuskie odznacza się największą lesistością, ptaków na naszym terenie mamy sporo – twierdzi Marek Maciantowicz z Lasów Państwowych. - Czasami zdarzają się kolizje zwierząt z liniami energetycznymi czy z pojazdami. W takiej sytuacji leśnicy często przewożą ptaki do zielonogórskiego Azylu. Uznaliśmy, że warto, aby Nadleśnictwo Zielona Góra ufundowało jeden z nowych kontenerów.

 

Ptasie Okno Życia

Jestem z ciekawszych elementów nowego kompleksu będzie Ptasie Okno Życia. Na czym polega cała idea? – Kiedy pracowników Azylu nie będzie na miejscu, będą np. po godzinach pracy, każdy kto znajdzie takie zwierzę będzie mógł je tam zostawić i powiadomić nas telefonicznie, a my wtedy podejmiemy interwencję - tłumaczy dr Burda.

Z nowej inwestycji bardzo zadowolony jest prof. Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który sprawuje merytoryczną opiekę nad Ogrodem Botanicznym i Ptasim Azylem. – Dla nas jako uczelni jest to bardzo cenna rzecz, w nowym Azylu praktyki będą mogli odbywać studenci, na miejscu będzie też można zbierać cenne materiały badawcze na temat fauny naszego województwa – przekonuje prof. Jerzak. – Warto też pochwalić miasto, gdyż z tego co wiem, w naszym regionie tylko Zielona Góra inwestuje w Ptasi Azyl, podobne ośrodki są zazwyczaj prywatne lub stanowią element szkół.

 

 

md
czerwiec 09, 2023

Wysyp ofert na odbudowę wiaduktu

Aż 15 firm chce „naprawić” wschodnią nitkę wiaduktu na ul.…
czerwiec 01, 2023

Najpierw wiadukty, później estakady. Miasto szykuje drogowe nowości

Najpierw budowa brakującego wiaduktu, później rozbiórka i odbudowa kolejnego. Prezydent…
maj 31, 2023

Wysocki chwycił za piłę. Radny mebluje domki dla zwierząt w minizoo [WIDEO]

Szykujcie popcorn i zajmujcie wygodne miejsca! Radny Paweł Wysocki zaprasza…
maj 31, 2023

Nowa hala na terenie ZGK w Raculi. „Cały czas się rozwijamy i inwestujemy” [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że Zakład Gospodarki Komunalnej…
maj 26, 2023

Paweł Wysocki z kamerą wśród zwierząt [WIDEO]

Radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) zrzucił marynarkę, założył ogrodniczki, wziął…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

Jutro Boże Ciało. Sprawdźcie, którędy przejdzie procesja!

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w…

W Boże Ciało autobusy MZK pojadą inaczej!

Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. informuje, że w dniu 8 czerwca 2023 r. w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.