Wybudują Ptasi Azyl - Skrzydlaci pacjenci zyskają nowy dom! [WIZUALIZACJE / ZDJĘCIA]

Wybudują Ptasi Azyl - Skrzydlaci pacjenci zyskają nowy dom! [WIZUALIZACJE / ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Ptasi Azyl w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, w którym przez ostatnie lata uratowano życie i zdrowie wielu dzikich ptaków. Placówka obecnie jest niewielka, ale wkrótce schronisko dla naszych skrzydlatych przyjaciół zyska nowe oblicze!

 

Ptasi Azyl działa w Zielonej Górze od 2016 roku. W tym czasie pomógł setkom skrzydlatych pacjentów, a jego pracownicy podjęli ponad półtora tysiąca interwencji. – Tylko w tym roku przyjęliśmy w Azylu 165 ptaków, które trafiały do nas z całego województwa. To były nie tylko gatunki występujące w miastach, ale także bieliki, kanie czy rude bociany. Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na taką pomoc jest obecnie bardzo duże – podkreśla dr Ewa Burda, która pracuje w placówce.

 

 

Więcej miejsca dla ptaków

Rosnące potrzeby Ptasiego Azylu nie pozostały niezauważone w zielonogórskim magistracie. – Mieszkańcy przynoszą coraz więcej ptaków. Ale warunki panujące na miejscu są niewystarczające, nie do końca odpowiadają potrzebom zwierząt, którymi trzeba się zajmować – wyjaśnia Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych.

– Dlatego powstała inicjatywa budowy nowego pięknego Azylu, aby znaleźć więcej miejsca do odpowiedniej opieki, ale też spełnić oczekiwania osób, które zajmują się dzikimi ptakami na co dzień. Uważam, że to wielki sukces, szczególnie że wokół tego projektu skupiły się różne instytucje – podkreśla W. Haręźlak. 

I faktycznie, dzięki współpracy urzędu miasta, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lasów Państwowych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się znaleźć środki na rozbudowę ptasiego schroniska w Ogrodzie Botanicznym. Inwestycja ma kosztować ok. 500 tys. zł i zakończyć się w listopadzie br.  

Za realizację inwestycji odpowiada Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W ramach prowadzonych prac powstaną m.in. nowe kontenery, woliery czy też podłączenie do mediów.  

- Włączyliśmy się w tą inicjatywę m.in. dlatego, że lubuskie odznacza się największą lesistością, ptaków na naszym terenie mamy sporo – twierdzi Marek Maciantowicz z Lasów Państwowych. - Czasami zdarzają się kolizje zwierząt z liniami energetycznymi czy z pojazdami. W takiej sytuacji leśnicy często przewożą ptaki do zielonogórskiego Azylu. Uznaliśmy, że warto, aby Nadleśnictwo Zielona Góra ufundowało jeden z nowych kontenerów.

 

Ptasie Okno Życia

Jestem z ciekawszych elementów nowego kompleksu będzie Ptasie Okno Życia. Na czym polega cała idea? – Kiedy pracowników Azylu nie będzie na miejscu, będą np. po godzinach pracy, każdy kto znajdzie takie zwierzę będzie mógł je tam zostawić i powiadomić nas telefonicznie, a my wtedy podejmiemy interwencję - tłumaczy dr Burda.

Z nowej inwestycji bardzo zadowolony jest prof. Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który sprawuje merytoryczną opiekę nad Ogrodem Botanicznym i Ptasim Azylem. – Dla nas jako uczelni jest to bardzo cenna rzecz, w nowym Azylu praktyki będą mogli odbywać studenci, na miejscu będzie też można zbierać cenne materiały badawcze na temat fauny naszego województwa – przekonuje prof. Jerzak. – Warto też pochwalić miasto, gdyż z tego co wiem, w naszym regionie tylko Zielona Góra inwestuje w Ptasi Azyl, podobne ośrodki są zazwyczaj prywatne lub stanowią element szkół.

 

 

md
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…
listopad 15, 2022

Coraz bliżej końca rozbudowy Ptasiego Azylu - Przyjechały eleganckie kontenery [ZDJĘCIA]

Do rozbudowywanego Ptasiego Azylu w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym przyjechały już…
listopad 15, 2022

Woonerf przy ul. Kupieckiej staje się faktem! Za miesiąc poznamy projekt!

- Efekty prac projektowych poznamy za miesiąc. Woonerf staje się…
listopad 14, 2022

Kamienica przy Wąskiej po remoncie – była ruderą, a jest piękna! [ZDJĘCIA]

Zabytkowa kamienica przy ul. Wąskiej 9 była w bardzo złym…

Janusz Kubicki: Oszczędzamy! Rezygnujemy z promocji, reklam i hucznych obchodów jubileuszu

- Popatrzmy z jakim pietyzmem zarząd województwa ogłasza budowę pałacu marszałkowskiego. W tym trudnym czasie…

To ostatni dzień na wypożyczenie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jutro jednoślady jadą do serwisu

Jutro (1.12) charakterystyczne zielone rowery znikną z ulic. Kończy się sezon Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady…

Pojawiają się już świąteczne ozdoby w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Kto po zmierzchu przejeżdżał ul. Bohaterów Westerplatte, z pewnością poczuł już świąteczną atmosferę. Nasłupowe dekoracje…

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej…

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion…

Kiedyś w Zielonej Górze – Powstaje Kino Zuch!

Ciekawe czy bez odwilży październikowej i dojścia do władzy Władysława Gomułki powstałoby w mieście kino…

„Robocza” sesja rady miasta - Na agendzie apteki, nowe pomniki przyrody i plany miejscowe

Ostatnia sesja rady miasta, 29 listopada, miała wyjątkowo spokojny przebieg. Radni zajęli się wieloma formalnymi…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.