Remont w budynku Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii – lepsze warunki dla pacjentów [ZDJĘCIA / FILM]

Remont w budynku Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii – lepsze warunki dla pacjentów [ZDJĘCIA / FILM] fot. Bartosz Mirosławski
Trwa generalny remont na parterze budynku zielonogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii i Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Osób Uzależnionych i Współuzależnionych ” LOPiT”. To inwestycja z budżetu obywatelskiego, na którą zagłosowało około 2 tysiące zielonogórzan.

 

 

 

Na parterze kurzy się niemiłosiernie. Trzeba zatykać uszy, bo wiertarki pracują na pełnych obrotach. Odnawiane są pomieszczenia oddziału dziennego, do terapii grupowej, gabinet lekarski, sanitariaty, korytarz oraz dwie poczekalnie dla pacjentów. Zmienia się układ komunikacyjny w budynku. Wymieniane są też wszystkie instalacje: elektryczna, gazowa i wodno-kanalizacyjna. To nie jest pierwszy remont. Dzięki poprzednim edycjom budżetu obywatelskiego wykonano projekt rozbudowy ośrodka o dwie kondygnacje i modernizacji dotychczasowych pomieszczeń. Wzmocniono fundamenty obiektu, a bez tego kroku nie byłoby kolejnych etapów inwestycji. Rok temu zmodernizowano piwnice, które znajdowały się w fatalnym stanie – brakowało nawet wentylacji. Wykonano przyłącze kanalizacji sanitarnej. Pacjenci mają też do dyspozycji siłownię. Ta część prac pochłonęła blisko 1 mln 200 tys. zł.

Przyjazne warunki dla kadry i pacjentów

- Po zmianach zaprosimy pacjentów do przyjaznych, nowoczesnych i lepiej wyposażonych gabinetów - cieszy się dr hab. Dorota Rybczyńska-Abdel Kawy, dyrektor Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Osób Uzależnionych i Współuzależnionych „LOPIT”, specjalista psychoterapii uzależnień. – Zależy nam też na tym, aby nasi specjaliści pracowali w bardziej komfortowych warunkach. Bardzo dziękujemy za pomoc panu prezydentowi Januszowi Kubickiemu i pracownikom urzędu miasta. Będziemy prosili o dodatkową pomoc, bo do remontu i wyposażenia mamy jeszcze dwie kondygnacje. Nasze działania nie byłyby też możliwe bez wsparcia mieszkańców, którzy bardzo chętnie zagłosowali na projekt – zaznacza D. Rybczyńska-Abdel Kawy.

Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii zajmuje się szeroko pojętą pomocą osobom uzależnionym ryzykownie przyjmującym substancje psychoaktywne oraz z osobom z zaburzeniami behawioralnymi a także ich bliskim. Świadczy usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, prowadząc poradnie leczenia uzależnień od substancji psychoaktywnych, alkoholu, zajmuje się też wsparciem osób współuzależnionych. W zakresie działalności jest oddział dzienny dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, hostel dla uzależnionych i program leczenia substytucyjnego (stosowanie produktów leczniczych lub środków odurzających, które działają na tzw. receptor opiodowy). Dodatkowo od 2022 r. w budynku przy al. Słowackiego 12 funkcjonuje Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży. Ośrodek uruchomił też program pilotażowy odziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.

– Nasza kadra składa się z lekarzy psychiatrów, tym specjalisty w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży psychologów, kilkunastu specjalistów psychoterapii uzależnień, psychoterapeutów rodzinnych oraz pielęgniarek – dopowiada Piotr Bandosz, asystent dyrektor LOPiT.

To demokratyczna choroba

A kto korzysta z pomocy w ośrodku? - Obserwujemy sukcesywny przyrost pacjentów w różnych kategoriach wiekowych – osób młodych, w wieku średnim i mocno dojrzałym – wyjaśnia dr hab. Dorota Rybczyńska-Abdel Kawy. – To mężczyźni i kobiety o różnym statusie ekonomicznym i kapitale kulturowym. Warto wyprostować kilka stereotypów. Nie ma podziału na narkotyki „miękkie” i „twarde”, wszystkie substancje psychoaktywne są tak samo szkodliwe. Coraz częściej mamy do czynienia z uzależnieniem krzyżowym od kilku substancji jednocześnie, choć jedna z nich zawsze dominuje. To trudna sytuacja, bo nawet jak ktoś poradzi sobie z jednym uzależnieniem, nie oznacza, że wygra z drugim. Pamiętajmy, że uzależnienie to śmiertelna choroba! I to nieprawda, że dotyka tylko osób mało wykształconych i o niskim statusie ekonomicznym. A to bardzo demokratyczne schorzenie, cierpią na niego zarówno prawnicy i lekarze, jak i bezrobotni. Wiele osób umiejętnie się maskuje, odnoszą wiele sukcesów zawodowych i nikt nawet nie podejrzewa, że chorują.

Wykonawcą zadania jest Zakład Remontowo-Montażowy „MARTEX” Grzegorz Chudy, jego koszt to 455 tys. 100 zł. Więcej niż planowano. Prezydent Janusz Kubicki zdecydował się jednak dołożyć brakującą kwotę do tego zadania.

 

 

rk
wrzesień 28, 2022

Rusza remont ważnego skrzyżowania! Umowa podpisana! [ZDJĘCIA / WIZUALIZACJE]

Dzisiaj (28.09) prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z firmą Bud-Dróg…
wrzesień 23, 2022

Dzięki inwestycjom i wsparciu miasta działkowcy z ROD „Związkowiec” ruszyli do przodu! [ZDJĘCIA]

Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, w Rodzinnych Ogrodach Działkowych…
wrzesień 23, 2022

Druga kondygnacja gotowa, za chwilę pora na dach [ZDJĘCIA]

W błyskawicznym tempie rośnie nowe skrzydło zakładu pielęgnacyjno - opiekuńczego…
wrzesień 16, 2022

Chynów z nowymi lampami – jest bezpieczniej

Miasto oświetliło kilkanaście ulic na osiedlu Kolorowym. Inwestycję wywalczyli mieszkańcy…
wrzesień 07, 2022

Ruszył remont uliczek w Raculce [ZDJĘCIA]

Na pierwszy ogień poszła ulica Przewalskiego (od ul. Strzemiennej do…

Spacerujący po Parku Tysiąclecia widzą: ruszyły prace! [ZDJĘCIA]

Na tę inwestycję przyszło nam poczekać, ale Park Tysiąclecia już zmienia swoje oblicze. Trwają prace…

Poseł Łukasz Mejza o lubuskiej marszałek: Ciocia Ela przypomina Cruelle De Mon

Cruella De Mon to czarny charakter z bajki „101 dalmatyńczyków” i jeden z najbardziej kultowych…

Rośliny wielosezonowe będą dłużej cieszyć oczy [ZDJĘCIA]

Zauważyliście, jak zazieleniły się zielonogórskie trawniki? To pewnie przez te deszcze i mżawki. A będzie…

Filip Czeszyk: PiS niszczy przyszłość naszych dzieci

- To jest świadoma polityka PiSu. Niszczenie systemu i bardzo niskie opłacanie nauczycieli będzie prowadziło…

ABBA znowu przy grillu! Tym razem dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Zielonogórska ABBA, czyli Andrzej Bocheński i Brachmański Andrzej ponownie wcielili się w rolę kucharzy. Tym…

W wojsku zarobisz nawet 4560 zł! Nabór cały czas trwa, ilość chętnych rośnie

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW), stała się bardzo atrakcyjną propozycją na rynku pracy w Polsce.…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.