Ruszyła odbudowa wiaduktu! [ZDJĘCIA]

Ruszyła odbudowa wiaduktu! [ZDJĘCIA] fot. um
Firma Nowak-Mosty już przejęła plac budowy przy ul. Zjednoczenia. Prace przy odbudowie nitki wschodniej wiaduktu (w stronę marketu Kaufland) rozpoczną się od rozbiórki tzw. stóp fundamentowych.

 

Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej ma 18 miesięcy na zakończenie zadania. - Jak zapewnia jednak prezes firmy Władysław Nowak, wstępny harmonogram zakłada koniec prac w grudniu 2024 r., co pozwoli na przyspieszenie rozpoczęcia inwestycji na nitce zachodniej (jadąc w stronę ronda PCK) – informuje Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w urzędzie miasta. I dodaje: - Prace ruszyły – po zabezpieczeniu terenu budowy rozpoczęła się rozbiórka stóp fundamentowych, które pozostały po rozbiórce ustroju nośnego obiektu. W najbliższym czasie planowane są badania i montaż pali pod fundamenty.

Wartość zadania wynosi 25 mln 441 tys. 22 zł (kwota brutto). Umowę z wykonawcą prezydent Janusz Kubicki podpisał pod koniec sierpnia. - Od lat konsekwentnie rozwiązujemy nawet najtrudniejsze problemy w mieście. Dziękuję posłowi Jerzemu Maternie za wsparcie w kwestii wiaduktu – mówił w „Łączniku”, gospodarz miasta.

- Wiadukt ma to do siebie, że zbudowany jest z elementów prefabrykowanych. Ich się nie wylewa na budowie, one przyjeżdżają z fabryki i są nasuwane na obiekt. Tu nie powinno być większych problemów. Na tym obiekcie nie odbywa się ruch. Wszyscy jeździmy wiaduktem zachodnim, wykonawca spokojnie może zająć się wschodnią nitką – uzupełnia Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami.

Przypomnijmy. Miasto dostało z rządowej rezerwy subwencji ogólnej, około 40 mln zł dofinansowania na prace na ul. Zjednoczenia. Dotacja do tej strategicznej inwestycji dla układu komunikacyjnego Zielonej Góry, może wynieść maksymalnie 50 proc. wartości robót. W związku niewykorzystana kwota subwencji będzie przeznaczona na realizację drugiego, zachodniego wiaduktu (wcześniej trzeba go rozebrać). W planach jest realizacja inwestycji w latach 2025-2026.

Wiadukt trzeba rozebrać, bo przy okazji remontu okazało się, że jego konstrukcja jest w fatalnym stanie. Z ekspertyzy naukowców z UZ zleconej przez miasto, wyszło, że wiadukt trzeba wyburzyć i zbudować od podstaw. Wiadukty na ul. Zjednoczenia powstały w latach 70., kilkukrotnie były naprawiane.

 

(rk)
wrzesień 26, 2023

Dach kamienicy przy ul. Żeromskiego jak nowy! [ZDJĘCIA]

Każda rewitalizacja zabytkowej kamienicy zaczyna się od dachu. Tak było…
wrzesień 26, 2023

Zielonogórskie kamienice pięknieją z roku na rok [ZDJĘCIA]

Tym razem prezentujemy budynek przy ul. Drzewnej 17, który zyskał…
wrzesień 26, 2023

R. Górski: Dzieje się na budowie drogi dla rowerów przy ul. Nowej [ZDJĘCIA]

Rowerzyści trzymają rękę na pulsie i monitorują postęp pracy przy…
wrzesień 13, 2023

W Suchej otwarto nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]

W sołectwie Sucha był jeden plac zabaw (za kościołem), ale…
wrzesień 12, 2023

Na ul. Wrocławskiej spore zmiany. Już niebawem koniec utrudnień

Dodatkowy pas ruchu, mniejsze wysepki i przeniesione przejście dla pieszych.…

Wiemy jakie będą opłaty za parking przy Palmiarni! [ZDJĘCIA]

Jak informuje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, w połowie października ruszy system poboru opłat…

KASZA z ogórkiem kiszonym od mamy, zamiast kiełbasy wyborczej [FILM / ZDJĘCIA]

We wtorek, 3 października, Zielona Górą odwiedził Szymon Hołownia. Ze smakiem zjadł kaszę od Rafała…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.