Trasa Aglomeracyjna dłuższa i powstanie nowe rondo

Trasa Aglomeracyjna dłuższa i powstanie nowe rondo fot. dron wzg
Miasto szykuje się do budowy drugiego odcinka Trasy Aglomeracyjnej (ulica Herberta). Droga połączy centrum miasta z Trasą Północną. Koszt inwestycji to ok. 80 mln zł. Pieniądze miałyby pochodzić z rządowego Polskiego Ładu.  

Nabór do drugiej edycji Polskiego Ładu - Program Inwestycji Strategicznych potrwa do 15 lutego. Miasta mają możliwość złożyć trzy wnioski: do 5 mln zł, do 30 mln zł oraz do 65 mln zł. I w tej ostatniej grupie Zielona Góra zgłosi budowę drugiego odcinka Trasy Aglomeracyjnej. - Ta droga jest niezbędna, choćby ze względu na budowę nowego osiedla Leśny Dwór - mówi prezydent Janusz Kubicki. - Planowany odcinek połączyłby się z mającą powstać w najbliższych latach obwodnicą zachodnią.

Na Trasie Północnej - między rondem Piastów Śląskich (wyjazd na Krosno Odrzańskie) i rondem Ireny Sendlerowej (wyjazd na Przylep) - planowane jest nowe rondo. Z jednej strony będzie to wylot na projektowaną obwodnicę zachodnią, z drugiej - na Trasę Aglomeracyjną. Pobiegnie ona w okolicy zakładów budowlanych oraz producenta kostki brukowej, a jej odnoga - w stronę budowanego osiedla Leśny Dwór. Dalej trasa pobiegnie wzdłuż linii kolejowej. Na wysokości ul. Chemicznej, Zimnej (ale po południowej stronie torów) - w okolicy hurtowni z akcesoriami meblowymi - powstanie nowy wiadukt. Obecnie w tym rejonie istnieją dwa stare, poniemieckie wiadukty. Dalej trasa poprowadzi w stronę osiedla Zacisze i połączy się z rondem Haliny Lubicz (skrzyżowanie ul. Zacisze z Prostą i Działkową).

Działkowcy mogą spać spokojnie. Ogródki nie zostaną zlikwidowane. Nowa droga zakończy się na wspominanym rondzie. - Na nowej trasie planujemy skrzyżowania między innymi w sąsiedztwie osiedla Leśny Dwór, ul. Foluszowej i w okolicy budowanych właśnie bloków na os. Zacisze - tłumaczy Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie. - O szczegółach jeszcze dyskutujemy z projektantem. Droga będzie jednojezdniowa. Jednak na niektórych odcinkach trasy pojawią się trzy pasy ruchu.

Przypomnijmy. Trasa Aglomeracyjna odciążyła ulicę Bohaterów Westerplatte i aleję Wojska Polskiego. Pod koniec maja 2019 r. zakończono pierwszy etap budowy tej drogi. Na miejscu dawnych torów kolejowych powstał odcinek, który połączył ul. Dąbrowskiego z ul. Zjednoczenia, na której wybudowano rondo. Teraz czas na etap drugi. Chodzi o połączenie tej drogi z Trasą Północną, a przede wszystkim z nowo budowanym osiedlem Leśny Dwór.

W ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu Zielona Góra otrzyma od rządu 29 mln zł na zagospodarowanie miejskiego kąpieliska przy ul. Botanicznej (zalew w Ochli) oraz 4,9 mln złotych na rewitalizację Parku Tysiąclecia.

rk-łz
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …

Gdy polityka bierze górę [FELIETON]

Dawniej ludzie wysyłali z wakacji pocztówki. Otrzymanie takich pozdrowień zawsze było przyjemne, a wielu kolekcjonowało…

Sierpień 1979 w Zielonej Górze - W jeden dzień ze stanu pracowników MZK zniknęło 23…

Wyobraźcie sobie - w jeden dzień ze stanu pracowników MZK zniknęło 23 kierowców. Nie było…

Tych trunków nie można przegapić! Nowe etykiety Winobraniowych Win Jubileuszowych! [ZDJĘCIA]

To asy tegorocznego Winobrania! Przyjrzyjcie się dokładnie etykietom w stylu art deco, które wspólnie z…

Uchodźcy relokowani - Hala posprzątana - Wracają sportowcy [ZDJĘCIA]

Zostanie do zrobienia jeszcze drobny remont i do hali akrobatycznej przy ul. Urszuli powrócą sportowcy.…

Kiedyś górowała nad centrum Zielonej Góry – miejska gazownia

Kiedyś górowała nad centrum Zielonej Góry – miejska gazownia - pisze Tomasz Czyżniewski. - W…

Weekend w Zielonej Górze z telewizyjnym reality-show w samym sercu miasta!

Weekend upłynie też pod znakiem rywalizacji w samym sercu miasta. U stóp deptaka odbędzie się…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.