Ulubione targowisko zielonogórzan. Kiedy modernizacja targu przy Owocowej? [WIZUALIZACJE]

Ulubione targowisko zielonogórzan. Kiedy modernizacja targu przy Owocowej? [WIZUALIZACJE]
O remoncie ryneczku przy ul. Owocowej mówi się już od lat. Nic w tym dziwnego, bowiem zniszczone stragany, rdzawe szczęki i wszechobecna szarość nie robią dobrego wrażenia. Ale zarządzająca tym terenem „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Zielonej Górze od lat zbiera fundusze na modernizację. Co więc stoi na przeszkodzie remontu? 

 

Problematyczne plany

Każdy, kto przyjeżdża na ryneczek przy ul. Owocowej zdaje sobie sprawę, że postawienie auta w pobliżu targowiska może być problematyczne. Wąska jednokierunkowa dojazdowa ulica i ograniczona liczba miejsc parkingowych przy Fabrycznej, Owocowej i Przemysłowej są znanym powszechnie faktem.  Ale nie każdy już wie, że w planach zagospodarowania przestrzennego wytyczono jeszcze jedną ulicę, biegnącą między Przemysłową a Owocową. Realizacja drogi ograniczyła by działalność targowiska o około 40 stanowisk handlowych. Czy była to przymiarka do budownictwa mieszkaniowego? Nie wiadomo, aIe to właśnie z tego powodu popularne targowisko do dziś nie doczekało się modernizacji.

- Nie wiem, z jakiego powodu wpisano w plan drogę biegnącą przez nasze targowisko, nikt tego z nami nie konsultował. O wszystkim dowiedzieliśmy się w 2010 roku w momencie, kiedy plan był już zatwierdzony – twierdzi Jolanta Kossowska, prezes zielonogórskiego Społem, który jest właścicielem targowiska.  Już w 2011r. podjęliśmy działania mające na w celu wykreślenie drogi.  W 2020r. przedłożyliśmy w urzędzie miasta kolejny wniosek o zmianę planu miejscowego. W załączeniu przedłożyliśmy koncepcję modernizacji targowiska. We współpracy z radnym Pawłem Zalewskim przeprowadziliśmy w ostatnim czasie konsultacje społeczne dotyczące zmiany planu zagospodarowania, tak aby móc przystąpić do modernizacji targowiska. Te zakończyły się na jesieni 2021 roku. Teraz czekamy na decyzję radnych miasta w tej sprawie.

 

 

 

Modernizacja targowiska

Radny Zalewski jest przychylny planom Społem. – Widziałem koncepcję modernizacji przygotowaną przez właścicieli rynku i bardzo mi się podoba. Całość ma wpasować się w architektoniczny klimat okolicznej przemysłowej zabudowy – zaznacza radny. Czego możemy się spodziewać?

Według koncepcji Społem targowisko przy ul. Owocowej w dalszym ciągu będzie miało charakter ryneczku, ale bardziej przyjaznego dla wystawców jak i kupujących. – Od strony ul. Przemysłowej zamierzamy postawić dwie duże zadaszone wiaty, łącznie na 40 pojazdów, a od ul. Fabrycznej dwie nieco mniejsze na ok. 22 miejsca dla rolników. Z kolei od ul. Tylnej stanie wiata na osiem stanowisk handlowych, jedna mniejsza wiata również od ul. Przemysłowej i podobna w centrum rynku, a całość dopełnią pawilony i magazyny, gdzie wystawczy będą mogli przechowywać towary. Oczywiście nie pominiemy stworzenia nowych alejek oraz podłączenia wody i prądu dla sprzedających. Przy Przemysłowej stworzymy też dodatkowe 23 miejsca parkingowe dla klientów – zaznacza Kossowska.

Według koncepcji opracowanej w 2020 roku modernizacja ma zamknąć się w 6 mln zł. – Zdajemy sobie sprawę, że dziś ta kwota może być większa ze względu na rosnące koszty. Ale od pewnego czasu zbieramy własne środki, remont nie będzie obciążał wystawców. Jeśli tylko rada miasta zgodzi się na zmiany zaczniemy szukać również zewnętrznego dofinansowania – twierdzi prezes Społem.

Kiedy możemy spodziewać się zmian przy Owocowej? – Przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego zajmuje zazwyczaj rok, więc mam nadzieję, że radni przegłosują to na jesieni 2022 – wyjaśnia radny Zalewski. – Konkretne plany modernizacji to pół roku, a wykonanie remontu to 6-8 miesięcy. Zakładamy, że prace modernizacyjne będą wykonywane etapami, aby targowisko cały czas działało – mówi Kossowska.

 

Drożej czy taniej?

Czy sprzedających czekają w takim razie podwyżki? – W naszej firmie przyjęliśmy zasadę, że nie podnosimy cen skokowo, ale o poziom inflacji. Zamierzamy się tego trzymać. W najbliższym czasie usuniemy z targowiska zbędne wyposażenie, które jest własnością spółdzielni i uporządkujemy cały teren, na tyle ile jest to możliwe, bowiem niemal 70 proc. stojącej tam infrastruktury to własność samych wystawców – twierdzi prezes Kossowska.

 

 

md
grudzień 01, 2023

Miliony trafiły pod ziemię

Miasto teraz skutecznie obroni się przed deszczami. Zielonogórskie Wodociągi i…
grudzień 01, 2023

Remont przychodni w Starym Kisielinie

Rozmowy o przyszłości centrum medycznego przy ul. Pionierów Lubuskich 75…
listopad 30, 2023

J. Kubicki: Przy W69 nie ma ingerencji w tor. Prace idą sprawnie [ZDJĘCIA]

Jak przebiega przebudowa parku maszyn na stadionie żużlowym. - Prace…
listopad 24, 2023

„Inteligentne” światła usprawnią jazdę po mieście

Tego jeszcze nie było. Samochody i autobusy na kilku głównych…
listopad 24, 2023

Schronisko dla zwierząt nabiera kształtu. P. Wysocki: Oby pogoda pozwoliła nam dalej pracować [ZDJĘCIA]

Co się dzieje w schronisku dla bezdomnych zwierząt? – Mury…

Seniorzy w Baśniowym Zatoniu. Nowe Porozumienie Paradyskie. Zielonogórski sztab WOŚP z wizytą u Jurka Owsiaka

Miniony tydzień przyniósł wiele ciekawych newsów i wydarzeń. Podsumowanie zaczynamy od wizyty w Zatoniu, gdzie…

CRS na święta - Jak będzie otwarty basen?

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze poinformował, jak w ostatnich dniach roku, zwłaszcza…

Seniorzy licznie odwiedzili Zatonie [ZDJĘCIA]

„Baśniowe Zatonie” – świąteczna iluminacja w Parku Książęcym, wciąż przyciąga ludzi. Na sobotę prezydent Janusz…

Śnieg i światło [FELIETON]

W niedzielny wieczór na schodach spotkałem sąsiadkę: - Widział pan, jak pięknie wygląda rynek? -…

Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców

Zielonogórscy kierowcy pytają o inteligentne światła, dlatego przygotowaliśmy ściągę. Wyruszyliśmy w trasę wokół śródmieścia: dworzec…

Drzewko na święta. Miasto rozda choinki

Urząd miasta wspólnie z ZGK kolejny raz przygotował dla mieszkańców prezent na Boże Narodzenie -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.