Ulubione targowisko zielonogórzan. Kiedy modernizacja targu przy Owocowej? [WIZUALIZACJE]

Ulubione targowisko zielonogórzan. Kiedy modernizacja targu przy Owocowej? [WIZUALIZACJE]
O remoncie ryneczku przy ul. Owocowej mówi się już od lat. Nic w tym dziwnego, bowiem zniszczone stragany, rdzawe szczęki i wszechobecna szarość nie robią dobrego wrażenia. Ale zarządzająca tym terenem „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Zielonej Górze od lat zbiera fundusze na modernizację. Co więc stoi na przeszkodzie remontu? 

 

Problematyczne plany

Każdy, kto przyjeżdża na ryneczek przy ul. Owocowej zdaje sobie sprawę, że postawienie auta w pobliżu targowiska może być problematyczne. Wąska jednokierunkowa dojazdowa ulica i ograniczona liczba miejsc parkingowych przy Fabrycznej, Owocowej i Przemysłowej są znanym powszechnie faktem.  Ale nie każdy już wie, że w planach zagospodarowania przestrzennego wytyczono jeszcze jedną ulicę, biegnącą między Przemysłową a Owocową. Realizacja drogi ograniczyła by działalność targowiska o około 40 stanowisk handlowych. Czy była to przymiarka do budownictwa mieszkaniowego? Nie wiadomo, aIe to właśnie z tego powodu popularne targowisko do dziś nie doczekało się modernizacji.

- Nie wiem, z jakiego powodu wpisano w plan drogę biegnącą przez nasze targowisko, nikt tego z nami nie konsultował. O wszystkim dowiedzieliśmy się w 2010 roku w momencie, kiedy plan był już zatwierdzony – twierdzi Jolanta Kossowska, prezes zielonogórskiego Społem, który jest właścicielem targowiska.  Już w 2011r. podjęliśmy działania mające na w celu wykreślenie drogi.  W 2020r. przedłożyliśmy w urzędzie miasta kolejny wniosek o zmianę planu miejscowego. W załączeniu przedłożyliśmy koncepcję modernizacji targowiska. We współpracy z radnym Pawłem Zalewskim przeprowadziliśmy w ostatnim czasie konsultacje społeczne dotyczące zmiany planu zagospodarowania, tak aby móc przystąpić do modernizacji targowiska. Te zakończyły się na jesieni 2021 roku. Teraz czekamy na decyzję radnych miasta w tej sprawie.

 

 

 

Modernizacja targowiska

Radny Zalewski jest przychylny planom Społem. – Widziałem koncepcję modernizacji przygotowaną przez właścicieli rynku i bardzo mi się podoba. Całość ma wpasować się w architektoniczny klimat okolicznej przemysłowej zabudowy – zaznacza radny. Czego możemy się spodziewać?

Według koncepcji Społem targowisko przy ul. Owocowej w dalszym ciągu będzie miało charakter ryneczku, ale bardziej przyjaznego dla wystawców jak i kupujących. – Od strony ul. Przemysłowej zamierzamy postawić dwie duże zadaszone wiaty, łącznie na 40 pojazdów, a od ul. Fabrycznej dwie nieco mniejsze na ok. 22 miejsca dla rolników. Z kolei od ul. Tylnej stanie wiata na osiem stanowisk handlowych, jedna mniejsza wiata również od ul. Przemysłowej i podobna w centrum rynku, a całość dopełnią pawilony i magazyny, gdzie wystawczy będą mogli przechowywać towary. Oczywiście nie pominiemy stworzenia nowych alejek oraz podłączenia wody i prądu dla sprzedających. Przy Przemysłowej stworzymy też dodatkowe 23 miejsca parkingowe dla klientów – zaznacza Kossowska.

Według koncepcji opracowanej w 2020 roku modernizacja ma zamknąć się w 6 mln zł. – Zdajemy sobie sprawę, że dziś ta kwota może być większa ze względu na rosnące koszty. Ale od pewnego czasu zbieramy własne środki, remont nie będzie obciążał wystawców. Jeśli tylko rada miasta zgodzi się na zmiany zaczniemy szukać również zewnętrznego dofinansowania – twierdzi prezes Społem.

Kiedy możemy spodziewać się zmian przy Owocowej? – Przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego zajmuje zazwyczaj rok, więc mam nadzieję, że radni przegłosują to na jesieni 2022 – wyjaśnia radny Zalewski. – Konkretne plany modernizacji to pół roku, a wykonanie remontu to 6-8 miesięcy. Zakładamy, że prace modernizacyjne będą wykonywane etapami, aby targowisko cały czas działało – mówi Kossowska.

 

Drożej czy taniej?

Czy sprzedających czekają w takim razie podwyżki? – W naszej firmie przyjęliśmy zasadę, że nie podnosimy cen skokowo, ale o poziom inflacji. Zamierzamy się tego trzymać. W najbliższym czasie usuniemy z targowiska zbędne wyposażenie, które jest własnością spółdzielni i uporządkujemy cały teren, na tyle ile jest to możliwe, bowiem niemal 70 proc. stojącej tam infrastruktury to własność samych wystawców – twierdzi prezes Kossowska.

 

 

md
kwiecień 12, 2024

Chcesz wyremontować swoją zabytkową kamienicę? Złóż wniosek o dotację.

Kolejny raz z budżetu miasta popłyną pieniądze na ratowanie dachów,…
marzec 28, 2024

Mury pną się do góry! Przy ul. Suwalskiej powstają atrakcyjne mieszkania komunalne [ZDJĘCIA / WIDEO]

Na placu budowy przy ul. Suwalskiej praca wre! To właśnie…
marzec 22, 2024

CZAS NA MNIEJSZE DROGI

Zielonogórzanie często upominają się o remonty starych i budowę nowych…
marzec 21, 2024

Obwodnica Zachodnia będzie tańsza niż się spodziewano

Co z obwodnicą zachodnią Zielonej Góry? To jedno z pytań,…
marzec 13, 2024

JAK W CIECHOCINKU - ZNAMY DATĘ OTWARCIA PARKU TYSIĄCLECIA!

Co prawda park Tysiąclecia jeszcze sobie zimowo drzemie, ale tysiące…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

Trwa dystrybucja kart na kąpielisko H2Ochla [WIDEO/ZDJĘCIA]

Ponad 8 tysięcy osób odwiedziło w miniony weekend nowe kąpielisko w Ochli. Dni otwarte okazały…

Apteki w Zielonej Górze 24 na dobę! [DYŻURY]

Zielonogórzanie od 16 kwietnia mogą już zaopatrywać się w leki i środki medyczne również w…

Otwarcie Psituliska w maju! A co z kociarnią?

- W połowie maja nowe schronisko dla piesków będzie gotowe. Później oczywiście odbiory prowadzone przez…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.