Ulubione targowisko zielonogórzan. Kiedy modernizacja targu przy Owocowej? [WIZUALIZACJE]

Ulubione targowisko zielonogórzan. Kiedy modernizacja targu przy Owocowej? [WIZUALIZACJE]
O remoncie ryneczku przy ul. Owocowej mówi się już od lat. Nic w tym dziwnego, bowiem zniszczone stragany, rdzawe szczęki i wszechobecna szarość nie robią dobrego wrażenia. Ale zarządzająca tym terenem „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Zielonej Górze od lat zbiera fundusze na modernizację. Co więc stoi na przeszkodzie remontu? 

 

Problematyczne plany

Każdy, kto przyjeżdża na ryneczek przy ul. Owocowej zdaje sobie sprawę, że postawienie auta w pobliżu targowiska może być problematyczne. Wąska jednokierunkowa dojazdowa ulica i ograniczona liczba miejsc parkingowych przy Fabrycznej, Owocowej i Przemysłowej są znanym powszechnie faktem.  Ale nie każdy już wie, że w planach zagospodarowania przestrzennego wytyczono jeszcze jedną ulicę, biegnącą między Przemysłową a Owocową. Realizacja drogi ograniczyła by działalność targowiska o około 40 stanowisk handlowych. Czy była to przymiarka do budownictwa mieszkaniowego? Nie wiadomo, aIe to właśnie z tego powodu popularne targowisko do dziś nie doczekało się modernizacji.

- Nie wiem, z jakiego powodu wpisano w plan drogę biegnącą przez nasze targowisko, nikt tego z nami nie konsultował. O wszystkim dowiedzieliśmy się w 2010 roku w momencie, kiedy plan był już zatwierdzony – twierdzi Jolanta Kossowska, prezes zielonogórskiego Społem, który jest właścicielem targowiska.  Już w 2011r. podjęliśmy działania mające na w celu wykreślenie drogi.  W 2020r. przedłożyliśmy w urzędzie miasta kolejny wniosek o zmianę planu miejscowego. W załączeniu przedłożyliśmy koncepcję modernizacji targowiska. We współpracy z radnym Pawłem Zalewskim przeprowadziliśmy w ostatnim czasie konsultacje społeczne dotyczące zmiany planu zagospodarowania, tak aby móc przystąpić do modernizacji targowiska. Te zakończyły się na jesieni 2021 roku. Teraz czekamy na decyzję radnych miasta w tej sprawie.

 

 

 

Modernizacja targowiska

Radny Zalewski jest przychylny planom Społem. – Widziałem koncepcję modernizacji przygotowaną przez właścicieli rynku i bardzo mi się podoba. Całość ma wpasować się w architektoniczny klimat okolicznej przemysłowej zabudowy – zaznacza radny. Czego możemy się spodziewać?

Według koncepcji Społem targowisko przy ul. Owocowej w dalszym ciągu będzie miało charakter ryneczku, ale bardziej przyjaznego dla wystawców jak i kupujących. – Od strony ul. Przemysłowej zamierzamy postawić dwie duże zadaszone wiaty, łącznie na 40 pojazdów, a od ul. Fabrycznej dwie nieco mniejsze na ok. 22 miejsca dla rolników. Z kolei od ul. Tylnej stanie wiata na osiem stanowisk handlowych, jedna mniejsza wiata również od ul. Przemysłowej i podobna w centrum rynku, a całość dopełnią pawilony i magazyny, gdzie wystawczy będą mogli przechowywać towary. Oczywiście nie pominiemy stworzenia nowych alejek oraz podłączenia wody i prądu dla sprzedających. Przy Przemysłowej stworzymy też dodatkowe 23 miejsca parkingowe dla klientów – zaznacza Kossowska.

Według koncepcji opracowanej w 2020 roku modernizacja ma zamknąć się w 6 mln zł. – Zdajemy sobie sprawę, że dziś ta kwota może być większa ze względu na rosnące koszty. Ale od pewnego czasu zbieramy własne środki, remont nie będzie obciążał wystawców. Jeśli tylko rada miasta zgodzi się na zmiany zaczniemy szukać również zewnętrznego dofinansowania – twierdzi prezes Społem.

Kiedy możemy spodziewać się zmian przy Owocowej? – Przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego zajmuje zazwyczaj rok, więc mam nadzieję, że radni przegłosują to na jesieni 2022 – wyjaśnia radny Zalewski. – Konkretne plany modernizacji to pół roku, a wykonanie remontu to 6-8 miesięcy. Zakładamy, że prace modernizacyjne będą wykonywane etapami, aby targowisko cały czas działało – mówi Kossowska.

 

Drożej czy taniej?

Czy sprzedających czekają w takim razie podwyżki? – W naszej firmie przyjęliśmy zasadę, że nie podnosimy cen skokowo, ale o poziom inflacji. Zamierzamy się tego trzymać. W najbliższym czasie usuniemy z targowiska zbędne wyposażenie, które jest własnością spółdzielni i uporządkujemy cały teren, na tyle ile jest to możliwe, bowiem niemal 70 proc. stojącej tam infrastruktury to własność samych wystawców – twierdzi prezes Kossowska.

 

 

md
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…
listopad 15, 2022

Coraz bliżej końca rozbudowy Ptasiego Azylu - Przyjechały eleganckie kontenery [ZDJĘCIA]

Do rozbudowywanego Ptasiego Azylu w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym przyjechały już…
listopad 15, 2022

Woonerf przy ul. Kupieckiej staje się faktem! Za miesiąc poznamy projekt!

- Efekty prac projektowych poznamy za miesiąc. Woonerf staje się…
listopad 14, 2022

Kamienica przy Wąskiej po remoncie – była ruderą, a jest piękna! [ZDJĘCIA]

Zabytkowa kamienica przy ul. Wąskiej 9 była w bardzo złym…

Janusz Kubicki: Oszczędzamy! Rezygnujemy z promocji, reklam i hucznych obchodów jubileuszu

- Popatrzmy z jakim pietyzmem zarząd województwa ogłasza budowę pałacu marszałkowskiego. W tym trudnym czasie…

To ostatni dzień na wypożyczenie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jutro jednoślady jadą do serwisu

Jutro (1.12) charakterystyczne zielone rowery znikną z ulic. Kończy się sezon Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady…

Pojawiają się już świąteczne ozdoby w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Kto po zmierzchu przejeżdżał ul. Bohaterów Westerplatte, z pewnością poczuł już świąteczną atmosferę. Nasłupowe dekoracje…

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej…

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion…

Kiedyś w Zielonej Górze – Powstaje Kino Zuch!

Ciekawe czy bez odwilży październikowej i dojścia do władzy Władysława Gomułki powstałoby w mieście kino…

„Robocza” sesja rady miasta - Na agendzie apteki, nowe pomniki przyrody i plany miejscowe

Ostatnia sesja rady miasta, 29 listopada, miała wyjątkowo spokojny przebieg. Radni zajęli się wieloma formalnymi…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.