W Ogrodzie Botanicznym stanęła pierwsza inteligentna tężnia w Polsce! [ZDJĘCIA]

W Ogrodzie Botanicznym stanęła pierwsza inteligentna tężnia w Polsce! [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
- Nie trzeba jechać nad morze, żeby pooddychać jodem – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. W Ogrodzie Botanicznym stanęła tężnia solankowa fotowoltaiczna. – To inteligentne urządzenie, które włącza aerozol tylko, gdy czujniki wykryją osoby w pobliżu – tłumaczy Tomasz Drapiewski z Fundacji Laboratorium. W tężni można wdychać solankę z Zabłocia, która jest najbogatsza w minerały i cechuje ją najwyższa zawartość jodu na świecie. – Ogród Botaniczny kojarzy nam się głownie z atrakcjami dla dzieci. My, otwieramy się też na seniorów. Zapraszamy do tężni i na spacery kwietnymi alejami – mówi Paweł Wysocki (Zielona Razem). Z nowej tężni jednocześnie korzystać może kilkanaście osób.

 

Drewniana konstrukcja z ławeczkami i panelami fotowoltaicznymi stanęła w centrum Ogrodu Botanicznego tuż obok Wigwamu. To pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce – tężnia solankowa fotowoltaiczna. Inteligentne urządzanie generuje aerozol, który ma potwierdzone prozdrowotne właściwości. – Tężnia włącza się automatycznie, gdy czujniki wykryją osoby w pobliżu. Na ławeczkach może jednocześnie usiąść 10 osób. Osoby spacerujące wokół tężni, też skorzystają z leczniczych właściwości jodu – tłumaczy Tomasz Drapiewski z Fundacji Laboratorium.  

Oddychanie powietrzem z solankowym aerozolem ma działanie profilaktyczne i lecznicze. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solankowej wodzie wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Szczególnie istotne dla naszego zdrowia są pierwiastki jod, brom, wapń oraz magnez.

 

- Tężnia w Ogrodzie Botanicznym to prolog do szerszych działań tego typu. Przypomnę, że przy rewitalizacji Parku Tysiąclecia planujemy wybudowanie dużej tężni. W mieście pojawia się coraz więcej tzw. parków wielopokoleniowych, w których bawią się dzieci oraz trenuje młodzież i osoby starsze. Mamy też kwietne łąki i planujemy budowę ogrodu sensorycznego. Wszystko po to, aby zadbać o zdrowie – tłumaczy prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

 

Tężnia, to także jeden ze sposobów, aby zwrócić jeszcze większą uwagę seniorów na Ogród Botaniczny. – Nasz ogród i minizoo, kojarzą się głównie z atrakcjami dla dzieci. Owszem odwiedza nas sporo maluchów, ale bardzo często przychodzą z dziadkami. To będzie przyjemne z pożytecznym. Spacer alejkami ogrodu i możliwość oddychania solanką z Zabłocia to naprawdę fajna, a przede wszystkim zdrowa alternatywa na spędzenie popołudnia – mówi Paweł Wysocki (Zielona Razem), który opiekuje się ogrodem i minizoo.

 

Oprócz uruchomienia tężni w Ogrodzie Botanicznym odbył się także event z okazji Dnia Dziecka. – Chcemy jeszcze bardziej umilić i osłodzić ten dzień dzieciakom z naszych placówek oświatowych. Częstujemy ich zdrowymi łakociami, czyli pysznym miodem z naszych pasiek – mówi Paweł Wysocki. 

 

 

 

 wzg
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …

Gdy polityka bierze górę [FELIETON]

Dawniej ludzie wysyłali z wakacji pocztówki. Otrzymanie takich pozdrowień zawsze było przyjemne, a wielu kolekcjonowało…

Sierpień 1979 w Zielonej Górze - W jeden dzień ze stanu pracowników MZK zniknęło 23…

Wyobraźcie sobie - w jeden dzień ze stanu pracowników MZK zniknęło 23 kierowców. Nie było…

Tych trunków nie można przegapić! Nowe etykiety Winobraniowych Win Jubileuszowych! [ZDJĘCIA]

To asy tegorocznego Winobrania! Przyjrzyjcie się dokładnie etykietom w stylu art deco, które wspólnie z…

Uchodźcy relokowani - Hala posprzątana - Wracają sportowcy [ZDJĘCIA]

Zostanie do zrobienia jeszcze drobny remont i do hali akrobatycznej przy ul. Urszuli powrócą sportowcy.…

Kiedyś górowała nad centrum Zielonej Góry – miejska gazownia

Kiedyś górowała nad centrum Zielonej Góry – miejska gazownia - pisze Tomasz Czyżniewski. - W…

Weekend w Zielonej Górze z telewizyjnym reality-show w samym sercu miasta!

Weekend upłynie też pod znakiem rywalizacji w samym sercu miasta. U stóp deptaka odbędzie się…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.