W zajezdni MZK wybudują farmę fotowoltaiczną

W zajezdni MZK wybudują farmę fotowoltaiczną fot. fb mzk zg / freepik
W zajezdni MZK przy ul. Chemicznej powstanie farma fotowoltaiczna, a pozyskana w ten sposób energia, pozwoli w pierwszej fazie na 30-procentowe pokrycie zapotrzebowania na energię dla zasilania zajezdni i ładowania autobusów. – Będziemy rozwijać ten projekt, aby generować jak najwięcej czystej energii. Dbamy o środowisko i oszczędzamy – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Pasażerowie MZK zachwalają nowoczesne elektryczne, przegubowe mercedesy. Jesienią do miasta przyjadą kolejne „elektryki”. W sumie po zielonogórskich ulicach jeździ już 55 pojazdów na prąd. - Zielona Góra jest europejskim liderem elektromobilności w komunikacji miejskiej – mówi z dumą Kubicki.

 

W MZK trwa „zielona” rewolucja. Flota komunikacji zbiorowej w Zielonej Górze regularnie powiększa się o nowoczesne autobusy elektryczne. Na pętlach autobusowych pojawiają się stacje do ładowania pojazdów. Zmiany szykują się także w zajezdni przy ul. Chemicznej. Miasto przystąpiło do budowy farmy fotowoltaicznej, która wytworzy prąd do ładowania elektryków i do zasilania zajezdni. - Jesteśmy po etapie projektu. Firma, która ma zlecenie postawienia takiej farmy zakończyła etap projektowania i stara się o niezbędne pozwolenia. Prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia wejdzie już na teren zajezdni i rozpocznie budowę farmy – tłumaczy Robert Karwacki, prezes MZK. - Do końca września, a najpóźniej października farma powinna zostać uruchomiona. Jednak w pełni będzie pracować dopiero w przyszłym roku na wiosnę – dodaje. Pozyskana w ten sposób energia, pozwoli w pierwszej fazie na 30-procentowe pokrycie zapotrzebowania na energię dla zasilania zajezdni i ładowania autobusów.  

 

– Będziemy rozwijać ten projekt, aby generować jak najwięcej czystej energii – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. - Zielona Góra jest europejskim liderem elektromobilności w komunikacji miejskiej – dodaje z dumą.

 

Zmiany w MZK dostrzegają pasażerowie. Zielonogórzanie korzystający na co dzień ze zbiorowego transportu zachwalają nowoczesne elektryczne, przegubowe mercedesy. Jesienią do miasta przyjadą kolejne „elektryki”. W sumie po zielonogórskich ulicach jeździ już 55 pojazdów na prąd. - Dążymy do tego, aby flota miejskiego zakładu była w pełni elektryczna. Komunikacja zbiorowa musi być nowoczesna i atrakcyjna – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Farma fotowoltaiczna to inwestycja, która znacząco poprawi efektywność energetyczną transportu publicznego. Daje możliwość ładowania autobusów elektrycznych z zasilania alternatywnego w stosunku do energii z elektrociepłowni – produkcja odnawialnej energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca, zmniejszy globalne zużycie energii wykorzystywanej do transportu.

 

(łc)
czerwiec 09, 2023

Wysyp ofert na odbudowę wiaduktu

Aż 15 firm chce „naprawić” wschodnią nitkę wiaduktu na ul.…
czerwiec 01, 2023

Najpierw wiadukty, później estakady. Miasto szykuje drogowe nowości

Najpierw budowa brakującego wiaduktu, później rozbiórka i odbudowa kolejnego. Prezydent…
maj 31, 2023

Wysocki chwycił za piłę. Radny mebluje domki dla zwierząt w minizoo [WIDEO]

Szykujcie popcorn i zajmujcie wygodne miejsca! Radny Paweł Wysocki zaprasza…
maj 31, 2023

Nowa hala na terenie ZGK w Raculi. „Cały czas się rozwijamy i inwestujemy” [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że Zakład Gospodarki Komunalnej…
maj 26, 2023

Paweł Wysocki z kamerą wśród zwierząt [WIDEO]

Radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) zrzucił marynarkę, założył ogrodniczki, wziął…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

Jutro Boże Ciało. Sprawdźcie, którędy przejdzie procesja!

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w…

W Boże Ciało autobusy MZK pojadą inaczej!

Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. informuje, że w dniu 8 czerwca 2023 r. w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.