Weszła na dach, by zobaczyć nowy Promyk [ZDJĘCIA]

Weszła na dach, by zobaczyć nowy Promyk [ZDJĘCIA] fot. Igor Skrzyczewski UM
Zgodnie z planem przebiega rozbudowa Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „Promyk” przy ul. Głowackiego. Dzisiaj (19.04) plac budowy odwiedziła Wioleta Hareźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych. Chciała dokładnie przyjrzeć się inwestycji z lotu ptaka, dlatego weszła na dach! – Ten obiekt naprawdę robi wrażenie – cieszy się. – Hostel dla osób z niepełnosprawnością sprawi, że rodzice niesamodzielnych dzieci w wieku 40-50 lat mogą spać spokojnie.

 Byliśmy w nowo powstającym hostelu przy Promyku. – Wspólnie zwiedziliśmy salę rehabilitacyjną, sale dziennego pobytu, pokoje podopiecznych, zaplecze administracyjne i socjalne wraz z węzłami sanitarnymi przystosowanymi do potrzeb dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością (będzie można ich przebrać na specjalnych kozetkach) – mówi Magdalena Biniszkiewicz, dyrektor Promyka.

Wioleta Haręźlak ma poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Tym bardziej, że droga do rozbudowy Promyka o część hostelową była długa i wyboista. - Spełniają się marzenia rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową – mówi W. Hareźlak. – Zabiegali o tę inwestycję kilkanaście lat. Długo nie mogliśmy znaleźć na nią funduszy. Uwierzyłam, że to się uda, dopiero jak zobaczyłam pierwsze maszyny na budowie. Kiedy byłam na dachu nowego Promyka, uświadomiłam sobie, że hostel zajmuje najwięcej miejsca w całym obiekcie, bo tak duże są potrzeby stworzenia ośrodka. W Polsce zachodniej tylko Szczecin może się pochwalić taką inwestycją. Odwiedziłam podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Głowackiego i po raz kolejny zdałam sobie sprawę, że kiedy skończą 40, 50 lat byliby zdani wyłącznie na pomoc coraz bardziej schorowanych rodziców. Na szczęście, ich opiekunowie mogą już spać spokojnie, zapewnimy opiekę osobom z niepełnosprawnością przez całe życie – przekonuje. – Do 24 roku w Promyku, później na warsztatach terapii zajęciowej, w Domach Samopomocy i szkole specjalnej, a w wieku dojrzałym i u kresu życia w naszym nowym hostelu. Jestem szczęśliwa, że rodzice nie muszą martwić się już o ich bezpieczeństwo.

 

fot. Igor Skrzyczewski UM

 

Jak powiedziała nam Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w urzędzie miasta, udało się bezproblemowo wykonać połączenie konstrukcji nowego obiektu z istniejącym. Prace nie wpływają znacząco na funkcjonowanie obiektu Promyk.

-Nadal trwają prace przy budowie drogi dojazdowej do budowanego obiektu od strony ul. T. Kościuszki - powstał tam prefabrykowany mur – dopowiada M. Krajewska. - W trakcie wykonywane są wewnętrzne instalacje sanitarne i elektryczne. Mimo pogody, która nie sprzyja, wykonawca prowadzi roboty zgodnie z harmonogramem.

Zadanie wyceniono na 7 mln 775 tys. zł. Na placu budowy jest Zakład Budowlano-Remontowy Maciej Jakuboszczak. Planowany termin zakończenia inwestycji to 15 listopada 2021 r. Na budowie nie zabrakło „niespodzianek”, między innymi gruzowiska i starych fundamentów piwnicy na głębokości ok. trzech metrów.

Przypomnijmy. Promyk działa w dwukondygnacyjnym częściowo podpiwniczonym budynku przykrytym płaskim dachem. Miasto dobudowuje do niego dwa piętra. Obiekt zostanie podzielony na część rehabilitacyjną i mieszkalną (hostel). Na parterze będzie sala do rehabilitacji, szatnia z pełnym węzłem sanitarnym dla osób rehabilitowanych i poczekalnia dla rodziców. Na piętrze: sala dziennego pobytu, pokój odpoczynku z łazienką wyposażoną w kozetkę do przebierania i mobilny podnośnik. Na tej kondygnacji podopieczni Promyka skorzystają z jadalni z zapleczem kuchennym przystosowanym do obsługi przez firmę cateringową.

 

fot. Igor Skrzyczewski UM

 

Pomoc dla rodziców osób z niepełnosprawnością

Łącznie w części mieszkalnej zaplanowano 13 pokoi jednoosobowych z łazienkami. Na I piętrze będzie świetlica i kaplica z pokojem dla księdza.

Obecnie Promyk jest przeznaczony dla osób do 24 roku życia. Potem rodzice, którzy nie mają co zrobić z dziećmi, muszą zapewnić im opiekę na warsztatach terapii zajęciowej i w domach dziennego pobytu. Nowy hostel przyjmie osoby z upośledzeniem w stopniu głębokim, gdy rodzic np. ciężko zachoruje. Bo te dorosłe „dzieci” mają po 40, 50 lat, a ich rodzice 70 i więcej i często sami wymagają pomocy.

 

fot. Igor Skrzyczewski UM

 

 

rk
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…
listopad 15, 2022

Coraz bliżej końca rozbudowy Ptasiego Azylu - Przyjechały eleganckie kontenery [ZDJĘCIA]

Do rozbudowywanego Ptasiego Azylu w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym przyjechały już…
listopad 15, 2022

Woonerf przy ul. Kupieckiej staje się faktem! Za miesiąc poznamy projekt!

- Efekty prac projektowych poznamy za miesiąc. Woonerf staje się…
listopad 14, 2022

Kamienica przy Wąskiej po remoncie – była ruderą, a jest piękna! [ZDJĘCIA]

Zabytkowa kamienica przy ul. Wąskiej 9 była w bardzo złym…

Janusz Kubicki: Oszczędzamy! Rezygnujemy z promocji, reklam i hucznych obchodów jubileuszu

- Popatrzmy z jakim pietyzmem zarząd województwa ogłasza budowę pałacu marszałkowskiego. W tym trudnym czasie…

To ostatni dzień na wypożyczenie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jutro jednoślady jadą do serwisu

Jutro (1.12) charakterystyczne zielone rowery znikną z ulic. Kończy się sezon Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady…

Pojawiają się już świąteczne ozdoby w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Kto po zmierzchu przejeżdżał ul. Bohaterów Westerplatte, z pewnością poczuł już świąteczną atmosferę. Nasłupowe dekoracje…

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej…

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion…

Kiedyś w Zielonej Górze – Powstaje Kino Zuch!

Ciekawe czy bez odwilży październikowej i dojścia do władzy Władysława Gomułki powstałoby w mieście kino…

„Robocza” sesja rady miasta - Na agendzie apteki, nowe pomniki przyrody i plany miejscowe

Ostatnia sesja rady miasta, 29 listopada, miała wyjątkowo spokojny przebieg. Radni zajęli się wieloma formalnymi…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.