Weszła na dach, by zobaczyć nowy Promyk [ZDJĘCIA]

Weszła na dach, by zobaczyć nowy Promyk [ZDJĘCIA] fot. Igor Skrzyczewski UM
Zgodnie z planem przebiega rozbudowa Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „Promyk” przy ul. Głowackiego. Dzisiaj (19.04) plac budowy odwiedziła Wioleta Hareźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych. Chciała dokładnie przyjrzeć się inwestycji z lotu ptaka, dlatego weszła na dach! – Ten obiekt naprawdę robi wrażenie – cieszy się. – Hostel dla osób z niepełnosprawnością sprawi, że rodzice niesamodzielnych dzieci w wieku 40-50 lat mogą spać spokojnie.

 Byliśmy w nowo powstającym hostelu przy Promyku. – Wspólnie zwiedziliśmy salę rehabilitacyjną, sale dziennego pobytu, pokoje podopiecznych, zaplecze administracyjne i socjalne wraz z węzłami sanitarnymi przystosowanymi do potrzeb dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością (będzie można ich przebrać na specjalnych kozetkach) – mówi Magdalena Biniszkiewicz, dyrektor Promyka.

Wioleta Haręźlak ma poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Tym bardziej, że droga do rozbudowy Promyka o część hostelową była długa i wyboista. - Spełniają się marzenia rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową – mówi W. Hareźlak. – Zabiegali o tę inwestycję kilkanaście lat. Długo nie mogliśmy znaleźć na nią funduszy. Uwierzyłam, że to się uda, dopiero jak zobaczyłam pierwsze maszyny na budowie. Kiedy byłam na dachu nowego Promyka, uświadomiłam sobie, że hostel zajmuje najwięcej miejsca w całym obiekcie, bo tak duże są potrzeby stworzenia ośrodka. W Polsce zachodniej tylko Szczecin może się pochwalić taką inwestycją. Odwiedziłam podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Głowackiego i po raz kolejny zdałam sobie sprawę, że kiedy skończą 40, 50 lat byliby zdani wyłącznie na pomoc coraz bardziej schorowanych rodziców. Na szczęście, ich opiekunowie mogą już spać spokojnie, zapewnimy opiekę osobom z niepełnosprawnością przez całe życie – przekonuje. – Do 24 roku w Promyku, później na warsztatach terapii zajęciowej, w Domach Samopomocy i szkole specjalnej, a w wieku dojrzałym i u kresu życia w naszym nowym hostelu. Jestem szczęśliwa, że rodzice nie muszą martwić się już o ich bezpieczeństwo.

 

fot. Igor Skrzyczewski UM

 

Jak powiedziała nam Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w urzędzie miasta, udało się bezproblemowo wykonać połączenie konstrukcji nowego obiektu z istniejącym. Prace nie wpływają znacząco na funkcjonowanie obiektu Promyk.

-Nadal trwają prace przy budowie drogi dojazdowej do budowanego obiektu od strony ul. T. Kościuszki - powstał tam prefabrykowany mur – dopowiada M. Krajewska. - W trakcie wykonywane są wewnętrzne instalacje sanitarne i elektryczne. Mimo pogody, która nie sprzyja, wykonawca prowadzi roboty zgodnie z harmonogramem.

Zadanie wyceniono na 7 mln 775 tys. zł. Na placu budowy jest Zakład Budowlano-Remontowy Maciej Jakuboszczak. Planowany termin zakończenia inwestycji to 15 listopada 2021 r. Na budowie nie zabrakło „niespodzianek”, między innymi gruzowiska i starych fundamentów piwnicy na głębokości ok. trzech metrów.

Przypomnijmy. Promyk działa w dwukondygnacyjnym częściowo podpiwniczonym budynku przykrytym płaskim dachem. Miasto dobudowuje do niego dwa piętra. Obiekt zostanie podzielony na część rehabilitacyjną i mieszkalną (hostel). Na parterze będzie sala do rehabilitacji, szatnia z pełnym węzłem sanitarnym dla osób rehabilitowanych i poczekalnia dla rodziców. Na piętrze: sala dziennego pobytu, pokój odpoczynku z łazienką wyposażoną w kozetkę do przebierania i mobilny podnośnik. Na tej kondygnacji podopieczni Promyka skorzystają z jadalni z zapleczem kuchennym przystosowanym do obsługi przez firmę cateringową.

 

fot. Igor Skrzyczewski UM

 

Pomoc dla rodziców osób z niepełnosprawnością

Łącznie w części mieszkalnej zaplanowano 13 pokoi jednoosobowych z łazienkami. Na I piętrze będzie świetlica i kaplica z pokojem dla księdza.

Obecnie Promyk jest przeznaczony dla osób do 24 roku życia. Potem rodzice, którzy nie mają co zrobić z dziećmi, muszą zapewnić im opiekę na warsztatach terapii zajęciowej i w domach dziennego pobytu. Nowy hostel przyjmie osoby z upośledzeniem w stopniu głębokim, gdy rodzic np. ciężko zachoruje. Bo te dorosłe „dzieci” mają po 40, 50 lat, a ich rodzice 70 i więcej i często sami wymagają pomocy.

 

fot. Igor Skrzyczewski UM

 

 

rk
wrzesień 26, 2023

Dach kamienicy przy ul. Żeromskiego jak nowy! [ZDJĘCIA]

Każda rewitalizacja zabytkowej kamienicy zaczyna się od dachu. Tak było…
wrzesień 26, 2023

Zielonogórskie kamienice pięknieją z roku na rok [ZDJĘCIA]

Tym razem prezentujemy budynek przy ul. Drzewnej 17, który zyskał…
wrzesień 26, 2023

R. Górski: Dzieje się na budowie drogi dla rowerów przy ul. Nowej [ZDJĘCIA]

Rowerzyści trzymają rękę na pulsie i monitorują postęp pracy przy…
wrzesień 13, 2023

W Suchej otwarto nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]

W sołectwie Sucha był jeden plac zabaw (za kościołem), ale…
wrzesień 12, 2023

Na ul. Wrocławskiej spore zmiany. Już niebawem koniec utrudnień

Dodatkowy pas ruchu, mniejsze wysepki i przeniesione przejście dla pieszych.…

Wiemy jakie będą opłaty za parking przy Palmiarni! [ZDJĘCIA]

Jak informuje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, w połowie października ruszy system poboru opłat…

KASZA z ogórkiem kiszonym od mamy, zamiast kiełbasy wyborczej [FILM / ZDJĘCIA]

We wtorek, 3 października, Zielona Górą odwiedził Szymon Hołownia. Ze smakiem zjadł kaszę od Rafała…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.