WIADUKTEM POJEDZIEMY W PAŹDZIERNIKU?

WIADUKTEM POJEDZIEMY W PAŹDZIERNIKU? fot. Bartosz Miorosławski
Odbudowa wschodniej nitki wiaduktu (od strony marketu) przebiega zgodnie z planem. Gotowych jest już 14 z 15 podpór podtrzymujących obiekt. Jest szansa, że inwestycja będzie zrealizowana kilka miesięcy wcześniej niż zakładano. - Budowa idzie, już widać wszystkie podpory, jeszcze chwila i rozpocznie się montaż pozostałych elementów. Jedna nitka jest w budowie, a my już otworzyliśmy oferty na budowę drugiej. Chcemy, aby zaraz po zakończeniu pierwszej rozpocząć prace na drugiej – poinformował Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. - Wiadukty przy ul. Zjednoczenia będą mieć nowe drogi dla rowerów, które połączą się z juz istniejącymi trasami po obu stronach - poinformował Robert Górsk - szef stowarzyszenia Rowerem Do Przodu. 

 

 

 

Wykonawca, firma Nowak Mosty uwija się jak w ukropie i efekty tych prac widać gołym okiem. Podpory pod wiadukt już stoją. Sukcesywnie wykonywane są tzw. oczepy (elementy wsporcze na podporach pod montaż belek prefabrykowanych). Belki będą kładzione już w kwietniu - dziennie przybędzie jedno przęsło (to 12 belek). Wiceprezydent  Krzysztof Kaliszuk informuje, że wszystko idzie jak po maśle, dlatego jest duża szansa, że Nowak Mosty przyspieszy termin zakończenia zadania. Pierwotnie wschodnia część wiaduktu miała być gotowa do końca roku, obecnie jest szansa, że drogowcy oddadzą ją do użytku już w październiku. I dzięki temu będzie można wyburzyć jedyną czynną zachodnią nitkę obiektu (od strony elektrociepłowni) i odtworzyć ją. Miasto nie zasypiało gruszek w popiele, dlatego jest bliskie rozstrzygnięcia przetargu. Wpłynęły cztery oferty, najdroższa wynosi blisko 32 mln zł, najtańsza ponad 25 mln.

 

 

- Oczekujemy na wyjaśnienia dotyczące rażąco niskiej ceny od dwóch wykonawców, którzy złożyli najniższe oferty - wyjaśnia Krzysztof Jarosz, zastępca kierownika Biura Budowy Dróg w urzędzie miasta. I uzupełnia: - Termin złożenia wyjaśnień upływa 19 marca (wtorek). Miasto przekaże wykonawcy teren budowy w grudniu, od tego momentu będzie miał 20 miesięcy na przebudowę wiaduktu zachodniego.