Widać już zarys parkingu u stóp Winnego Wzgórza

Widać już zarys parkingu. Najbardziej zaawansowane są roboty budowlane w części obniżonej pierwszego poziomu, od strony urzędu marszałkowskiego. Widać już zarys parkingu. Najbardziej zaawansowane są roboty budowlane w części obniżonej pierwszego poziomu, od strony urzędu marszałkowskiego. Fot. Materiały UM
Przy Palmiarni zaczyna piąć się w górę parking wielopoziomowy, na którym zaplanowano strefę rekreacji z placem zabaw. W tej chwili powstają ściany fundamentowe i słupy pierwszej kondygnacji.

 

W Zielonej Górze brakuje miejsc postojowych, zwłaszcza w centrum, dlatego miasto zdecydowało się na tę inwestycję u stóp Winnego Wzgórza. Kosztuje blisko 30 mln zł. Pierwszą, przysłowiową łopatę wbito w maju zeszłego roku, wykopano gigantyczną „dziurę” na miejscu dawnego parkingu. W drugiej połowie 2021 r. plac budowy zaliczył trzymiesięczny poślizg, bo niespodziewanie odkryto fundamenty cegielni, która kiedyś działała w tym miejscu. Okazało się, że nie są zabytkowe i po zawarciu porozumienia z wykonawcą - firmą Budimex S.A. Oddział Budownictwa Ogólnego Południe, roboty są wykonywane zgodnie z harmonogramem.

- Trwają prace polegające na wznoszeniu ścian fundamentowych (betonowaniu) oraz słupów pierwszej kondygnacji - wyjaśnia Zbigniew Stasiak z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. - Najbardziej zaawansowane są roboty budowlane w części obniżonej pierwszego poziomu, od strony urzędu marszałkowskiego. Wykonano (zabetonowane) podszybie windy oraz część muru oporowego od strony Palmiarni - dodaje.

Mniej zaawansowane są roboty od strony Hotelu Qubus, gdzie zbrojone i zaszalowane są słupy pierwszej kondygnacji. Do końca lutego Budimex planuje zakończyć betonowanie elementów konstrukcyjnych słupów i ścian pierwszego poziomu parkingu.

 

Obiekt będzie miał trzy kondygnacje. Na dachu znajdzie się strefa rekreacji z placem zabaw, strefą drabinek, miejscem do wypoczynku z pergolą oraz torem do jazdy na rolkach.

 

Łącznie przewidziano 407 miejsc postojowych (w tym 363 na trzech poziomach w budynku parkingu i pozostałe na zewnątrz przy obiekcie). Osoby z niepełnosprawnościami zaparkują na 18 miejscach (14 w budynku i cztery na zewnątrz). W planach są trzy stanowiska postojowe dla autobusów i pięć stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych.

Parking będzie miał dwie klatki schodowe z windami, monitoring oraz szlabany. Z drugiego piętra obiektu przejdziemy kładką bezpośrednio przed budynek Palmiarni. Na parking złożą się dwie prostokątne bryły o różnicy poziomów z funkcją rekreacji na dachu. Przypomnijmy, że w internetowym głosowaniu zielonogórzanie wybrali elewację parkingu i zaplanowane atrakcje na dachu budynku. Elewację będą tworzyć panele aluminiowe zamontowane na specjalnej konstrukcji.

Parking będzie oddany do użytku wiosną 2023 r.

 

(rk) - łz
grudzień 01, 2023

Miliony trafiły pod ziemię

Miasto teraz skutecznie obroni się przed deszczami. Zielonogórskie Wodociągi i…
listopad 24, 2023

„Inteligentne” światła usprawnią jazdę po mieście

Tego jeszcze nie było. Samochody i autobusy na kilku głównych…
listopad 24, 2023

Schronisko dla zwierząt nabiera kształtu. P. Wysocki: Oby pogoda pozwoliła nam dalej pracować [ZDJĘCIA]

Co się dzieje w schronisku dla bezdomnych zwierząt? – Mury…
listopad 21, 2023

Kolorowa fontanna, oświetlanie i teren rekreacyjny. Zmiany na skwerze przy ul. Obywatelskiej, Harcerskiej i Ludowej

Kolejna inwestycja z budżetu obywatelskiego do realizacji. Na dniach nastąpi…
listopad 17, 2023

Sołectwa inwestują w lampy, wiaty i place zabaw [ZDJĘCIA]

Na placu zabaw w Ochli staną zestawy do ćwiczeń i…

Światełka na zielonogórskim deptaku zapalone! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Jak myślicie ile można iść spacerkiem z pl. Bohaterów pod ratusz? 10 minut? Kwadrans? W…

Kraj z dykty? [FELIETON]

Kiedy minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że Polska to kraj z dykty (użył słów ostrzejszych), wielu…

„Baśniowe Zatonie” zachwyca światełkami [ZDJĘCIA / WIDEO]

Powiedzieć, że w Zatoniu pojawił się dziki tłum zielonogórzan, to… nic nie powiedzieć. Więcej ludzi…

Rozświetlamy miasto! [ZDJĘCIA / HARMONOGRAM / MAPKA]

W świątecznym oświetleniu miasta wielkie zmiany! Nowa oprawa fontanny na pl. Bohaterów, ozdoby i girlandy…

Mikołaj na żużlu, renifery, choinki i upominki. Cudowne dekoracje na deptaku! [ZDJĘCIA]

Mikołaj na motorze żużlowym i renifer, który kopytami otwiera świąteczne prezenty, takie świąteczne dekoracje już…

Wystawa „Grudniowe Anioły” i rozświetlenie Parku Iluminacji w Zatoniu!

„Grudniowe Anioły” – tak nazywa się wystawa, którą dziś popołudniu będzie można oglądać w oranżerii…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.