Widać już zarys parkingu u stóp Winnego Wzgórza

Widać już zarys parkingu. Najbardziej zaawansowane są roboty budowlane w części obniżonej pierwszego poziomu, od strony urzędu marszałkowskiego. Widać już zarys parkingu. Najbardziej zaawansowane są roboty budowlane w części obniżonej pierwszego poziomu, od strony urzędu marszałkowskiego. Fot. Materiały UM
Przy Palmiarni zaczyna piąć się w górę parking wielopoziomowy, na którym zaplanowano strefę rekreacji z placem zabaw. W tej chwili powstają ściany fundamentowe i słupy pierwszej kondygnacji.

 

W Zielonej Górze brakuje miejsc postojowych, zwłaszcza w centrum, dlatego miasto zdecydowało się na tę inwestycję u stóp Winnego Wzgórza. Kosztuje blisko 30 mln zł. Pierwszą, przysłowiową łopatę wbito w maju zeszłego roku, wykopano gigantyczną „dziurę” na miejscu dawnego parkingu. W drugiej połowie 2021 r. plac budowy zaliczył trzymiesięczny poślizg, bo niespodziewanie odkryto fundamenty cegielni, która kiedyś działała w tym miejscu. Okazało się, że nie są zabytkowe i po zawarciu porozumienia z wykonawcą - firmą Budimex S.A. Oddział Budownictwa Ogólnego Południe, roboty są wykonywane zgodnie z harmonogramem.

- Trwają prace polegające na wznoszeniu ścian fundamentowych (betonowaniu) oraz słupów pierwszej kondygnacji - wyjaśnia Zbigniew Stasiak z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. - Najbardziej zaawansowane są roboty budowlane w części obniżonej pierwszego poziomu, od strony urzędu marszałkowskiego. Wykonano (zabetonowane) podszybie windy oraz część muru oporowego od strony Palmiarni - dodaje.

Mniej zaawansowane są roboty od strony Hotelu Qubus, gdzie zbrojone i zaszalowane są słupy pierwszej kondygnacji. Do końca lutego Budimex planuje zakończyć betonowanie elementów konstrukcyjnych słupów i ścian pierwszego poziomu parkingu.

 

Obiekt będzie miał trzy kondygnacje. Na dachu znajdzie się strefa rekreacji z placem zabaw, strefą drabinek, miejscem do wypoczynku z pergolą oraz torem do jazdy na rolkach.

 

Łącznie przewidziano 407 miejsc postojowych (w tym 363 na trzech poziomach w budynku parkingu i pozostałe na zewnątrz przy obiekcie). Osoby z niepełnosprawnościami zaparkują na 18 miejscach (14 w budynku i cztery na zewnątrz). W planach są trzy stanowiska postojowe dla autobusów i pięć stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych.

Parking będzie miał dwie klatki schodowe z windami, monitoring oraz szlabany. Z drugiego piętra obiektu przejdziemy kładką bezpośrednio przed budynek Palmiarni. Na parking złożą się dwie prostokątne bryły o różnicy poziomów z funkcją rekreacji na dachu. Przypomnijmy, że w internetowym głosowaniu zielonogórzanie wybrali elewację parkingu i zaplanowane atrakcje na dachu budynku. Elewację będą tworzyć panele aluminiowe zamontowane na specjalnej konstrukcji.

Parking będzie oddany do użytku wiosną 2023 r.

 

(rk) - łz
grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.