Widać już zarys parkingu u stóp Winnego Wzgórza

Widać już zarys parkingu. Najbardziej zaawansowane są roboty budowlane w części obniżonej pierwszego poziomu, od strony urzędu marszałkowskiego. Widać już zarys parkingu. Najbardziej zaawansowane są roboty budowlane w części obniżonej pierwszego poziomu, od strony urzędu marszałkowskiego. Fot. Materiały UM
Przy Palmiarni zaczyna piąć się w górę parking wielopoziomowy, na którym zaplanowano strefę rekreacji z placem zabaw. W tej chwili powstają ściany fundamentowe i słupy pierwszej kondygnacji.

 

W Zielonej Górze brakuje miejsc postojowych, zwłaszcza w centrum, dlatego miasto zdecydowało się na tę inwestycję u stóp Winnego Wzgórza. Kosztuje blisko 30 mln zł. Pierwszą, przysłowiową łopatę wbito w maju zeszłego roku, wykopano gigantyczną „dziurę” na miejscu dawnego parkingu. W drugiej połowie 2021 r. plac budowy zaliczył trzymiesięczny poślizg, bo niespodziewanie odkryto fundamenty cegielni, która kiedyś działała w tym miejscu. Okazało się, że nie są zabytkowe i po zawarciu porozumienia z wykonawcą - firmą Budimex S.A. Oddział Budownictwa Ogólnego Południe, roboty są wykonywane zgodnie z harmonogramem.

- Trwają prace polegające na wznoszeniu ścian fundamentowych (betonowaniu) oraz słupów pierwszej kondygnacji - wyjaśnia Zbigniew Stasiak z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. - Najbardziej zaawansowane są roboty budowlane w części obniżonej pierwszego poziomu, od strony urzędu marszałkowskiego. Wykonano (zabetonowane) podszybie windy oraz część muru oporowego od strony Palmiarni - dodaje.

Mniej zaawansowane są roboty od strony Hotelu Qubus, gdzie zbrojone i zaszalowane są słupy pierwszej kondygnacji. Do końca lutego Budimex planuje zakończyć betonowanie elementów konstrukcyjnych słupów i ścian pierwszego poziomu parkingu.

 

Obiekt będzie miał trzy kondygnacje. Na dachu znajdzie się strefa rekreacji z placem zabaw, strefą drabinek, miejscem do wypoczynku z pergolą oraz torem do jazdy na rolkach.

 

Łącznie przewidziano 407 miejsc postojowych (w tym 363 na trzech poziomach w budynku parkingu i pozostałe na zewnątrz przy obiekcie). Osoby z niepełnosprawnościami zaparkują na 18 miejscach (14 w budynku i cztery na zewnątrz). W planach są trzy stanowiska postojowe dla autobusów i pięć stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych.

Parking będzie miał dwie klatki schodowe z windami, monitoring oraz szlabany. Z drugiego piętra obiektu przejdziemy kładką bezpośrednio przed budynek Palmiarni. Na parking złożą się dwie prostokątne bryły o różnicy poziomów z funkcją rekreacji na dachu. Przypomnijmy, że w internetowym głosowaniu zielonogórzanie wybrali elewację parkingu i zaplanowane atrakcje na dachu budynku. Elewację będą tworzyć panele aluminiowe zamontowane na specjalnej konstrukcji.

Parking będzie oddany do użytku wiosną 2023 r.

 

(rk) - łz
sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.