WIELKIE DRÓG I ULIC BUDOWANIE [ZDJĘCIA / WIDEO]

WIELKIE DRÓG I ULIC BUDOWANIE [ZDJĘCIA / WIDEO] fot. materiały um
Trzy firmy chcą budować pierwszy etap obwodnicy zachodniej. Najtańsza oferta mieści się w budżecie przeznaczonym na to zadanie. Wszystko wskazuje na to, że umowa z wykonawcą zostanie podpisana na początku kwietnia. Równolegle magistrat pracuje nad przebudową rond na Trasie Północnej, nad którymi powstaną estakady.

 

POWSTANIE OBWODNICA ZACHODNIA

Nowa droga będzie powstawać w kilku etapach i docelowo połączy rondo na Trasie Północnej, poprzez most w Pomorsku, z węzłem na drodze ekspresowej S3 pod Sulechowem. Uzupełni ją Trasa Aglomeracyjna biegnąca obok os. Leśny Dwór do ronda na ul. Prostej.

- Jesteśmy bliscy rozstrzygnięcia przetargu na obwodnicę Przylepu (odcinek pierwszy) i rondo w Przylepie - informuje Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami. I uzupełnia: - Zgłosiły się trzy firmy, najtańszą ofertę przedstawił Budimex, opiewa na kwotę blisko 43 mln zł. Sprawdzamy ją jeszcze pod względem formalnoprawnym. Umowę z wykonawcą prawdopodobnie podpiszemy na początku kwietnia.

Dalej obwodnica zachodnia ominie Czerwieńsk, Płoty, Przylep i Łężycę. Długość to 8,4 km. W planach jest ścieżka rowerowa. Obwodnica połączy Trasę Północną z rondem obok miejscowości Wysokie (gm. Czerwieńsk). Z Wysokiego dojedziemy na most w Pomorsku - za tę inwestycję odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Całkowitą wartość projektu oszacowano na około 250 mln zł. Miasto pozyskało na inwestycję 178 mln zł z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS). Województwo lubuskie dołoży 15 mln zł.

Droga ma mieć siedem metrów szerokości. Powstanie metodą „Zaprojektuj -wybuduj”. Pierwsze prace budowlane planowane są za dwa lata.

 

 

 

TRASA AGLOMERACYJNA PRZEZ ZACISZE

Zadanie podzielono na dwie części. Wykonawcą jest warszawski Budimex. Pierwszy odcinek liczy około 2,5 km i zostanie wykonany w formule „Zaprojektuj-wybuduj”. Poprowadzi od ronda Haliny Lubicz do ronda przy nowym osiedlu Leśny Dwór. Do przebudowy są ulice Prosta, Zacisze, Działkowa, Kręta i Różana oraz skrzyżowanie ulic Zacisze, Działkowa i Prosta. Koszt prac - ponad 57 mln zł. Firma ma 42 miesiące na realizację inwestycji. Na całym odcinku trasy planowana jest ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej. Zakończenie prac - grudzień 2027 r.

Drugi odcinek zaczyna się od budowy ronda przy osiedlu Leśny Dwór i prowadzi do ul. Trasa Północna. Przewidywana jest budowa ulic Magnackiej i Szlacheckiej na osiedlu.

Ta część projektu kosztuje blisko 9 mln zł i powinna być gotowa do października 2024 r. Prace geodezyjne ozpoczęły się. 65 mln na tę inwestycję miasto pozyskało z rządowego Polskiego Ładu.