Wielkie firmy budują w okolicy

Nowy Kisielin. Do budowanych nowych hal w czerwcu tego roku wprowadzi się DHL. Nowy Kisielin. Do budowanych nowych hal w czerwcu tego roku wprowadzi się DHL. Fot. Monika Zapotoczna
Znane firmy tworzą w naszym regionie wielkie centra logistyczne. Amazon w Świebodzinie. TJX Europe w Sulechowie. DHL w Nowym Kisielinie. Powstanie kilka tysięcy nowych miejsc pracy. To m.in. zasługa znakomitych połączeń drogą ekspresową S3 i autostradami A2 i A4.  

Amazon, amerykański gigant e-commerce, znany na całym świecie ze sprzedaży internetowej, postanowił ulokować się w Świebodzinie. Trwa budowa nowoczesnych, zrobotyzowanych hal. Centrum zajmie pod dachem ok. 190 tys. mkw. powierzchni. Amazon planuje zatrudnić tu ponad tysiąc pracowników. Budynki już stoją. Niedługo zacznie się montaż urządzeń. Obiekt stawia deweloper znany również w Zielonej Górze - Panattoni Europe.

 

Największe w Europie

Tymczasem w zeszłym tygodniu burmistrz Sulechowa poinformował o nowej inwestycji w tym mieście.

- Po kilkunastu miesiącach pracy nad projektem, który nosił nazwę „Nowy Świat 1” mogę z radością poinformować, że w strefie inwestycyjnej, na powierzchni 23 ha powstanie budynek o powierzchni ponad 61 tys. mkw. - napisał Wojciech Sołtys na swoim profilu facebookowym. - Produkty procesowe w nowo powstającym obiekcie będą transportowane do ponad 200 sklepów sieci TK Maxx, zlokalizowanych na terenie Polski, Niemiec, Holandii i Austrii. (...) W momencie uruchomienia zakładu, które wstępnie przewiduje się jesienią 2022, zatrudnienie znajdzie ok. 1.000 osób, a potencjał zatrudnienia jest jeszcze większy. Będzie to drugie w Polsce centrum uruchomione przez właściciela sieci salonów TK Maxx i największe w Europie.

Burmistrz podziękował też za dobrą współpracę m.in. firmie Panattoni. Wcześniej ten deweloper wykorzysta hale budowane w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie. Latem postanie tu tymczasowe centrum TJX o powierzchni 20 tys. mkw. - Magazyn pozwoli na opracowanie struktur kadrowych i procesów działania, jakie zostaną następnie zaimplementowane w nowo powstałym centrum dystrybucyjnym w Sulechowie. W związku z rozbudową obiektu w Nowym Kisielinie planowane jest utworzenie ponad 300 nowych miejsc pracy - informuje TJX Europe.

 

Praca dla 650 osób

Panattoni Europe - taki wielki napis możemy zobaczyć na budynkach fabrycznych w Nowym Kisielinie. Firma stawia budynki, a zarządza nimi Grupa Accolade, jeden z potentatów inwestujących w nieruchomości przemysłowe. Accolade właśnie rozbuduje swój kompleks, zlokalizowany przy obwodnicy Nowego Kisielina. Pierwszym nowym najemcą będzie firma DHL, jeden ze światowych liderów logistyki. Powierzchnia magazynowa w nowym obiekcie docelowo ma sięgnąć 45 tys. mkw.

- Pierwszy etap inwestycji wartej 31 mln euro zostanie oddany do użytku w czerwcu br., a zatrudnienie znajdzie tam blisko 650 osób. Park biznesowy grupy Accolade powstaje od 2017 roku, po zakończeniu inwestycji powierzchnia kompleksu wyniesie ponad 138 tys. mkw. To drugi co do wielkości park tego inwestora na terenie Polski, pierwszy zlokalizowany jest w Szczecinie - czytamy w komunikacie prasowym Accolade.

Inwestorzy są zgodni, że Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie, to jedna z najlepszych biznesowych lokalizacji na zachodniej ścianie Polski.

- Głównym atutem Parku jest jego dobre skomunikowanie. Tuż przy obwodnicy miasta, połączonej z drogą ekspresową S3 prowadzącą przez całą Polskę oraz w kierunku innych rynków europejskich. Dobra siatka dróg działa na inwestorów jak magnes - tłumaczy Patrycja Rabińska z grupy Accolade.

 

Klimat dla e-commerce

DHL to kolejna firma z segmentu e-commerce, która będzie działać w Nowym Kisielinie. Najbardziej znany jest potentat sprzedaży obuwia, czyli zielonogórska firma e-obuwie. To jeden z największych pracodawców w woj. lubuskim, który działa na 15 europejskich rynkach. Firma wybudowała w Nowym Kisielinie biurowiec oraz centrum logistyczne, w sumie zatrudnia ponad 1,9 tys. osób. Rozwija się w niewiarygodnie szybkim tempie - zwiększając sprzedaż po kilkadziesiąt procent rocznie. W zeszłym roku jej obroty przekroczyły 2,2 mld zł.

Kolejnym dużym graczem branży e-commerce, który z powodzeniem działa w Nowym Kisielinie jest Expondo. Firma z polsko - niemieckim rodowodem jest obecna w Zielonej Górze od 2008 roku. Zajmuje się produkcją i sprzedażą specjalistycznych artykułów własnych marek dla profesjonalistów m.in. z branż takich jak przemysł i budownictwo. W Nowym Kisielinie zlokalizowane jest centrum biurowo-logistyczne Expondo o powierzchni 30 tys. mkw. Dobre położenie sprzyja optymalizacji kosztów w handlu internetowym i transporcie na 29 rynków Europy.

łc - łz
styczeń 25, 2023

Na os. Mazurskim powstanie nowa pętla autobusowa!

Rozbudowa miejskiego transportu publicznego nie wiąże się jednie z zakupem…
styczeń 25, 2023

Będzie dofinansowanie do odbudowy wiaduktu. Nawet 40 mln zł!

- Zielona Góra może liczyć na dofinansowanie do odbudowy wiaduktu …
styczeń 20, 2023

Sygnalizacja włączona! Bezpieczniej na ul. Wyszyńskiego [ZDJĘCIA]

Ostatnie w Zielonej Górze przejście dla pieszych biegnące przez cztery…
styczeń 26, 2023

Rozświetlili Raculę LEDami!

Racula zyskała 39 energooszczędnych lamp z oprawami LED. W sołectwie…
styczeń 13, 2023

10 najważniejszych miejskich inwestycji, na które czekamy w 2023 roku - subiektywny ranking [ZDJĘCIA]

Zielona Góra w ostatnich latach mocno się zmienia. Na lepsze!…

Wiśnie otoczyły pomnik Bachusa! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Tego jeszcze nie było – dzisiaj wokół pomnika Bachusa posadzono siedem wiśni. Jeszcze nigdy nie…

DK Mrowisko. Pamiętacie? Korzystaliście?

DK Mrowisko. Pamiętacie? Korzystaliście? Kiedyś kultowe miejsce. Mowa oczywiście o domu kultury. To był niegłupi…

Nauka strzelania w Lotniku - Dziś otwarto strzelnicę! [ZDJĘCIA \ VIDEO]

Karabin w dłoń, cel, pal, ognia! Na szczęście, tylko wirtualnie. Dzisiaj w „Lotniku” oficjalnie otwarto…

Kubicki w Polsat News: Podwyżki za ciepło to jeden wielki szwindel! [WIDEO]

- Czy ludzie mają prawo być wściekli na samorządowców jeżeli dostają gigantyczne podwyżki za ogrzewanie?…

Będzie nowy Bachusik – Golfikus - KTÓRY NAJBARDZIEJ SIĘ PODOBA? [SONDA WZG]

Nasi przyjaciele z Przytok Golf & Resort chcą aby w mieście pojawił się nowy obywatel,…

Lekcja ekologii zakrapiana czekoladą [WIDEO/ZDJĘCIA]

Czy borsuk zasypia na zimę? Jeśli nie wiecie, to musiało was zabraknąć w Leśnej Osadzie…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.