Wodociągi inwestują w mieście miliony! [ZDJĘCIA]

Wodociągi inwestują w mieście miliony! [ZDJĘCIA] fot. Maciej Dobrowolski / Bartosz Mirosławski
W ostatnich dniach Zielonogórskie Wodociągi podpisały kolejny kontrakt na budowę kanalizacji deszczowej m.in. w rejonie Zacisza wart łącznie ok. 17 mln zł. Jednocześnie przy ul. Foluszowej trwają już prace związane z budową zbiornika retencyjno-rozsączającego, w miejscu ruin zwanych przez niektórych mieszkańców „UFO”.

 

Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja podpisały 26 września umowę na kontrakt, w ramach którego powstanie nowa kanalizacja deszczowa w rejonie os. Zacisze oraz os. Czarkowo. Ale to nie wszystko, bowiem na odcinkach od ulicy Westerplatte do ronda Anny Borchers oraz od ronda Kaziowa do ul. Dworcowej zbudowane zostaną nowe kolektory deszczowe. Inwestycja pochłonie ok. 17 mln zł, a za jej realizację odpowiada warszawki Budimex S.A.

Kontrakty warte 56 mln zł

- Prace mają zakończyć się najpóźniej w listopadzie 2023 roku – zaznacza Melania Miałkowska-Kopciuch, kierownik wydziału realizacji projektu Funduszu Spójności w ZWIK. – Celem prac jestem zwiększenie efektywności całej sieci kanalizacyjnej, tak aby nie dochodziło do zalewnia dróg czy też parkingów. Tego oczywiście nie da się wykluczyć w 100 proc., ale na pewno jest to krok w dobrym kierunku – przekonuje M. Miałkowska-Kopciuch.

Okazuje się, że choć ten kontrakt opiewa na 17 mln zł to jednak cały realizowany projekt pn. „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – etap I” to już kwota rzędu 56 mln zł. – 48 mln zł stanowi unijne dofinansowanie – zaznacza nasza rozmówczyni. –  Przedsięwzięcie obejmuje budowę ok. 6,6 km sieci kanalizacji deszczowej, a zakres planowanej renowacji istniejącej sieci to 2,8 km. Łączenie jest to 13 zadań, które pozytywnie wpłyną na system kanalizacji deszczowej w Zielonej Górze. Obecnie prace prowadzone są np. przy ul. Foluszowej, gdzie budujemy nowy zbiornik retencyjno-rozsączający w miejscu dawnych ruin. Niebawem zaś rozpoczną się roboty m.in. przy ul. Zawiszy Czarnego, Nowojędrzychowskiej, Makowej, Sulechowskiej, Gorzowskiej, Zyty, Podgórnej, czy też ul. Giżyckiej i Skłodowskiej-Curie przy kanale Gęśnik.

Ruiny poniemieckiej oczyszczalni

W kontekście ul. Foluszowej warto przypomnieć, że znajdująca się tam zrujnowana budowla jest pozostałością poniemieckiej oczyszczalni ścieków. Z racji charakterystycznego wyglądu zielonogórzanie często nazywali ten obiekt „UFO”.  Oczyszczalnia została wybudowana w 1934 roku na Złotej Łączy i działała do czasów II wojny światowej. Jej praca została wznowiona pod koniec lat 50. ub. w., ale z czasem okazało się, że nie przystaje ona już do realiów i w mieście powstała nowocześniejsza infrastruktura ściekowa. Obecnie ten teren jest porządkowany.  

- Nowy zbiornik będzie się charakteryzował pojemnością ok. 4,8 tys. m3. Gdy zakończy się jego budowa będzie z korzyścią służył okolicznym mieszkańcom – przekonuje Miałkowska-Kopciuch.

Kolejne inwestycje

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk zaznacza, że na tym inwestycje w modernizację sieci deszczowo-kanalizacyjnej w mieście się nie zakończą. – Pracujemy nad tym od lat i myślę, że jesteśmy w 1/3 drogi. To gigantyczne przedsięwzięcie, które może sięgnąć nawet 500 mln zł.  Na pewno będziemy walczyć o kolejne dofinasowania np. w ramach nowej perspektywy unijnej, tak aby odpowiednio zabezpieczyć Zieloną Górę – zapowiada wiceprezydent.

 

 

 

(md)
grudzień 08, 2022

Budują fontannę na Placu Słowiańskim! [ZDJĘCIA]

Sporo dzieje się na Placu Słowiańskim. Firma Arman Roboty Ziemne…
grudzień 07, 2022

Granit, brąz, zieleń i designerskie oświetlenie. Woonerf odmieni deptak

Granitowe płyty w odcieniach szarości, do tego mała architektura w…
grudzień 07, 2022

Wnętrza błyszczą po remoncie. Pomogło miasto i zielonogórzanie! [ZDJĘCIA]

Pacjenci i terapeuci Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii „LOPiT” przy…
grudzień 07, 2022

Zielonogórskie Wodociągi przebudują kanalizację deszczową w mieście! Na jakich ulicach?

We wtorek (06.12) Zielonogórskie Wodociągi podpisały kolejną umowę tym razem…
grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…

Górnicy świętowali Barbórkę [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (9.12) w Zielonej Górze odbyły się uroczyste obchody Barbórki. Górnicy z PGNiG złożyli kwiaty…

W mieście ruszy weryfikacja opłat za wywóz śmieci

Nie ma co udawać, wszyscy śmiecą, nie wszyscy płacą za wywóz odpadów. – Szacujemy, że…

Już widać kształt ścieżki rowerowej z Zielonej Góry (Zatonia) do Nowej Soli

- Dzięki tej drodze będziemy mogli bez żadnych przeszkód i co najważniejsze bezpiecznie korzystać z…

Za nimi 100 godzin wspólnych treningów. Street Army podsumowuje bezpłatny projekt dla seniorów

- Ale ten rok szybko zleciał – dziwi się fizjotrener Bernard Barski, który z grupą…

Szewc z Zielonej Góry pracuje i ma zlecenia. – W epidemii pomogli ludzie i prezydent…

Wszystko zaczęło się w czasie pandemii kornawirusa. Lockdown spowodował spadek obrotów wielu firm i warsztatów,…

"FAŁSZYWY LEKARZ" zgarnął 200 tysięcy złotych 86-letniemu seniorowi z Zielonej Góry!

86-letni senior z Zielonej Góry wraz ze swoją żoną dali wiarę historii stworzonej przez przestępców…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.