Woonerf przy ul. Kupieckiej staje się faktem! Za miesiąc poznamy projekt!

Woonerf przy ul. Kupieckiej staje się faktem! Za miesiąc poznamy projekt! fot. materiały UM
- Efekty prac projektowych poznamy za miesiąc. Woonerf staje się faktem! – cieszy się Filip Gryko, szef klubu Zielona Razem. – Nie będzie tam kocich łbów i bruku, który uprzykrza życie mieszkańcom kamienic przy Placu Matejki. To będzie obszar przyjazny w szczególności dla pieszych. Komfortowy, estetyczny, zielony z dużą ilością nasadzeń – dodaje radny Robert Górski. Obecnie trwają prace projektowe dotyczące zagospodarowania ulicy Kupieckiej pod strefę woonerf. Już wiadomo, że nawierzchnia jezdni będzie wykonana z kostki granitowej, a chodniki z betonowych płyt. - To będzie jedna płaszczyzna, bez krawężników, ale z wyraźnie zaakcentowanym przejazdem. Będą też spowalniacze w formie słupków, donic i małej architektury – tłumaczy Monika Krajewska z Departamentu Inwestycji Miejskich.

 

O zmianach planowanych na ul. Kupieckiej informowaliśmy jako pierwsi, prezentowaliśmy również wizualizacje tej metamorfozy. – Pięknie! Wreszcie będzie można tam swobodnie spacerować – komentowali zielonogórzanie. Informacja, że przy ul. Kupieckiej powstanie woonerf, czyli połącznie ciągu pieszego z możliwością przejazdu samochodów osobowych wywołała spore poruszenie. – Oby nie było tam bruku. Ja mieszkam przy Placu Matejki, gdy przejeżdżają tamtędy samochody, aż trzęsą mi się szyby w oknach – komentowała pani Wanda.

 

- Przy naszej pierwszej koncepcji zaproponowaliśmy, aby nie było tam tzw. kocich łbów. To był ukłon w stronę mieszkańców, którzy skarżyli się na hałas - tłumaczy radny Robert Górski. – Niestety pani konserwator, Barbara Bielinis-Kopeć chciała wprowadzić tam bruk – dodaje.  

 

Jak tłumaczy radny Filip Gryko, wojewódzka konserwator zabytków miała wiele uwag związanych z modernizacją ulicy Kupieckiej.

 

– W mojej opinii część z nich była niekorzystana dla mieszkańców, dlatego długo negocjowaliśmy. O pomoc poprosiliśmy też wicewojewodę Olimpię Tomczyk-Iwko – wspomina Gryko. - Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie – dodaje.

 

Obecnie trwają prace projektowe dotyczące strefy woonerf na ul. Kupieckiej. Jak informuje Monika Krajewska z Departamentu Inwestycji Miejskich nawierzchnia jezdni będzie wykonana z kostki granitowej, a chodniki z betonowych płyt. - To będzie jedna płaszczyzna, bez krawężników, ale z wyraźnie zaakcentowanym przejazdem. Będą też spowalniacze w formie słupków, donic i małej architektury .

 

- Woonerfy w polskich miastach robią furorę. Rozwiązanie, które jest planowane w Zielonej Górze zostało  już zastosowane w m.in. w Warszawie, Gdyni i Łodzi. Tam nie tylko cieszy oko, wykorzystuje też przestrzeń w oryginalny i funkcjonalny sposób. - W Zielonej  Górze wiele osób przemieszcza się z Galerii Focus Mall i Palmiarni w stronę deptaku, właśnie dlatego optymalne będzie poszerzenie starówki w tym kierunku. Miasto czerpie dobre wzorce od samorządów, które przetarły szlaki. Mamy koncepcję i wiemy jak to zrobić – mówi radny Robert Górski.

Przypomnijmy, woonerf ma powstać na odcinku ulicy Kupieckiej, od skrzyżowania z Podgórną i Drzewną do przecięcia Ciesielskiej z Placem Matejki.

 

wzg
grudzień 01, 2023

Miliony trafiły pod ziemię

Miasto teraz skutecznie obroni się przed deszczami. Zielonogórskie Wodociągi i…
grudzień 01, 2023

Remont przychodni w Starym Kisielinie

Rozmowy o przyszłości centrum medycznego przy ul. Pionierów Lubuskich 75…
listopad 30, 2023

J. Kubicki: Przy W69 nie ma ingerencji w tor. Prace idą sprawnie [ZDJĘCIA]

Jak przebiega przebudowa parku maszyn na stadionie żużlowym. - Prace…
listopad 24, 2023

„Inteligentne” światła usprawnią jazdę po mieście

Tego jeszcze nie było. Samochody i autobusy na kilku głównych…
listopad 24, 2023

Schronisko dla zwierząt nabiera kształtu. P. Wysocki: Oby pogoda pozwoliła nam dalej pracować [ZDJĘCIA]

Co się dzieje w schronisku dla bezdomnych zwierząt? – Mury…

Seniorzy w Baśniowym Zatoniu. Nowe Porozumienie Paradyskie. Zielonogórski sztab WOŚP z wizytą u Jurka Owsiaka

Miniony tydzień przyniósł wiele ciekawych newsów i wydarzeń. Podsumowanie zaczynamy od wizyty w Zatoniu, gdzie…

CRS na święta - Jak będzie otwarty basen?

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze poinformował, jak w ostatnich dniach roku, zwłaszcza…

Seniorzy licznie odwiedzili Zatonie [ZDJĘCIA]

„Baśniowe Zatonie” – świąteczna iluminacja w Parku Książęcym, wciąż przyciąga ludzi. Na sobotę prezydent Janusz…

Śnieg i światło [FELIETON]

W niedzielny wieczór na schodach spotkałem sąsiadkę: - Widział pan, jak pięknie wygląda rynek? -…

Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców

Zielonogórscy kierowcy pytają o inteligentne światła, dlatego przygotowaliśmy ściągę. Wyruszyliśmy w trasę wokół śródmieścia: dworzec…

Drzewko na święta. Miasto rozda choinki

Urząd miasta wspólnie z ZGK kolejny raz przygotował dla mieszkańców prezent na Boże Narodzenie -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.