Woonerf przy ul. Kupieckiej staje się faktem! Za miesiąc poznamy projekt!

Woonerf przy ul. Kupieckiej staje się faktem! Za miesiąc poznamy projekt! fot. materiały UM
- Efekty prac projektowych poznamy za miesiąc. Woonerf staje się faktem! – cieszy się Filip Gryko, szef klubu Zielona Razem. – Nie będzie tam kocich łbów i bruku, który uprzykrza życie mieszkańcom kamienic przy Placu Matejki. To będzie obszar przyjazny w szczególności dla pieszych. Komfortowy, estetyczny, zielony z dużą ilością nasadzeń – dodaje radny Robert Górski. Obecnie trwają prace projektowe dotyczące zagospodarowania ulicy Kupieckiej pod strefę woonerf. Już wiadomo, że nawierzchnia jezdni będzie wykonana z kostki granitowej, a chodniki z betonowych płyt. - To będzie jedna płaszczyzna, bez krawężników, ale z wyraźnie zaakcentowanym przejazdem. Będą też spowalniacze w formie słupków, donic i małej architektury – tłumaczy Monika Krajewska z Departamentu Inwestycji Miejskich.

 

O zmianach planowanych na ul. Kupieckiej informowaliśmy jako pierwsi, prezentowaliśmy również wizualizacje tej metamorfozy. – Pięknie! Wreszcie będzie można tam swobodnie spacerować – komentowali zielonogórzanie. Informacja, że przy ul. Kupieckiej powstanie woonerf, czyli połącznie ciągu pieszego z możliwością przejazdu samochodów osobowych wywołała spore poruszenie. – Oby nie było tam bruku. Ja mieszkam przy Placu Matejki, gdy przejeżdżają tamtędy samochody, aż trzęsą mi się szyby w oknach – komentowała pani Wanda.

 

- Przy naszej pierwszej koncepcji zaproponowaliśmy, aby nie było tam tzw. kocich łbów. To był ukłon w stronę mieszkańców, którzy skarżyli się na hałas - tłumaczy radny Robert Górski. – Niestety pani konserwator, Barbara Bielinis-Kopeć chciała wprowadzić tam bruk – dodaje.  

 

Jak tłumaczy radny Filip Gryko, wojewódzka konserwator zabytków miała wiele uwag związanych z modernizacją ulicy Kupieckiej.

 

– W mojej opinii część z nich była niekorzystana dla mieszkańców, dlatego długo negocjowaliśmy. O pomoc poprosiliśmy też wicewojewodę Olimpię Tomczyk-Iwko – wspomina Gryko. - Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie – dodaje.

 

Obecnie trwają prace projektowe dotyczące strefy woonerf na ul. Kupieckiej. Jak informuje Monika Krajewska z Departamentu Inwestycji Miejskich nawierzchnia jezdni będzie wykonana z kostki granitowej, a chodniki z betonowych płyt. - To będzie jedna płaszczyzna, bez krawężników, ale z wyraźnie zaakcentowanym przejazdem. Będą też spowalniacze w formie słupków, donic i małej architektury .

 

- Woonerfy w polskich miastach robią furorę. Rozwiązanie, które jest planowane w Zielonej Górze zostało  już zastosowane w m.in. w Warszawie, Gdyni i Łodzi. Tam nie tylko cieszy oko, wykorzystuje też przestrzeń w oryginalny i funkcjonalny sposób. - W Zielonej  Górze wiele osób przemieszcza się z Galerii Focus Mall i Palmiarni w stronę deptaku, właśnie dlatego optymalne będzie poszerzenie starówki w tym kierunku. Miasto czerpie dobre wzorce od samorządów, które przetarły szlaki. Mamy koncepcję i wiemy jak to zrobić – mówi radny Robert Górski.

Przypomnijmy, woonerf ma powstać na odcinku ulicy Kupieckiej, od skrzyżowania z Podgórną i Drzewną do przecięcia Ciesielskiej z Placem Matejki.

 

wzg
grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

Zielonogórzanie rozświetlili miasto. Na Kaczym Dole kopią i równają. Senator Dowhan obrażał byłą żonę w…

Podsumowanie minionego tygodnia zaczynamy oczywiście od świątecznej atmosfery, która na dobre rozgościła się w Zielonej…

Zielona Góra rozświetliła się na Święta! Był Mikołaj i choinka z lasu! [ZDJĘCIA]

Raz w roku jest taki moment, kiedy zielonogórzanie wspólnie tworzą magiczną atmosferę świąt. Właśnie dziś…

Mikołaj odwiedził Ogród Botaniczny. Odebrał setki listów od dzieci [ZDJĘCIA]

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Ogrodzie Botanicznym przyciągnęło mnóstwo dzieci. – Wspólnie pisaliśmy listy, tworzyliśmy…

16-miesięczny Nikoś potrzebuje wsparcia w walce

Malwina i Piotr Kruszewscy do niedawna byli szczęśliwymi rodzicami małego Nikodema. Mieli plany i marzenia.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.