Wstawiają okna w nowej szkole muzycznej. To będzie instytucja kultury w europejskim standardzie! [WIDEO]
![Wstawiają okna w nowej szkole muzycznej. To będzie instytucja kultury w europejskim standardzie! [WIDEO]](/media/k2/items/cache/16a79e6e5907863bf9dd563998295a61_XL.jpg)
Nowa szkoła to spełnienie oczekiwań uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Dzięki budowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia Zielona Góra i województwo lubuskie zyskają kolejną instytucję kultury w europejskim standardzie. Lubuskie to ostatni region w Polsce, w którym nie ma szkoły muzycznej z prawdziwego zdarzenia, gdzie dzieci uczą się przedmiotów ogólnokształcących i muzycznych w jednym miejscu. Obecnie szkoła realizuje swoje zajęcia w budynkach przy ul. Chrobrego i al. Niepodległości, a to duże utrudnienie dla uczniów, którzy po lekcjach w tradycyjnej szkole, często muszą z instrumentami pokonać całe miasto, aby doskonalić umiejętności. Te utrudnienia skończą się w 2024 r. Wówczas uczniowie przeniosą się do nowych sal lekcyjnych przy ulicy Dzikiej 6.
- W środku znalazły się sale koncertowe z odpowiednią akustyką, wykorzystamy też najnowocześniejszą technologię sceniczną. Nasi młodzi muzycy zasługują na kształcenie w odpowiednich warunkach – mówi z dumą Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Dwie sale koncertowe powinny zadowolić najbardziej wymagających melomanów i zachęcić do koncertów zawodowych muzyków – dodaje.
Szkołę czekają również zmiany organizacyjne. W niedalekiej przyszłości zostanie powołany Zespół Szkół Muzycznych. Oferta edukacyjna nowej szkoły zakłada łączenie kształcenia ogólnokształcącego z muzycznym od poziomu szkoły podstawowej do egzaminu maturalnego. Budowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II to wspólna inwestycja miasta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budowa wchodzi w kluczową fazę. – Wstawiane są okna, obiekt za chwilę będzie w stanie surowym zamkniętym, później wykończenie i wyposażenie – cieszy się Kubicki.
- Cieszy ta inwestycja, bo ze szkoły będą korzystać nie tylko zielonogórzanie, ale mieszkańcy okolicznych miejscowości – mówi Piotr Barczak, przewodniczący Rady Miasta.
W odnowionej szkole znajdą się sale do zajęć indywidualnych z gry na instrumentach, 12 klas fortepianu, 25 klas instrumentów smyczkowych, osiem perkusji, osiem zajęć ogólnomuzycznych, dwie rytmiki z zapleczem sanitarnym i szatniowym z wydzielonymi salami do zajęć teoretycznych, pięć sal z teorii muzyki i dwie do prób kameralnych, jak również część administracyjno-biurowa z biblioteką. Obiekt zostanie też wyposażony w nowoczesną windę.
(łc)