Wstawiają okna w nowej szkole muzycznej. To będzie instytucja kultury w europejskim standardzie! [WIDEO]

Wstawiają okna w nowej szkole muzycznej. To będzie instytucja kultury w europejskim standardzie! [WIDEO] fot. Piotr Jędzura
Już niebawem Zielona Góra zyska kolejną instytucję kultury w europejskim standardzie. – To imponujący budynek, w środku znalazły się sale koncertowe z odpowiednią akustyką, wykorzystamy też najnowocześniejszą technologię sceniczną. Nasi młodzi muzycy zasługują na kształcenie w odpowiednich warunkach – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Budowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze wchodzi w kluczową fazę. – Wstawiane są okna, obiekt za chwilę będzie w stanie surowym zamkniętym, później wykończenie i wyposażenie – cieszy się Kubicki.

 

Nowa szkoła to spełnienie oczekiwań uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Dzięki budowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia Zielona Góra i województwo lubuskie zyskają kolejną instytucję kultury w europejskim standardzie. Lubuskie to ostatni region w Polsce, w którym nie ma szkoły muzycznej z prawdziwego zdarzenia, gdzie dzieci uczą się przedmiotów ogólnokształcących i muzycznych w jednym miejscu. Obecnie szkoła realizuje swoje zajęcia w budynkach przy ul. Chrobrego i al. Niepodległości, a to duże utrudnienie dla uczniów, którzy po lekcjach w tradycyjnej szkole, często muszą z instrumentami pokonać całe miasto, aby doskonalić umiejętności. Te utrudnienia skończą się w 2024 r. Wówczas uczniowie przeniosą się do nowych sal lekcyjnych przy ulicy Dzikiej 6.

 

- W środku znalazły się sale koncertowe z odpowiednią akustyką, wykorzystamy też najnowocześniejszą technologię sceniczną. Nasi młodzi muzycy zasługują na kształcenie w odpowiednich warunkach – mówi z dumą Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Dwie sale koncertowe powinny zadowolić najbardziej wymagających melomanów i zachęcić do koncertów zawodowych muzyków – dodaje.

 

Szkołę czekają również zmiany organizacyjne. W niedalekiej przyszłości zostanie powołany Zespół Szkół Muzycznych. Oferta edukacyjna nowej szkoły zakłada łączenie kształcenia ogólnokształcącego z muzycznym od poziomu szkoły podstawowej do egzaminu maturalnego. Budowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II to wspólna inwestycja miasta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budowa wchodzi w kluczową fazę. – Wstawiane są okna, obiekt za chwilę będzie w stanie surowym zamkniętym, później wykończenie i wyposażenie – cieszy się Kubicki.

 

- Cieszy ta inwestycja, bo ze szkoły będą korzystać nie tylko zielonogórzanie, ale mieszkańcy okolicznych miejscowości – mówi Piotr Barczak, przewodniczący Rady Miasta.

 

W odnowionej szkole znajdą się sale do zajęć indywidualnych z gry na instrumentach, 12 klas fortepianu, 25 klas instrumentów smyczkowych, osiem perkusji, osiem zajęć ogólnomuzycznych, dwie rytmiki z zapleczem sanitarnym i szatniowym z wydzielonymi salami do zajęć teoretycznych, pięć sal z teorii muzyki i dwie do prób kameralnych, jak również część administracyjno-biurowa z biblioteką. Obiekt zostanie też wyposażony w nowoczesną windę.

 

 

 

 

(łc)
wrzesień 26, 2023

Dach kamienicy przy ul. Żeromskiego jak nowy! [ZDJĘCIA]

Każda rewitalizacja zabytkowej kamienicy zaczyna się od dachu. Tak było…
wrzesień 26, 2023

Zielonogórskie kamienice pięknieją z roku na rok [ZDJĘCIA]

Tym razem prezentujemy budynek przy ul. Drzewnej 17, który zyskał…
wrzesień 26, 2023

R. Górski: Dzieje się na budowie drogi dla rowerów przy ul. Nowej [ZDJĘCIA]

Rowerzyści trzymają rękę na pulsie i monitorują postęp pracy przy…
wrzesień 13, 2023

W Suchej otwarto nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]

W sołectwie Sucha był jeden plac zabaw (za kościołem), ale…
wrzesień 12, 2023

Na ul. Wrocławskiej spore zmiany. Już niebawem koniec utrudnień

Dodatkowy pas ruchu, mniejsze wysepki i przeniesione przejście dla pieszych.…

Wiemy jakie będą opłaty za parking przy Palmiarni! [ZDJĘCIA]

Jak informuje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, w połowie października ruszy system poboru opłat…

KASZA z ogórkiem kiszonym od mamy, zamiast kiełbasy wyborczej [FILM / ZDJĘCIA]

We wtorek, 3 października, Zielona Górą odwiedził Szymon Hołownia. Ze smakiem zjadł kaszę od Rafała…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.