Wysyp prac: utwardzimy, wyremontujemy, zbudujemy! [LISTA]

Wysyp prac: utwardzimy, wyremontujemy, zbudujemy! [LISTA] fot. dron wzg
W planach są remonty i w „starej”, i w „nowej” Zielonej Górze, m.in. na Jędrzychowie i Chynowie, w Strefie Aktywności Gospodarczej, w Ochli, Przylepie, Zawadzie i Raculi. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Rozwoju Dróg miasto zyska kilka nowych, poprawiających bezpieczeństwo małych rond. Radny Tomasz Sroczyński (Zielona Razem) dodaje, że problemy drogowe w rozrastającej się dzielnicy są spore. - Staramy się pozyskiwać pieniądze na inwestycje. Cieszą planowane remonty skrzyżowania ulic Głogowskiej i Modrzewiowej w Raculi, Zielonogórskiej i św. Huberta w Ochli oraz Szkolnej w Zawadzie, o którą mocno zabiegali mieszkańcy tego sołectwa - mówi radny.

 

Część dróg będzie z kostki brukowej, część z masy bitumicznej. W „starej” Zielonej Górze odnowy doczekają się ulice: Bociania (sąsiadująca z Jaskółczą), Poznańska (od ronda Rady Europy w kierunku Chynowa), Jagodowa (wymiana nawierzchni jezdni i chodników), Nowa (od Strzeleckiej do Pileckiego), oraz Zawadzkiego „Zośki” (pomiędzy Zachodnią a skrzyżowaniem z Ptasią oraz Cyryla i Metodego). Mamy też dobre wiadomości dla mieszkańców Jędrzychowa, pojadą „odświeżonymi” siedmioma ulicami: Nowojędrzychowską (od ronda Zesłańców Sybiru aż do Mieczykowej i Funka), Kąpielową, Mokrą, Zawiszy Czarnego, Żytnią, Mieczykową.

- Tym razem stawiamy przede wszystkim na wynagrodzenie kosztorysowe dla wykonawców - wyjaśnia Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie. - W zależności od tego, jakie otrzymamy oferty na przetargu, zdecydujemy w jakim zakresie ulice będą remontowane. Być może zrezygnujemy z odnawiania fragmentów jezdni, które są jeszcze w całkiem dobrym stanie. Na pewno drogi utwardzane, dla przykładu Karminowa i Kremowa na chynowskim Osiedlu Kolorowym, będą wykonane w całości.

 

Minironda z wyspami

Miasto dokończy brakujący fragment ul. Zjednoczenia na odcinku rondo PCK - rondo na skrzyżowaniu z ul. Herberta. W strefie gospodarczej do poprawy są ulice: Gorzowska, Słubicka, Kostrzyńska i Międzyrzecka. Na rozbudowującym się Osiedlu Mazurskim w dzielnicy kisielińskiej zostaną dokończone ulice Suwalska i Mrągowska (obecnie są gruntowe).

Rządowy program pozwoli też na inwestycje na ulicach: Podgórnej (od ronda 11 Listopada w kierunku skrzyżowania ul. Waryńskiego i Lwowskiej - na wysokości parkingu przy szpitalu), Sulechowskiej (fragment łączący „główną” Sulechowską z ul. Zdrojową), Lechitów, Łużyckiej - odcinek od ronda Jana Pawła II aż do ul. Ceramicznej i wyjazdu na Wilkanowo, w tym budowę ścieżki rowerowej w rejonie ul. Francuskiej.

Na os. Przyjaźni będą remonty na ul. Francuskiej (na odcinku od Łużyckiej i Słowackiej) oraz ul. Słowackiej (od Francuskiej do Wyszyńskiego). Na liście są ulice: Sorbska, Łużycka (wiadukt nad Zieloną Strzałą), Wyszyńskiego (na odcinku Godlewskiego-Monte Cassino).

Sporo będzie się działo na Osiedlu Zastalowskim i w sąsiedztwie, remont obejmie ulice: Anny Jagiellonki (wraz z budową nowego odcinka drogi i parkingu), Zamoyskiego, Rzeźniczaka (od skrzyżowania z Batorego do ronda Eckerta na Trasie Północnej), Spawaczy i Zdrojową.

Znikną nierówności z ul. Prostej na Zaciszu (fragment od ronda przy Enei) i drodze powiatowej nr 1029F Zatonie-Niedoradz.

- Zastąpimy też kilka skrzyżowań minirondami (na środku wyspa przejezdna z kostki kamiennej) - dopowiada K. Staniszewski. - Pojawią się np. w Raculi na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Drzonkowskiej oraz Głogowskiej i Modrzewiowej, w Starym Kisielinie na połączeniu Pionierów Lubuskich z Pocztową, w Ochli na krzyżówce Zielonogórskiej, Topolowej i Kożuchowskiej, a także na skrzyżowaniu Cyryla Metodego i Ptasiej w „starej” Zielonej Górze.

 

Zmiany w sołectwach

W dzielnicy Nowe Miasto do naprawy są ulice w Ochli - Zielonogórska i św. Huberta, Skokowa w Przylepie, Grabowa w Raculi i Szkolna w Zawadzie.

Sebastian Jagiełowicz, przewodniczący zarządu dzielnicy Nowe Miasto podkreśla, że do remontu wytypowano ważne skrzyżowania na terenie byłej gminy i jezdnie łączące sołectwa. - Te inwestycje znacznie poprawią bezpieczeństwo na drogach i usprawnią komunikację w dzielnicy - uważa S. Jagiełowicz. - Ulica Racula-Grabowa spina sołectwa Racula i Stary Kisielin. Dzięki zmianom na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Grabowej w Raculi mieszkańcom będzie łatwiej dojechać do pracy na strefie w Nowym Kisielinie. Grabowa zostanie poszerzona w kierunku ronda księdza kanonika Grudeckiego. Niebezpieczne skrzyżowanie ulic Pionierów Lubuskich i Pocztowej w Starym Kisielinie zyska minirondo. Mieszkańcy Suchej i Ługowa będą mieli bezpieczniejszy wjazd w ulice Drzonkowską i Głogowską w Raculi.

Radny Tomasz Sroczyński (Zielona Razem) dodaje, że problemy drogowe w rozrastającej się dzielnicy są spore. - Staramy się pozyskiwać pieniądze na inwestycje. Cieszą planowane remonty skrzyżowania ulic Głogowskiej i Modrzewiowej w Raculi, Zielonogórskiej i św. Huberta w Ochli oraz Szkolnej w Zawadzie, o którą mocno zabiegali mieszkańcy tego sołectwa - mówi radny.

 

(rk)

 

DUŻE INWESTYCJE DROGOWE W TYM ROKU

 

* Obwodnica południowa (na zdjęciu). Będzie oddana do użytku w połowie kwietnia. Wykonawca Strabag. Koszt ok. 130 mln zł. Prowadzi od skrzyżowania między Wilkanowem a Świdnicą, przechodzi przez ul. Zielonogórską w Ochli (między kąpieliskiem i skansenem). Kończy się na rondzie Huszczy w Raculi.

* Inteligentny System Transportu. Wykonawca - Yunex z Warszawy. Termin - listopad 2023 r. Wartość projektu ok. 31 mln zł. Obejmie Wrocławską (od skrzyżowania z ul. Lwowską), al. Konstytucji 3 Maja, Długą, Dąbrówki do ronda przy Castoramie i al. Wojska Polskiego od skrzyżowania z ul. Zacisze i Wyszyńskiego, poprzez rondo PCK, aż do połączenia z Bohaterów Westerplatte. W planach pierwszeństwo dla autobusów MZK.

* Wiadukt przy ul. Zjednoczenia. W marcu będzie przetarg na przebudowę wschodniej części wiaduktu (w stronę Kauflandu). Stary obiekt rozebrano, z wyjątkiem części fundamentów, które pozostaną w ziemi. Prace powinny rozpocząć się w czerwcu i potrwać do końca 2024 r. W tym tygodniu złożono wniosek o dofinansowanie zadania z rządowej rezerwy subwencji ogólnej. Koszt - kilkadziesiąt milionów złotych. Druga nitka wiaduktu (w stronę ronda PCK) po rozbiórce powinna powstać do połowy 2026 r.

* Drugi etap budowy tzw. Trasy Aglomeracyjnej. Połączy centrum miasta z Trasą Północną. Pobiegnie od Zacisza do osiedla Leśny Dwór. Koszt - ok. 80 mln zł. W pierwszej połowie roku przetarg na inwestycję. Ma być gotowa w 2027 r.

* Obwodnica zachodnia. Przetarg w drugiej połowie roku. Ominie Łężycę, Czerwieńsk, Płoty i Przylep. Pozostałe odcinki zadania zrealizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich, to budowa mostu w Pomorsku i drogi od Pomorska do Sulechowa. Szacuje się, że cała trasa z Zielonej Góry do Sulechowa pochłonie 358 mln zł.

wrzesień 26, 2023

Dach kamienicy przy ul. Żeromskiego jak nowy! [ZDJĘCIA]

Każda rewitalizacja zabytkowej kamienicy zaczyna się od dachu. Tak było…
wrzesień 26, 2023

Zielonogórskie kamienice pięknieją z roku na rok [ZDJĘCIA]

Tym razem prezentujemy budynek przy ul. Drzewnej 17, który zyskał…
wrzesień 26, 2023

R. Górski: Dzieje się na budowie drogi dla rowerów przy ul. Nowej [ZDJĘCIA]

Rowerzyści trzymają rękę na pulsie i monitorują postęp pracy przy…
wrzesień 13, 2023

W Suchej otwarto nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]

W sołectwie Sucha był jeden plac zabaw (za kościołem), ale…
wrzesień 12, 2023

Na ul. Wrocławskiej spore zmiany. Już niebawem koniec utrudnień

Dodatkowy pas ruchu, mniejsze wysepki i przeniesione przejście dla pieszych.…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.