Zielona Góra zyska nowe miniautobusy! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Zielona Góra zyska nowe miniautobusy! [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski / um
Na ulice miasta wyjadą trzy niskopodłogowe autobusy miejskie mini. Dowiozą zielonogórzan i turystów z nowego parkingu wielopoziomowego przy Palmiarni na deptak. – Sukcesywnie podpisujemy umowy na dostarczenie nowych autobusów elektrycznych. Tym razem stawiamy na mniejsze pojazdy, bo chcemy aby nasz tabor był zróżnicowany – mówi prezydent Janusz Kubicki.

 

 

 

 

Na ulice miasta wyjadą trzy niskopodłogowe autobusy miejskie mini. Dowiozą zielonogórzan i turystów z nowego parkingu wielopoziomowego przy Palmiarni na deptak. – Sukcesywnie podpisujemy umowy na dostarczenie nowych autobusów elektrycznych. Tym razem stawiamy na mniejsze pojazdy, bo chcemy aby nasz tabor był zróżnicowany – mówi prezydent Janusz Kubicki.

 

 

- Pod koniec tego roku będziemy najbardziej ekologicznym i najbardziej elektromobilnym miastem w Polsce – cieszy się prezydent Janusz Kubicki. – Sukcesywnie podpisujemy umowy na dostarczenie nowych autobusów elektrycznych. Tym razem stawiamy na mniejsze pojazdy, bo chcemy aby nasz tabor był zróżnicowany. Przypomnę, że wkrótce przyjadą do nas przegubowe „elektryki”. Będziemy liderem w Polsce w ilości autobusów elektrycznych w przeliczeniu na ilość mieszkańców – podkreśla J. Kubicki.

Prezydent dodaje, że inwestując w nowoczesną komunikację miasto zmniejsza emisję szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla i zmniejsza poziom hałasu.

- Chcemy zachęcić zielonogórzan i gości odwiedzających Zieloną Górę, aby zostawili swój samochód na nowym parkingu przy Palmiarni i przemieścili się do centrum miasta wygodnym autobusem elektrycznym – wyjaśnia Robert Karwacki, prezes zarządu MZK. – Autobus wjedzie w wąskie ulice z trudnymi zakrętami. To np. ulice Drzewna, Kupiecka i Matejki. Liczymy na to, że dzięki temu parkingi w centrum miasta będą mniej obciążone – zaznacza R. Karwacki.

 

Nowa trasa wokół deptaka

 

W planach jest nowa linia autobusowa. Autobus wyjedzie z Palmiarni, pojedzie przez ulice: Podgórną, Kupiecką, Ciesielską, plac Pocztowy (tu zawróci) i przemieści się ulicą Drzewną, wróci na Kupiecką, skręci w Matejki, skieruje się do ronda 11 listopada (przy urzędzie miasta) i wróci na parking przy Palmiarni. Oczywiście, to jest tylko propozycja przejazdu, trasa może jeszcze się zmienić. Wszystko zależy od tego, jak pojazd sprawdzi się na wspomnianych uliczkach. Niewykluczone, że wydłużymy tę linię.

 

Bilet parkingowy będzie jednocześnie biletem autobusowym.

 

Umowę podpisali Slaven Vrhovski (członek zarządu lidera konsorcjum) firmy Kinetik z Warszawy i prezydent Janusz Kubicki. – Jesteśmy przedstawicielem w Polsce firmy Carlsen i zielonogórskiej EkoEnergetyki na rynkach zagranicznych – mówi Slaven Vrhovski. - Cieszymy się, że zawitaliśmy do Zielonej Góry, miasta, które jest liderem elektromobilności. Te miniautobusy cieszą się dużą popularnością w Europie. W Turcji są wykorzystywane od wielu lat. Carlsen we współpracy z koncernem BMW zaprojektował pierwsze tego typu pojazdy.

 

Miniautobusy z Warszawy już przewożą pasażerów w Gdańsku i Krakowie.

 

Dyrektor R. Karwacki zapowiada, że mini autobusy na zielonogórskie ulice powinny wyjechać we wrześniu podczas Winobrania.

 

fot. Bartosz Mirosławski

 

rk

 

wrzesień 26, 2023

Dach kamienicy przy ul. Żeromskiego jak nowy! [ZDJĘCIA]

Każda rewitalizacja zabytkowej kamienicy zaczyna się od dachu. Tak było…
wrzesień 26, 2023

Zielonogórskie kamienice pięknieją z roku na rok [ZDJĘCIA]

Tym razem prezentujemy budynek przy ul. Drzewnej 17, który zyskał…
wrzesień 26, 2023

R. Górski: Dzieje się na budowie drogi dla rowerów przy ul. Nowej [ZDJĘCIA]

Rowerzyści trzymają rękę na pulsie i monitorują postęp pracy przy…
wrzesień 13, 2023

W Suchej otwarto nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]

W sołectwie Sucha był jeden plac zabaw (za kościołem), ale…
wrzesień 12, 2023

Na ul. Wrocławskiej spore zmiany. Już niebawem koniec utrudnień

Dodatkowy pas ruchu, mniejsze wysepki i przeniesione przejście dla pieszych.…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.