Zielona Góra zyskała nowy żłobek - dziś odbyło się uroczyste otwarcie! [ZDJĘCIA/VIDEO]

Zielona Góra zyskała nowy żłobek - dziś odbyło się uroczyste otwarcie! [ZDJĘCIA/VIDEO]
Żłobek przy al. Wojska Polskiego 116 przyjmie dodatkowo 60 maluszków. Dzisiaj (22.09) sprawdziliśmy jak wygląda rozbudowana placówka. I trzeba przyznać, że dzieci będą miały komfortowe warunki!

 

  

 

Rozbudowany żłobek uroczyście otworzyli wojewoda lubuski Władysław Dajczak, Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie i Iwona Skowrońska, zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich. Wystrzeliło konfetti, a na elewacji budynku odsłonięto kolorową kurtynę z napisem: „Nowy żłobek”.

Cała inwestycja zamknęła się w kwocie 2 mln 322 tys. 240 zł. Pieniądze w lwiej części, ok. 1 mln 800 tys., miasto pozyskało z rządowego programu Maluch +. Ma on na celu rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat. Brakującą sumę, magistrat dołożył z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 i budżetu miasta.

- Obecnie wykonawca prowadzi prace końcowe związane z uporządkowaniem terenu i usunięciem usterek – wyjaśnia Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie.

Inwestycja to dzieło Zakładu Remontowo-Montażowego „Martex” Grzegorz Chudy z Droszkowa. W ramach zadania powstały dodatkowe sale na piętrze na potrzeby dwóch grup starszaków, podjazd dla wózków, schody do wózkowni i nowe chodniki. Placówka otworzy własną kuchnię, obecnie posiłki są dowożone z głównej siedziby żłobka przy ul. Wandy. Maluchy mają do dyspozycji dobrze wyposażony plac zabaw. Wyremontowano piwnicę, gdzie utworzono magazyny, obieralnię i zmywalnię. Posiłki dotrą do dziecięcych stolików bezpieczną windą towarową (od piwnicy do pierwszego piętra). W żłobku jest przebudowany taras, tak aby mające problemy z poruszaniem mogły korzystać ze świeżego powietrza. Budynek zyskał nowe okna i elewację. Nie zapomniano o wymianie części grzejników, nowym zabezpieczeniu przeciwpożarowym i instalacji odgromowej.

 

fot. Bartosz Mirosławski UM

 

Nad całością robót czuwał wojewódzki konserwator zabytków.

Filia Żłobka Miejskiego nr 1 przy ul. Wandy działa od września ubiegłego roku. Obecnie po przyjęciu kolejnych 60 maluszków, uczęszcza do niej 96 maluszków.

- Rodzice bardzo czekają na takie inwestycje – przekonywał wojewoda lubuski Władysław Dajczak. – W Zielonej Górze potrzeba jeszcze ok. 550 miejsc w żłobkach. Przez ostatnie pięć lat stworzyliśmy w województwie lubuskim 2108 miejsc i wydaliśmy na nie 52 mln zł. Potrzebujemy jeszcze ok. 1700 miejsc – zaznaczył.

Dyrektor Wioleta Haręźlak zapewniła, że miasto będzie ubiegać się o kolejne rządowe pieniądze na utworzenie nowych miejsc w żłobkach.

- Radość jest ogromna, bo wyremontowaliśmy pomieszczenia dla maluchów, taras i wejście do żłobka, mamy też bezpieczny plac zabaw – cieszyła się Katarzyna Cichocka, szefowa placówki. - Dzieci są najlepszą inwestycją, to jest przecież nasza przyszłość.

Maluchy dostały prezenty od wojewody i miasta.

Na uroczystość przybyli między innymi ksiądz Leszek Kazimierczak, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze i Piotr Barczak, przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra.

 

fot. Bartosz Mirosławski UM

 

rk
październik 14, 2021

Boisko na Chynowie zyskało wiatę rekreacyjną i sprzęt do pielęgnacji boiska

Piłkarze TKKF Chynowianka-Francepol Zielona Góra grają w klasie okręgowej. Rundę…
październik 12, 2021

W styczniu na deptaku pojedziemy po nowemu – trwa montaż słupków i blokad! [ZDJĘCIA]

Bez poślizgu przebiega montaż słupków i ruchomych blokad, które uspokoją…
październik 05, 2021

Jarogniewice zyskają wiatę biesiadną i nie tylko!

W Jarogniewicach, obok parkingu i budynku ochotniczej straży pożarnej, trwa…
wrzesień 20, 2021

Stożne ma plac zabaw i siłownię!

Na miesiąc przed planowanym terminem, mieszkańcy przysiółka Stożne w sołectwie…
wrzesień 03, 2021

Na zakupy wybierzemy się do nowego parku handlowego

I to już w pierwszym kwartale 2022 roku. Tak zapowiada…

Tusk i Sługocki [FELIETON]

Polityczna Polska żyła w minionych dniach protestami przeciwko wyrokowi Trybunału magister Przyłębskiej, odrzucającemu świętą zasadę…

Rowerowa Masa Krytyczna - najwięksi twardziele rowerowi jechali w deszczu [ZDJĘCIA]

W piątek (15 października) ulicami Zielonej Góry przejechała rowerowa Nocna Masa Krytyczna. – W tym…

Obwodnica Zachodnia - Konsultacje społeczne ruszą już niebawem!

Czas na wybranie najlepszego wariantu dla obwodnicy zachodniej. Jak powiedział w „Rozmowie na 96 FM”…

Mejza zostanie wiceministrem sportu

To już pewne Łukasz Mejza zostanie wiceministrem sportu. Informację potwierdził wczoraj wicepremier i prezes PiS…

Dzisiaj ujęcie z karuzelą - Myślicie, że była tu na stałe?

To miejsce prezentowałem już kilka razy, głównie pokazując huśtawki, zjeżdżalnie i zabawy sportowe. Dzisiaj inne…

Zielona Góra i gruzińskie Batumi zacieśniają współpracę

Delegacja urzędu miasta gości w gruzińskim Batumi. We wtorek (12 października) prezydent Janusz Kubicki podpisał…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.