Zielona Góra zyskała nowy żłobek - dziś odbyło się uroczyste otwarcie! [ZDJĘCIA/VIDEO]

Zielona Góra zyskała nowy żłobek - dziś odbyło się uroczyste otwarcie! [ZDJĘCIA/VIDEO]
Żłobek przy al. Wojska Polskiego 116 przyjmie dodatkowo 60 maluszków. Dzisiaj (22.09) sprawdziliśmy jak wygląda rozbudowana placówka. I trzeba przyznać, że dzieci będą miały komfortowe warunki!

 

  

 

Rozbudowany żłobek uroczyście otworzyli wojewoda lubuski Władysław Dajczak, Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie i Iwona Skowrońska, zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich. Wystrzeliło konfetti, a na elewacji budynku odsłonięto kolorową kurtynę z napisem: „Nowy żłobek”.

Cała inwestycja zamknęła się w kwocie 2 mln 322 tys. 240 zł. Pieniądze w lwiej części, ok. 1 mln 800 tys., miasto pozyskało z rządowego programu Maluch +. Ma on na celu rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat. Brakującą sumę, magistrat dołożył z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 i budżetu miasta.

- Obecnie wykonawca prowadzi prace końcowe związane z uporządkowaniem terenu i usunięciem usterek – wyjaśnia Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie.

Inwestycja to dzieło Zakładu Remontowo-Montażowego „Martex” Grzegorz Chudy z Droszkowa. W ramach zadania powstały dodatkowe sale na piętrze na potrzeby dwóch grup starszaków, podjazd dla wózków, schody do wózkowni i nowe chodniki. Placówka otworzy własną kuchnię, obecnie posiłki są dowożone z głównej siedziby żłobka przy ul. Wandy. Maluchy mają do dyspozycji dobrze wyposażony plac zabaw. Wyremontowano piwnicę, gdzie utworzono magazyny, obieralnię i zmywalnię. Posiłki dotrą do dziecięcych stolików bezpieczną windą towarową (od piwnicy do pierwszego piętra). W żłobku jest przebudowany taras, tak aby mające problemy z poruszaniem mogły korzystać ze świeżego powietrza. Budynek zyskał nowe okna i elewację. Nie zapomniano o wymianie części grzejników, nowym zabezpieczeniu przeciwpożarowym i instalacji odgromowej.

 

fot. Bartosz Mirosławski UM

 

Nad całością robót czuwał wojewódzki konserwator zabytków.

Filia Żłobka Miejskiego nr 1 przy ul. Wandy działa od września ubiegłego roku. Obecnie po przyjęciu kolejnych 60 maluszków, uczęszcza do niej 96 maluszków.

- Rodzice bardzo czekają na takie inwestycje – przekonywał wojewoda lubuski Władysław Dajczak. – W Zielonej Górze potrzeba jeszcze ok. 550 miejsc w żłobkach. Przez ostatnie pięć lat stworzyliśmy w województwie lubuskim 2108 miejsc i wydaliśmy na nie 52 mln zł. Potrzebujemy jeszcze ok. 1700 miejsc – zaznaczył.

Dyrektor Wioleta Haręźlak zapewniła, że miasto będzie ubiegać się o kolejne rządowe pieniądze na utworzenie nowych miejsc w żłobkach.

- Radość jest ogromna, bo wyremontowaliśmy pomieszczenia dla maluchów, taras i wejście do żłobka, mamy też bezpieczny plac zabaw – cieszyła się Katarzyna Cichocka, szefowa placówki. - Dzieci są najlepszą inwestycją, to jest przecież nasza przyszłość.

Maluchy dostały prezenty od wojewody i miasta.

Na uroczystość przybyli między innymi ksiądz Leszek Kazimierczak, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze i Piotr Barczak, przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra.

 

fot. Bartosz Mirosławski UM

 

rk
październik 05, 2022

Wodociągi inwestują w mieście miliony! [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach Zielonogórskie Wodociągi podpisały kolejny kontrakt na budowę…
październik 05, 2022

A.Brachmański: Gdy skończono produkcję w Zastalu to bardzo dobry teren na budownictwo mieszkaniowe [ZDJĘCIA]

Tak jak mówiliśmy, na terenie starej fabryki wagonów Zastal rozpoczęły…
październik 05, 2022

Czekamy na małpki i lemury – Ruszyła rozbudowa Mini Zoo [ZDJĘCIA]

W rozbudowanym minizoo przywita nas król Julian, czyli sympatyczny lemur…
październik 04, 2022

Ruszyła przebudowa kolizyjnego skrzyżowania - Będzie bezpieczniej – Zwłaszcza dla pieszych [VIDEO]

Jak już Was informowaliśmy – ruszyła przebudowa kolizyjnego skrzyżowania ulic…
październik 04, 2022

Nowy Zastal – na terenie byłej fabryki wagonów powstanie osiedle! [WIZUALIZACJE]

Jak informuje zielonogórski deweloper PBS na terenie starej fabryki wagonów…

Jak i gdzie w Zielonej Górze zdobyć tabletki w przypadku awarii elektrowni w Ukrainie? [LISTA…

Zielona Góra jest przygotowana do dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Odpowiednia…

Zielonogórscy seniorzy świętują - Tak było w Palmiarni! [ZDJĘCIA / FILM]

Zamiast siedzenia przed telewizorem wolą wypić kawę w gronie znajomych, porozmawiać czy… wybrać się na…

Czy zapłacimy więcej za śmieci? Sikora: Kalkulujemy, nie chcemy obciążać mieszkańców

- Dzisiaj wszystko liczy się w milionach, a ja muszę szukać pieniędzy, żeby nie obciążać…

Zdemolowana toaleta na Placu Teatralnym - Ktoś zapomniał do czego służy klamka?

Jak sądzicie czy monitoringi musi być wszędzie? Wychodzi na to, że tak, nie ma innego…

W Przylepie studenci spełniają swoje marzenia o lotnictwie [VIDEO]

Czym się zajmują działacze Akademickiego Koła Lotniczego UZ? Odpowiedź, między innymi na to pytanie, znajdziecie…

Tylko gadają, krytykują, nie robią nic i ustawiają się w kolejce po kasę!

Prezydent miasta Janusz Kubicki nie przebierał w słowach oceniając pracę zielonogórskich radnych Platformy Obywatelskiej na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.