Zobacz jak powstaje obwodnica południowa! [AKTUALNE ZDJĘCIA]

Zobacz jak powstaje obwodnica południowa! [AKTUALNE ZDJĘCIA] fot. Dron WZG
Zgodnie z planem powstaje obwodnica południowa, która ma odciążyć zakorkowaną Trasę Północną. Zobaczcie zdjęcia z placu budowy wykonane dronem!

 

Jak powiedział nam Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w magistracie, roboty ziemne przy formowaniu i zbrojeniu nasypów oraz warstwy wzmacniające pod konstrukcję jezdni już zostały w większości wykonane.

- Podbudowy w tym z kruszywa łamanego oraz z betonu asfaltowego są gotowe na ok. 65 proc. odcinku trasy – wylicza K. Jarosz. - Warstwę wiążącą betonu alfaltowego wykonano łącznie na połowie odcinka trasy. Różny stan zaawansowania prac na obiektach mostowych jest z kolei uzależniony od terminu rozpoczęcia prac na danym obiekcie oraz zapewnieniem dostępu dla ciężkiego sprzętu poprzez karczowanie oraz wykonanie dróg dojazdowych – uściśla.

Kierownik dodaje, że ze względu na konieczność likwidacji kolizji z gazociągiem wysokiego ciśnienia (kolizja może zostać usunięta dopiero po sezonie grzewczym), ok. stumetrowy fragment drogi jest obecnie całkowicie wyłączony z robót. Nie ma to jednak żadnego wpływu na termin zakończenia inwestycji.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu tych prac – mówi Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta. – Nie tylko przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem robót, ale wszystko wskazuje na to że zakończą się grubo przed czasem. Inwestycja miała być gotowa w grudniu 2023, a wykonawca odda ją do użytku zimą 2022 lub wiosną 2023 roku – dopowiada.

Przypomnijmy. Budowa obwodnicy południowej to największa w historii, inwestycja drogowa prowadzona przez Miasto Zielona Góra. Zadanie realizowane jest prawie w całości poza granicami „starej” Zielonej Góry, tych jeszcze sprzed połączenia z gminą. Jedyny wyjątek stanowią okolice wysypiska śmieci w Raculi. Koszt budowy to 127,2 mln zł. Wykonawcą jest firma Strabag. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nowa droga zacznie się nieopodal Świdnicy, obecnie jest tam rozjazd na drodze nr 27. Jadąc od strony Wilkanowa i Zielonej Góry, w lewo skręcimy na obwodnicę południową a w prawo na drogę Świdnica - Trasa Północna. Dalej droga ominie Ochlę, przejdzie pomiędzy kąpieliskiem a skansenem, od południa ominie Jędrzychów i pobiegnie przez las pomiędzy „starą” Zieloną Górą a Drzonkowem i Raculą. Dzięki temu wyprowadzi się ruch tranzytowy z tych sołectw. Szczególnie trudna sytuacja jest w Drzonkowie, gdzie wąska główna ulica uniemożliwia zbudowanie chodnika.

 

 

rk

 

 

grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.